Jak podlewać aloes? Poznaj zasady uprawy, pielęgnacji i dobroczynne właściwości aloesu

Jak podlewać aloes, aby prawidłowo rósł i służył nam jak najdłużej? Aloes to roślina, która z każdym rokiem zyskuje na popularności. To zasługa jej licznych właściwości. Sprawdź, jak należy ją uprawiać.
Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Jak dbać o aloes w warunkach domowych?

Jak dbać o aloes hodowany w pomieszczeniach? Na samym wstępie warto zaznaczyć, że aloes to roślina nie tylko o bogatych walorach wizualnych, ale i tych, które wpływają bezpośrednio na stan naszego zdrowia oraz wyglądu. O czym szerzej napiszemy w dalszej części artykułu. Aloes jest rośliną, która nie wymaga od nas specjalistycznych umiejętności ogrodniczych. Zatem z pełnym powodzeniem mogą uprawiać ją także osoby początkujące. Oto kilka kluczowych zasad, o których musisz wiedzieć:

Przesadzanie aloesu nie jest skomplikowaną czynnością. Zdjęcie ilustracyjnePrzesadzanie aloesu nie jest skomplikowaną czynnością. Zdjęcie ilustracyjne Davron Bowman/shutterstock.com

  • Aloes nie lubi dużej ilości wody. Jest to roślina wywodząca się z Wysp Kanaryjskich, zatem ceni sobie klimat suchy. W okresie zimy i jesieni wystarczy podlewać ją raz na dwa tygodnie, z kolei w lecie i na wiosnę, możemy zwiększyć częstotliwość podlewania i podlewać roślinę minimum jeden raz w tygodniu.
  • Aloes ceni słoneczne ekspozycje. To dzięki słońcu roślina zyskuje zdrowotne właściwości, jednak nie lubi ona punktowego nagrzewania. Stawiajmy ją przy oknie, ale nie bezpośrednio nad kaloryferem.
  • Zadbaj o odpowiednią doniczkę. Najlepsza będzie donica szeroka o stabilnej formie. Musimy wiedzieć, iż aloes rozrasta się wszerz, potrzebuje zatem miejsca.
  • Zadbaj o odpowiednią temperaturę. Optymalna temperatura to około 21 stopni Celsjusza. W przypadku niskich wartości (poniżej 5 stopni) możemy spodziewać się rozpoczęcia procesów obumierania rośliny. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę, właśnie na tę kwestię.
  • Wybierz podłoże jak dla kaktusów. Odpowiednie podłoże to podstawa każdej uprawy. Jeżeli idzie o aloes, wystarczy mu ziemia taka jak dla sukulentów. Dobrym rozwiązaniem jednak jest stworzenie mieszanki ziemi, kamieni z perlitem.

Aloes w domu - dowiedz się, dlaczego warto

Aloes w domu nie jest tylko ozdobą. Oto kilka z jego drogocennych właściwości:

  • Aloes pomaga w gojeniu ran. Sok wyciśnięty bezpośrednio z liści nałożony na ranę zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, regeneruje skórę.
  • Aloes poprawia wygląd naszej cery. Nie bez powodu jest używany w przemyśle kosmetycznym. Odmładza, oczyszcza. Dzięki niemu skóra staje się promienna, sprężysta i zdrowa. Możemy użytkować go na obszarze całego naszego ciała.
  • Aloes działa jak naturalny filtr. Mało osób o tym wie, że roślina wykazuje silne właściwości oczyszczające powietrze w domu, poprawiając tym samym pracę naszych układów oddechowych.
  • Sok aloesowy dostarcza naszemu organizmowi cenne składniki. Jest to między innymi: błonnik, aminokwasy, witaminy. Ponadto sok z aloesu przyspiesza metabolizm, obniża poziom cukru we krwi. Musimy jednak pamiętać, aby nie produkować go w warunkach domowych, samodzielnie. Wymaga to specjalistycznego sprzętu i jest to złożony proces. Aby sok był gotowy do spożycia musimy pozbyć się z miąższu aloiny, co jest skomplikowanym zadaniem.

Aloes to roślina, która nie tylko zachwyca pod względem wizualnym, ale i dostarcza nam mnóstwa innych korzyści. Na szczęście uprawa jest prosta i nie wymaga od nas zaangażowania na najwyższych obrotach.

Zobacz też: Kwiaty pnące - dzięki nim każdy balkon czy taras przemienią się w miejsce pełne uroku

Aloes drzewiasty. Zdjęcie ilustracyjneAloes drzewiasty. Zdjęcie ilustracyjne limipix/shutterstock.com

Więcej o: