Kiedy jest Dzień Matki w Polsce? Chcemy czy musimy go obchodzić? Najnowsze statystyki zaskakują

Zbliża się święto wszystkich mam. W tym dniu szczególnie o nich pamiętamy, składając im życzenia oraz wręczając drobne upominki. Wiele osób chce w ten sposób okazać swoją wdzięczność oraz miłość. Nie wszędzie święto to przypada w ten sam dzień co więcej, jak się okazuje, niektórzy traktują go nawet jak obowiązek. Kiedy jest Dzień Matki w Polsce i czy Polacy chętnie go świętują?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Prezent, z którym Dzień Matki będzie codziennie

Każdy dzień jest doskonały, aby okazać naszym mamom miłość i wdzięczność. W Dzień Matki pamiętamy o tym jednak szczególnie. W Polsce święto to obchodzimy już od 1914 roku, jednak czy robimy to bardziej z obowiązku, czy szczerych chęci? Najnowsze statystyki są zaskakujące. 

Marcelina Zawadzka Marcelina Zawadzka w tej sukience za 990 zł wygląda jak "Rita Ora"

Kiedy jest Dzień Matki w Polsce? Data co roku przypada w ten sam dzień

Polacy zdecydowanie są wyjątkiem na mapie świata, gdyż jako jedyni Dzień Matki świętujemy co roku 26 maja. W wielu państwach data tego święta jest ruchoma, a niektórzy życzenia mamom składają już w marcu. Mowa tutaj m.in. o: 

  • 8 marca — Rosja, Maroko, Serbia, Bułgaria, Białoruś, Albania, 
  • 21 marca — Izrael, Palestyna, Syria, Egipt, Irak, 
  • 25 marca — Słowenia, 
  • czwarta niedziela Wielkiego Postu — Wielka Brytania, Irlandia, 
  • pierwsza niedziela maja — Litwa, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, 
  • druga niedziela maja — USA, Niemcy, Japonia, Ukraina, Indie, Włochy, Grecja, Brazylia, Australia. 

Od kiedy obchodzimy Dzień Matki? Tradycja ta sięga już starożytności 

Początkowo obchody Dnia Matki miały zupełnie inny charakter. W starożytności hołd oddawano bowiem boginiom w szczególności patronkom płodności i urodzaju. Później aż do XVII zabronione było celebrowanie tego święta. Powróciło ono w Anglii pod nazwą "Niedziela u matki". Podczas wolnego od pracy dnia, który wypadał w czwartą niedzielę postu, modlono się w katedrach oraz składano mamom życzenia i wręczano kwiaty. 

W USA w 1858 roku "Dni Matczynej Pracy" wypromowała natomiast nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis. Jej córka w 1905 roku zmieniła go na "Dzień Matki", a Kongres Stanów Zjednoczonych w 1914 roku przekształcił na święto narodowe. Tradycja została z czasem przejęta również przez inne kraje. 

Zestaw z Pepco Hit w Pepco! Ten zestaw za 15 zł to prawdziwa perełka do kuchni

Dzień Matki 2022 - obchodzimy go, bo chcemy czy musimy? 

Takie właśnie badanie przeprowadził YouGov, czyli międzynarodowa firma działająca w branży badań rynku, sondaży i analizy danych. Dorośli w wybranych krajach mieli wskazać, z jakich powodów w 2022 roku obchodzony jest Dzień Matki — czy ze względu na to, że to jest specjalna okazja, czy może dlatego, że odczuwana jest presja ze strony komercyjnych podmiotów. 

Aż 85 proc. pytanych Polaków stwierdziło, że jest to specjalna okazja, którą należy odpowiednio celebrować. Zgodnie z opublikowanym wykresem, nasz kraj znajduje się pod tym względem w czołówce. Niestety Niemcy, Szwecja czy Dania odczuwają bardziej konieczność niż chęć celebrowania tego dnia. 

Badania statystyczne - Dzień Matki: Bo 'Chcę' czy 'Muszę'?Badania statystyczne - Dzień Matki: Bo 'Chcę' czy 'Muszę'? https://www.statista.com/chart/27383/mothers-day-proper-special-occasion-or-commercial/

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: