Trujące kwiaty doniczkowe - sprawdź koniecznie, czy masz je w swoim domu

Trujące kwiaty doniczkowe w domach to niestety rzecz, która zdarza się stosunkowo często. Urzekający, niezwykły wygląd może nas zmylić. Dowiedz się, których roślin powinniśmy unikać lub ograniczyć z nimi kontakt.
Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Jakie rośliny są trujące dla człowieka i dlaczego warto z nich zrezygnować? 

Jakie rośliny są trujące dla człowieka i na które powinniśmy uważać? Kwiaty mimo swojego piękna potrafią być szkodliwe dla naszego zdrowia. Nawet te najbardziej urokliwe. W kontakcie z toksycznymi roślinami powinniśmy zachować szczególną ostrożność lub całkowicie z nich zrezygnować. W artykule przedstawiamy kilka gatunków kwiatów, które są trujące, a kontakt z nimi należy ograniczyć. 

Zobacz też:

Trujące rośliny w domu - gatunki, na które należy uważać

Trujące rośliny w domu niestety się zdarzają. Zauroczeni ich niesamowitym wyglądem i zapachem, często nie mamy świadomości, że są one szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Poznaj kilka kwiatów, które mogą znajdować się w Twoim domu, a nie są bezpieczne. Oto i one:

  • Difenbachia zaliczana jest do roślin ozdobnych, głównie za sprawą wyjątkowych liści, ale także kwitnących kwiatów. Niestety powoduje zapalenie skóry, pieczenie, efekt swędzenia czy pojawienie się pęcherzyków. W przypadku oczu będzie to łzawienie czy skurcz powieki. Jeżeli spożyjemy owy kwiat, wówczas możemy odczuwać mdłości, doświadczyć zaburzeń rytmu sercowego czy nawet paraliżu.

Difenbachia. Zdjęcie ilustracyjneDifenbachia. Zdjęcie ilustracyjne New Africa/shutterstock.com

  • Wilczomlecz piękny (gwiazda betlejemska) - popularna roślina, szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Trujący jest sok, który może spowodować wymioty, nudności, biegunki, stany zapalne skóry.

Gwiazda betlejemskaGwiazda betlejemska fot. Shutterstock.com


  • Cyklamen perski - zwany inaczej fiołkiem alpejskim to roślina, której spożycie wywołuje wymioty, drgawki, kołatanie serca, ból głowy czy problemy gastryczne. 


    Cyklamen perski. Zdjęcie ilustracyjne, s74/shutterstock.com


  • Anturium - to kwiat, który wbrew swojej toksyczności należy do grona bardziej popularnych roślin doniczkowych. To, co wyróżnia i jednocześnie przyciąga uwagę to okazałe, strojne liście oraz kwiaty. Anturium posiada w swoich pędach kryształki szczawianu wapnia. Niestety kontakt z tą substancją, powoduje wysypkę, uczulenie. Z kolei jeżeli ciecz dostanie się do naszej buzi - pojawia się obrzęk. Ponadto podrażnia on spojówki oczu. Należy jednak podkreślić, że jego ilości nie są tak duże.

Anturium. Zdjęcie ilustracyjneAnturium. Zdjęcie ilustracyjne Sawah_Digital/shutterstock

  • Bluszcz doniczkowy -  kolejna z roślin, która często jest spotykana w naszych domach. Niestety jest ona trująca dla ludzi i zwierząt. Soki zawarte w bluszczu podrażniają skórę i oczy. Co więcej, po przypadkowym spożyciu mogą pojawić się zaburzenia oddychania, podwyższenie temperatury, wymioty, halucynacje, a nawet drętwienie.

bluszcz pospolity w domubluszcz pospolity w domu pixabay/chair/msdkdjheu

  • Datura - to roślina, którą uprawia się zazwyczaj w ogrodach lub na balkonach. Często przenoszona jest w okresie zimy do ciepłych pomieszczeń, aby uchronić ją przed mrozem. Podobnie jak bluszcz, jest szkodliwa w całości. Powoduje kołatanie serca. W skrajnych przypadkach - śpiączkę. Ponadto wizje halucynacyjne oraz konwulsje.

Bieluń (z łaciny Datura L.) - rośliny z tej rodziny są silnie trujące, jednak po odpowiednim przygotowaniu są wykorzystywane do celów leczniczych.Bieluń (z łaciny Datura L.) - rośliny z tej rodziny są silnie trujące, jednak po odpowiednim przygotowaniu są wykorzystywane do celów leczniczych. Shutterstock

Które kwiaty są trujące?

Sprawdź, który z kwiatów jest trujący:

Jeżeli zdecydujemy się na uprawę powyższych roślin, musimy pamiętać o tym, aby podczas zabiegów pielęgnacyjnych zachować szczególną ostrożność. Jeżeli w naszym domu są małe dzieci lub zwierzęta - należy zrezygnować z trujących roślin lub zabezpieczyć je.

Zobacz też: Dalia: jak sadzić i jak wygląda uprawa? Ogrodnicze ABC dla początkujących

Więcej o: