Nowelizacja ustawy. Wcześniejsza emerytura będzie możliwa również dla tych seniorów! "To duża zmiana"

Wcześniejsza emerytura jest możliwa, a żeby mogło z niej skorzystać jeszcze więcej seniorów wystarczy podpis prezydenta. Dokonano bowiem nowelizacji ustawy, której efektem będzie wiele zmian. To pozytywna wiadomość dla tysięcy seniorów.

Zmiany w ustawie dotyczącej wcześniejszych emerytur to zielone światło dla wielu seniorów, którzy chcieliby z takiej możliwości skorzystać. 24 marca Senat przyjął nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych, a żaden z posłów nie zgłosił sprzeciwu. Dla kogo zmiany mogą okazać się korzystne?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Likwidacja OFE. Opłata przekształceniowa podatkiem od oszczędności?

Wcześniejsza emerytura tylko dla tych osób? Do tej pory takie były warunki

Emeryturę pomostową mogą obecnie pobierać osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku i wykonywały pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach. W związku z nowelizacją ustawy, z tej szansy skorzysta więcej osób. Do 2022 roku warunki, które obowiązywały to:

  • osiągnięcie wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn
  • udowodnienie okresów składkowych i nieskładkowych – co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn
  • wykonywanie przed 1 stycznia 1999 r. pracy w szczególnych warunkach lub charakterze wymienionej w przepisach dotychczasowych, lub prace w szczególnych warunkach, lub charakterze wymienionej w ustawie o emeryturach pomostowych
  • wykonywanie po 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w ustawie o emeryturach pomostowych
  • udowodnienie co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
  • rozwiązanie stosunku pracy.

Nowelizacja ustawy o wcześniejszych emeryturach. Skorzystają tysiące seniorów!

Największe zmiany czekają osoby, które dopiero planują ubiegać się o emeryturę pomostową. Ostatni punkt, który dotyczy warunków przyznawania emerytury, ma ulec zmianie. Od 2022 roku emerytura pomostowa ma być bowiem przyznawana osobom, które spełniają warunki, ale wnioskują przed rozwiązaniem stosunku pracy. Kiedy wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, emerytura zostanie po prostu zawieszona. Aby ustawa weszła w życie, wystarczy podpis prezydenta. Taka zmiana byłaby szansą dla wielu seniorów i seniorek, aby uniknąć utraty pracy przed przyznaniem świadczenia.

Na naszej oficjalnej stronie w mediach społecznościowych pojawiły się komentarze:

To duża zmiana
Wreszcie ktoś pomyślał o seniorach
Może coś ruszy i ze stażowymi...

Wcześniejsza emerytura 2022, a emerytury stażowe. Co z projektem "Solidarności"?

Co prawda w Sejmie rozpoczęto czytanie pierwszego projektu obywatelskiego- dot. wcześniejszych emerytur - stażowych. Na początku grudnia tj. 14, przeciwnicy złożyli jednak wniosek o odrzucenie projektu. Trwają spory, ale bardzo możliwe, że ostateczna decyzja zapadnie w 2022 roku.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: