Więcej podobnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl
Pogoda sprzyja spacerom i spędzaniu czasu wolnego na świeżym powietrzu. Przyroda budzi się do życia, a co za tym idzie, możemy zauważyć coraz więcej owadów, które w sezonie zimowym były uśpione. Pszczoły, osy, komary choć czasem nas frustrują, są nam niezwykle potrzebne. Szczególnie te pierwsze. Już nawet dzieci uczą się w przedszkolu, że pszczoły trzeba chronić, a nie zabijać.
Na facebookowym profilu Damiana Żurawskiego, radnego z Sosnowca, pojawił się post, w którym mężczyzna wyjaśnia, dlaczego nie powinniśmy zabijać pszczół. Post opatrzył wymownym zdjęciem.
Kiedy zobaczycie coś takiego, nie panikujcie, nie wykonujcie gwałtownych ruchów, a przede wszystkim nie zabijajcie. Pszczoły rojące nie są agresywne, osiadły tylko tymczasowo w pierwszym w miarę dogodnym miejscu. Jeśli chcecie pomóc, połóżcie jabłko zalane wodą. Napoją się, nabiorą siły i odlecą.
- wytłumaczył.
Pamiętajmy, że bez pszczół nie zostanie na ziemi żaden człowiek.
- podsumował rady Damian Żurawski.
Post radnego skomentował również profil "Żołna na łowach", który zwrócił uwagę na kilka niedomówień, które padły w jego tekście.
Na zdjęciu nie są jakieś tajemnicze "pszczoły podróżujące", tylko pszczoły miodne. A konkretnie rójka, czyli grupa robotnic, które ze swoją królową wyleciały z ula, żeby poszukać nowego miejsca na gniazdo. To prawda, że nie należy się ich bać, natomiast co do reszty... no cóż. Takie pszczoły zatrzymują się na pewien czas (nie wiem, skąd wzięły się te 24h, ale raczej tyle nie posiedzą), w którym zwiadowczynie szukają miejsca na nowe gniazdo. Jak znajdą, odlecą wszystkie.
Co w takim razie zrobić w sytuacji, kiedy spotkamy taką ilość pszczół? - "Najlepiej wezwać pszczelarza, który będzie mógł je złapać i zabrać do swojego ula. Dzięki temu uchronimy je przed osiedleniem się w miejscu, gdzie nie będą miały szans przetrwać albo gdzie pszczele gniazdo stanowiłoby zagrożenie dla ludzi. Jeśli żadnego pszczelarza nie znacie, to telefon do strażaków też nie jest złym pomysłem - mogą mieć kontakt do najbliższego pszczelarza gotowego pomóc" - czytamy na facebooku.
Pszczoły możemy spotkać praktycznie wszędzie, zarówno w przestrzeni miejskiej jak i na łąkach. Choć są to raczej niewielkie owady, to rola, jaką odgrywają w ekosystemie, jest nieoceniona. Są one odpowiedzialne za niezwykle ważną usługę, jaką jest zapylanie. Warto zaznaczyć, że oprócz najbardziej popularnego gatunku, jaką jest pszczoła miodna, wyróżniamy również takie jak trzmiele, pszczolinki, murarki, obrostki czy makatki. Każdy z gatunków odgrywa w przyrodzie znaczącą rolę, o czym warto pamiętać. Kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa żywnościowego jest różnorodność gatunkowa owadów zapylających.
Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.
***
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina