Trujące kwiaty doniczkowe - sprawdź koniecznie, czy masz je w swoim domu

Trujące kwiaty doniczkowe w domach to niestety rzecz, która zdarza się stosunkowo często. Urzekający, niezwykły wygląd może nas zmylić. Dowiedz się, których roślin powinniśmy unikać lub ograniczyć z nimi kontakt.
Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Jakie rośliny są trujące dla człowieka i dlaczego warto z nich zrezygnować? 

Jakie rośliny są trujące dla człowieka i na które powinniśmy uważać? Kwiaty mimo swojego piękna potrafią być szkodliwe dla naszego zdrowia. Nawet te najbardziej urokliwe. W kontakcie z toksycznymi roślinami powinniśmy zachować szczególną ostrożność lub całkowicie z nich zrezygnować. W artykule przedstawiamy kilka gatunków kwiatów, które są trujące, a kontakt z nimi należy ograniczyć. 

Zobacz też:

Aloes - Aloe veraJak podlewać aloes? Poznaj zasady uprawy, pielęgnacji i właściwości aloesu

Trujące rośliny w domu - gatunki, na które należy uważać

Trujące rośliny w domu niestety się zdarzają. Zauroczeni ich niesamowitym wyglądem i zapachem, często nie mamy świadomości, że są one szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Poznaj kilka kwiatów, które mogą znajdować się w Twoim domu, a nie są bezpieczne. Oto i one:

  • Difenbachia zaliczana jest do roślin ozdobnych, głównie za sprawą wyjątkowych liści, ale także kwitnących kwiatów. Niestety powoduje zapalenie skóry, pieczenie, efekt swędzenia czy pojawienie się pęcherzyków. W przypadku oczu będzie to łzawienie czy skurcz powieki. Jeżeli spożyjemy owy kwiat, wówczas możemy odczuwać mdłości, doświadczyć zaburzeń rytmu sercowego czy nawet paraliżu.

Difenbachia. Zdjęcie ilustracyjneDifenbachia. Zdjęcie ilustracyjne New Africa/shutterstock.com

  • Wilczomlecz piękny (gwiazda betlejemska) - popularna roślina, szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. Trujący jest sok, który może spowodować wymioty, nudności, biegunki, stany zapalne skóry.

Gwiazda betlejemskaGwiazda betlejemska fot. Shutterstock.com


  • Cyklamen perski - zwany inaczej fiołkiem alpejskim to roślina, której spożycie wywołuje wymioty, drgawki, kołatanie serca, ból głowy czy problemy gastryczne. 


    Cyklamen perski. Zdjęcie ilustracyjne, s74/shutterstock.com


  • Anturium - to kwiat, który wbrew swojej toksyczności należy do grona bardziej popularnych roślin doniczkowych. To, co wyróżnia i jednocześnie przyciąga uwagę to okazałe, strojne liście oraz kwiaty. Anturium posiada w swoich pędach kryształki szczawianu wapnia. Niestety kontakt z tą substancją, powoduje wysypkę, uczulenie. Z kolei jeżeli ciecz dostanie się do naszej buzi - pojawia się obrzęk. Ponadto podrażnia on spojówki oczu. Należy jednak podkreślić, że jego ilości nie są tak duże.

Anturium. Zdjęcie ilustracyjneAnturium. Zdjęcie ilustracyjne Sawah_Digital/shutterstock

  • Bluszcz doniczkowy -  kolejna z roślin, która często jest spotykana w naszych domach. Niestety jest ona trująca dla ludzi i zwierząt. Soki zawarte w bluszczu podrażniają skórę i oczy. Co więcej, po przypadkowym spożyciu mogą pojawić się zaburzenia oddychania, podwyższenie temperatury, wymioty, halucynacje, a nawet drętwienie.

bluszcz pospolity w domubluszcz pospolity w domu pixabay/chair/msdkdjheu

  • Datura - to roślina, którą uprawia się zazwyczaj w ogrodach lub na balkonach. Często przenoszona jest w okresie zimy do ciepłych pomieszczeń, aby uchronić ją przed mrozem. Podobnie jak bluszcz, jest szkodliwa w całości. Powoduje kołatanie serca. W skrajnych przypadkach - śpiączkę. Ponadto wizje halucynacyjne oraz konwulsje.

Bieluń (z łaciny Datura L.) - rośliny z tej rodziny są silnie trujące, jednak po odpowiednim przygotowaniu są wykorzystywane do celów leczniczych.Bieluń (z łaciny Datura L.) - rośliny z tej rodziny są silnie trujące, jednak po odpowiednim przygotowaniu są wykorzystywane do celów leczniczych. Shutterstock

Jak sadzić pelargonie? Połowa maja to najlepszy okres na sadzenie roślin. Zdjęcie ilustracyjneJak sadzić pelargonie? Połowa maja to najlepszy okres na sadzenie roślin

Które kwiaty są trujące?

Sprawdź, który z kwiatów jest trujący:

Jeżeli zdecydujemy się na uprawę powyższych roślin, musimy pamiętać o tym, aby podczas zabiegów pielęgnacyjnych zachować szczególną ostrożność. Jeżeli w naszym domu są małe dzieci lub zwierzęta - należy zrezygnować z trujących roślin lub zabezpieczyć je.

Zobacz też: Dalia: jak sadzić i jak wygląda uprawa? Ogrodnicze ABC dla początkujących

Więcej o: