Katarzyna Figura: Kiedy zaszłam w ciążę, usłyszałam: "może jednak nie jesteś w ciąży, jeśli nadal chcesz być aktorką?"

Katarzyna Figura w mocnym przemówienia na festiwalu MasterCard OFF CAMERA opowiedziała o doświadczeniu przemocy w branży filmowej. - Głos kobiet nie może być dłużej ignorowany - podkreślała w wystąpieniu, którym zainaugurowała nową nagrodę poświęconą kobietom w świecie filmu.

Więcej podobnych tematów na stronie głównej Gazeta.pl

W niedzielę zakończył się w Krakowie 15. Festiwal Kina Niezależnego MasterCard OFF CAMERA. W gali udział wzięła Katarzyna Figura, która mocnym przemówieniem zainaugurowała nową nagrodę poświęconą kobietom w świecie filmu. - Chcę opowiedzieć państwu o tym, jak kobieta w świecie filmu może zniknąć. W pewnym wieku staje się niewidoczna dla innych. Niektórzy wzdychają, że kiedyś byłam taka młoda, piękna, seksowna. Byłam obiektem seksualnym dla mężczyzn, obiektem zazdrości kobiet, ale też byłam obiektem przemocy. Mówię to jako silna kobieta w dojrzałym wieku, która nie musi już nic udowadniać i czuje się dobrze we własnej skórze - wyznała ze szczerością Figura.

Zobacz wideo

Katarzyna Figura w mocnym przemówieniu na festiwalu MasterCard OFF CAMERA

- Moje życie zawsze było walką. Moje wejście w dorosłość przypadło w trudnych czasach, w Polsce obowiązywał stan wojenny. Odmówiłam wtedy roli w filmie - miałam zagrać narkomankę, która pozwala na największe upokorzenia ze strony mężczyzn. Usłyszałam wtedy, że już nigdy nie zagram w polskim filmie. Stało się inaczej. Kiedy zaszłam w ciążę, usłyszałam groźbę: może jednak nie jesteś w ciąży, jeśli nadal chcesz być aktorką? - wyjawiła, dzieląc się swoimi trudnymi doświadczeniami, jakich doznała przez lata kariery.

Nawiązała także do swojej kariery w Hollywood, gdzie jak wyznała "przekonała się, jak drapieżny i drastyczny może być show-biznes". - Walka z mizoginią, z seksizmem, patriarchatem wciąż trwa, nasz głos nie może być ignorowany - podkreśliła ze sceny aktorka.

- Moja córka Koko ma 19 lat i studiuje reżyserię w Paryżu. Moja córka Kaszmir ma 17 lat i zamierza dołączyć do siostry. Życzę wszystkim kobietom tworzącym kino, by miały odwagę czerpać z siebie i iść po swoje. By były sobą. By nie wpisywały się w scenariusze innych - zakończyła aktorka, inaugurując nową nagrodę festiwalu poświęconą kobietom, działającym w branży filmowej.

Zodiakara z Rynsztoku: Potrafiłam zakończyć znajomość, bo wiedziałam, że nasze znaki do siebie nie pasująZodiakara: Nie kontynuowałam znajomości, bo wiedziałam, że znaki do siebie nie pasują

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

***

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: