Czy można farbować włosy w ciąży? Wiemy, co na ten temat mówią lekarze

Każda przyszła mama, która regularnie zmieniała kolor swojej fryzury, zadaje sobie pytanie, czy można farbować włosy w ciąży. Zwłaszcza od starszych kobiet ze swojego otoczenia zapewne usłyszymy, że jest to kategorycznie zabronione. Jednak czy lekarze mówią podobnie? Odpowiadamy.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zapewne nie jedna z nas słyszała już o tym, że farbowanie włosów podczas gdy kobieta jest w ciąży, jest kategorycznie zabronione. Poszukaliśmy jednak dokładniejszych informacji na ten temat i wiemy co, mówią o tym lekarze. Sprawa nie jest taka prosta.

Zobacz wideo Czy farbowanie włosów w ciąży może być niebezpieczne?

Katarzyna SkrzyneckaSukienka wieczorowa Skrzyneckiej podkreśla jej kształty i wyszczupla

Czy można farbować włosy w ciąży? Wiemy, co mówią lekarze

Tak naprawdę opinie lekarzy na temat farbowania włosów w ciąży są bardzo podzielone. Jednak większość badań wskazuje na to, że składniki występujące w farbach do włosów nie są wysoce toksyczne. Nowoczesna generacja farb dostępnych w salonach i sklepach nie tworzy toksycznych oparów podczas ich nakładania. Ponadto skóra może wchłonąć tylko niewielkie ilości farby do włosów, jednak nie przenikają one do krwiobiegu. Ta ilość nie jest uważana za szkodliwą dla płodu. Jednak ogólnie wpływ tych związków na przebieg ciąży nie jest oceniony i niewiele danych na ten temat jest dostępnych.

Na co należy uważać? Jest kilka kwestii

Zdecydowana większość lekarzy ginekologów jest ostrożna i przekonuje przyszłe mamy, że lepiej nie farbować włosów przed rozpoczęciem drugiego trymestru ciąży. Wszystko dlatego, że w farbach tych zwykle jako jeden ze składników figuruje amoniak. Są to ilości naprawdę małe  jednak lepiej odłożyć farbowanie włosów na drugi lub trzeci trymestr, gdzie wszystkie narządy i układy organizmu dziecka będą już wykształcone. Wtedy nawet jeżeli do jego organizmu przy nakładaniu farby przeniknie śladowa ilość amoniaku, to nie wywoła ona żadnych działań niepożądanych na organizm dziecka.

modne krótkie fryzury damskie 2022Krótkie fryzury damskie 2022. Te gwiazdy obcięły włosy i nie żałują

Farbowanie włosów w ciąży a środki ostrożności

Aby w bezpieczny sposób nadać swym włosom pożądany kolor, przyszła mam powinna zastosować kilka środków bezpieczeństwa takich jak np.:

  • poczekać z zabiegiem farbowania czy rozjaśniania włosów do drugiego trymestru ciąży
  • zwróć uwagę, czy nasz zabieg jest wykonywany w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, aby uniknąć wdychania szkodliwych oparów
  • jeżeli to możliwe unikać farby z amoniakiem
  • nie nakładać farby gdy na skórze głowy istnieją podrażnienia lub rany
  • skóra głowy koniecznie powinna być przemyta tuż po zabiegu
  • w trakcie stosowania farby należy nosić na dłoniach rękawiczki ochronne
  • przestrzegaj wskazówek producenta znajdujących się na opakowaniu produktu do farbowania włosów

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: