Czym i jak prać firanki? Ten prosty sposób sprawi, że pozostaną śnieżnobiałe na długi czas

Pranie firanek proszkiem do prania nie zawsze okazuje się skuteczne. Wiemy jak i czym prać firanki, aby już nigdy nie straciły białego koloru. Jeden produkt, który znajdziesz w domu może ułatwić pranie i zapewnić ci śnieżnobiały wygląd firanek na o wiele dłużej niż zazwyczaj.

Firanki, w odróżnieniu od ubrań nie są wkładane do pralki regularnie. Nie brudzą się w taki sam sposób, dlatego prane są zazwyczaj kilka razy do roku. Skoro już je pierzemy - warto zrobić to bardzo dokładnie. Niestety, proszek do prania nie zawsze jest w stanie pokonać brud. Naniesiony na firanki tłuszcz, czy kurz może być bardzo trudny do pokonania. Znamy sposób, aby pranie firanek było tanie i skuteczne.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Jak prać firanki? W zależności od brudu dokładnie je namocz przed praniem

Firany należy namoczyć przed praniem. Jeśli pierzesz te, które wisiały w kuchni, przed praniem warto umieścić w wodzie z płynem do mycia naczyń. Do zakurzonych firanek wystarczy czysta, delikatnie ciepła woda. Pozostaw w niej firanki na 15 do 30 minut. Pamiętaj, aby złożyć je w kostkę.

Czym prać firanki? Nie musisz używać drogich produktów

Aby uprać firanki trzeba wybrać odpowiednią temperaturę. Idealna będzie ta, która wynosi 30 stopni. Aby firanki były naprawdę białe i zachowały swoją czystość na długo, warto dodać do prania:

  • sól – wcześniej wyprane firanki moczymy w mieszance 3 litrów wody i 4 łyżek soli, a następnie dokładnie je płuczemy i rozwieszamy do wyschnięcia
  • skorupki po jajkach – skorupki wkładamy do lnianego woreczka i umieszczamy w bębnie pralki wraz z firankami,
  • soda oczyszczona – wystarczy, że do prania lub do ostatniego płukania dosypiemy łyżeczkę sody oczyszczonej,
  • sok z cytryny – przed praniem moczymy firanki w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Po praniu wywieszamy je natomiast na słońce.

Jak prać firanki, aby się nie zniszczyły? Nie popełniaj tych błędów

Przy praniu firanek łatwo popełnić błąd. Jednym z nich jest nie zdjęcie uprzednio ozdób, które często znajdują się na firankach. Firanki mogą wówczas się rozerwać. Kolejny błąd to odwirowywanie firanek. Najlepiej pozostawić je w bębnie na jakiś czas, a następnie rozwiesić na sznurku w suchym miejscu.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: