Czym i jak prać firanki? Ten prosty sposób sprawi, że pozostaną śnieżnobiałe na długi czas

Pranie firanek proszkiem do prania nie zawsze okazuje się skuteczne. Wiemy jak i czym prać firanki, aby już nigdy nie straciły białego koloru. Jeden produkt, który znajdziesz w domu może ułatwić pranie i zapewnić ci śnieżnobiały wygląd firanek na o wiele dłużej niż zazwyczaj.

Firanki, w odróżnieniu od ubrań nie są wkładane do pralki regularnie. Nie brudzą się w taki sam sposób, dlatego prane są zazwyczaj kilka razy do roku. Skoro już je pierzemy - warto zrobić to bardzo dokładnie. Niestety, proszek do prania nie zawsze jest w stanie pokonać brud. Naniesiony na firanki tłuszcz, czy kurz może być bardzo trudny do pokonania. Znamy sposób, aby pranie firanek było tanie i skuteczne.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Jak prać firanki? W zależności od brudu dokładnie je namocz przed praniem

Firany należy namoczyć przed praniem. Jeśli pierzesz te, które wisiały w kuchni, przed praniem warto umieścić w wodzie z płynem do mycia naczyń. Do zakurzonych firanek wystarczy czysta, delikatnie ciepła woda. Pozostaw w niej firanki na 15 do 30 minut. Pamiętaj, aby złożyć je w kostkę.

Doda Spodnie Dody optycznie wydłużają nogi! "Co za look" Są w Mohito i Zara

Czym prać firanki? Nie musisz używać drogich produktów

Aby uprać firanki trzeba wybrać odpowiednią temperaturę. Idealna będzie ta, która wynosi 30 stopni. Aby firanki były naprawdę białe i zachowały swoją czystość na długo, warto dodać do prania:

  • sól – wcześniej wyprane firanki moczymy w mieszance 3 litrów wody i 4 łyżek soli, a następnie dokładnie je płuczemy i rozwieszamy do wyschnięcia
  • skorupki po jajkach – skorupki wkładamy do lnianego woreczka i umieszczamy w bębnie pralki wraz z firankami,
  • soda oczyszczona – wystarczy, że do prania lub do ostatniego płukania dosypiemy łyżeczkę sody oczyszczonej,
  • sok z cytryny – przed praniem moczymy firanki w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Po praniu wywieszamy je natomiast na słońce.

Dorota Gardias Podkreślająca figurę spódnica Gardias będzie hitem tej wiosny!

Jak prać firanki, aby się nie zniszczyły? Nie popełniaj tych błędów

Przy praniu firanek łatwo popełnić błąd. Jednym z nich jest nie zdjęcie uprzednio ozdób, które często znajdują się na firankach. Firanki mogą wówczas się rozerwać. Kolejny błąd to odwirowywanie firanek. Najlepiej pozostawić je w bębnie na jakiś czas, a następnie rozwiesić na sznurku w suchym miejscu.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: