Gdzie jest najwięcej kleszczy? Są miejsca, gdzie roi się od tych pajęczaków

Na dworze robi się coraz cieplej, więc chętniej spędzamy czas w parkach, lasach i na łąkach. Wyższa temepratura sprawia, że wzrasta również aktywność kleszczy, które mogą przenosić groźne choroby. Dlatego, gdy zamierzamy spędzić czas na łonie natury, warto się odpowiednio zabezpieczyć. Pomoże w tym interaktywna mapa, która pokazuje, w którym rejonie Polski kleszczy jest najwięcej.

Więcej przydatnych informacji o kleszczach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Chciałoby się powiedzieć, że dopiero zaczyna się sezon na kleszcze. Jednak zmiany klimatyczne, a co za tym idzie, cieplejsze zimy sprawiły, że te pajęczaki są tak naprawdę obecne przez cały rok, choć ich aktywność rzeczywiście wzrasta, gdy rośnie temperatura. Wiosną i latem również my chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu, więc bardziej jesteśmy narażeni na ukłucie kleszcza. 

Zobacz wideo Kleszcze to nie tylko borelioza. Ta dziewczynka nie mogła chodzić

Warto pamiętać, że nie każde ukłucie oznacza chorobę. Szacuje się, że ryzyko zachorowania na boreliozę po jednym ukłuciu wynosi 4 procent, a dla KZM - mniej niż 1 procent. Inne choroby odkleszczowe, takie jak babeszjoza, anaplazmoza, erlichioza to w naszym regionie niezwykle rzadkie przypadki. Nie należy jednak lekceważyć zagrożenia i warto odpowiednio się przygotować, zanim wybierzemy się na wypoczynek na łonie natury.

Pomocna może okazać się interaktywna mapa, która co roku publikowana jest na stronie oraz fanpage'u Ciemna Strona Wiosny - kleszcze w Polsce. Aktualizowana jest w czasie rzeczywistym i każda osoba, która znalazła kleszcza u siebie lub u swojego zwierzęcia, może zaznaczyć to na mapie. Na razie najwięcej kleszczy pojawiło się w centralnej oraz południowej Polsce. 

Twórcy mapy podkreślają, że to, że dane miejsce nie zostało zaznaczone na mapie, nie oznacza, że jest wolne od kleszczy. Nie każdy bowiem, kto znalazł kleszcza na ciele, od razu dzieli się tą informacją. Warto jednak obserwować mapkę i zachować czujność podczas spacerów i wycieczek.

Kleszcze - jak atakują?

Po pierwsze, z atakiem kleszcza możemy mieć do czynienia nie tylko w lesie. Równie łatwo spotkać się z nim w mieście: w parku czy na skwerze. Kleszcze lubią przyczaić się na gałęziach przy ścieżce, a nawet na czubkach traw i cierpliwie czekać, aż będzie tamtędy przechodzić ciepłokrwiste stworzenie. Wystarczy otarcie się o miejsce, w którym znajduje się kleszcz, aby pajęczak przeszedł na ubranie lub skórę.

Samego momentu ugryzienia nie poczujemy, ponieważ miejsce wkłucia sprytny pajęczak najpierw znieczula. W jego ślinie są związki chemiczne, które działają niczym zastrzyk miejscowo znieczulający. Kleszcze chętnie sadowią się na szyi, za uszami, a także w pachwinach lub w pępku oraz w innych fałdach skórnych. Możemy go znaleźć pod kolanami, pod pachami, w okolicy piersi i w zgięciach łokci. Wybiera miejsca dobrze ukrwione, gdzie jest ciepło i wilgotno. 

Kleszcze - jak się zabezpieczyć?

Istnieje kilka sposobów, aby zminimalizować ryzyko ataku kleszcza. Można stosować środki odstraszające te pajęczaki czy repelenty. Niektórzy sięgają też po elektroniczne odstraszacze, jednak ich skuteczność nie zawsze jest wysoka.

Jest kilka zasad, których warto przestrzegać, aby utrudnić kleszczom atak:

  • ubieramy się w długie spodnie i bluzę z rękawem. Na głowę warto włożyć jakieś okrycie. To nie jest szczelna ochrona przed kleszczem, ale utrudnia mu zadanie;
  • po powrocie z dworu dokładnie obejrzyjmy całe ciało, szczególnie zgięcia kolan, pachy, zgięcia łokci;
  • dobrym sposobem jest wzięcia prysznica, silny strumień wody pomoże zmyć z ciała ewentualnego intruza
  • jeśli kleszcz już zdąży się wbić, należy go usunąć. Można udać się do lekarza lub pielęgniarki POZ lub zrobić to samemu, ale warto pamiętać o odpowiedniej technice. Jej opis znajdziecie w poniższym tekście:

Kleszcze - czy można się zaszczepić?

Wiele osób zastanawia się też, czy przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze chronią szczepienia. I tak, i nie. Możemy się zaszczepić jedynie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Nie ma szczepionki chroniącej przed boreliozą ani ogólnej szczepionki przeciwko ugryzieniu przez kleszcze. 

Lek. Łukasz Durajski*, przewodniczący Zespołu ds. Szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, zapewnia w rozmowie ze Zdrowie Gazeta.pl, że warto zaszczepić się przeciwko kzm, bo już od momentu podania szczepionki organizm zaczyna wytwarzać przeciwciała i z każdą chwilą odporność rośnie. Optymalną osłonę osiągamy po dwóch-trzech tygodniach.

Kiedy i gdzie najlepiej to zrobić? Szczepionka jest odpłatna, ale samo szczepienie można zrobić w każdej placówce podstawowej opieki medycznej, bo szczepienie przeciw kzm jest w Polsce oficjalnie zalecane przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Kobieta jest dla Was i dla Was piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: