Pranie ubrań przed pierwszym założeniem jest konieczne? Sprawdź, co ci grozi, jeżeli tego nie zrobisz

Wiele osób zastanawia się, czy powinno prac nowe ubrania przed ich pierwszym założeniem. Okazuje się, że jest to wręcz konieczne. Wiemy co może nam grozić jeżeli tego nie zrobimy. Nie chodzi tylko o to, że ktoś obcy mógł przymierzać i dotykać twoje ubrania.

Interesujesz się modą? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Może wydawać nam się, że nowo kupione ubrania są czyste i możemy je założyć bez obaw. Prawda jest jednak inna, a pod tym kontem były prowadzone nawet specjalne badania. Ich wyniki mogą zaskoczyć niejedną osobę.

Zobacz wideo Czy ręczniki trzeba prać co kilka dni? [NaZdrowie]

Pranie ubrań przed pierwszym założeniem jest konieczne?

Testy przeprowadzone na polecenie Good Morning America przez doktora Philipa Tierno – dyrektora Wydziału Mikrobiologii i Immunologii na Uniwersytecie w Nowym Jorku, wykazały w nowych ubraniach obecność pewnych niepokojących związków chemicznych. Jest to jednak tylko jeden z powodów mówiących za tym, aby prać ubrania przed ich założeniem pierwszy raz. Wiele ubrań jest również zanieczyszczonych chemikaliami i barwnikami, które mogą powodować podrażnienia skóry lub inne problemy zdrowotne.

Czy prac koszule przed pierwszym użyciem? Może znajdować się na nich nieprzyjemne rzeczy

Wyżej przedstawień badania przeprowadzone zostały na spodniach, bluzkach, bieliźnie, kurtkach i innych ubraniach kupowanych w sieciowych sklepach odzieżowych (w tym zarówno odzież ekskluzywną, jak i tanią). Podczas nich ujawniono szereg podejrzanych substancji i mikroorganizmów czających się na "nowych" ubraniach, w tym:

  • Wydzieliny oddechowe
  • Florę skóry
  • Florę kałową
  • Drożdżaki

Co nam może grozić po założeniu takich zanieczyszczonych ubrań?

W nowych, ale wielokrotnie przymierzanych ubraniach można znaleźć mikroorganizmy, które powodują zapalenie wątroby typu A, biegunkę podróżnych, MRSA, a także salmonellę, norowirusy, drożdżaki i paciorkowce. Możemy w ten sposób przenieść na siebie też wszy i świerzb. W wywiadzie dla The Huffington Post Tierno powiedział:

Pozytywną rzeczą jest to, że większość ludzi ma bardzo odporny układ odpornościowy, dzięki czemu mogą zwalczyć niewielką liczbę mikroorganizmów, które dostaną się do organizmu... Fakt, że się z nimi zetkniesz, nie oznacza, że zachorujesz.

Czy powinno się prac nowe ubrania? Jest jeszcze jedno zagrożenie

Nasze nowe ubrania mogą zawierać też wiele różnych substancji chemicznych. Wśród nich są na przykład:

  1. Barwniki azo-anilinowe: powoduje reakcje skórne o różnym nasileniu od łagodnych po ciężkie, jej zaczerwienienie, swędzenie i wysuszenie, szczególnie w miejscach.
  2. Żywice formaldehydowe: znany czynnik rakotwórczy. Dodatkowo żywice zostały powiązane z egzemą i mogą powodować, że skóra zacznie się łuszczyć lub pokryje się wysypką.
  3. Etoksylan nonylofenolu (NPE) – toksyczny środek powierzchniowo czynny, negatywnie wpływający na układ hormonalny.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: