Klimatyzacja w mieszkaniu. Jakie są jej wady i zalety? Poznaj inne sposoby na schłodzenie temperatury

Przed wysokimi temperaturami często ciężko uciec. Są one bardzo uciążliwe jeżeli nie możemy się przed nimi schronić nawet w naszych domach. Z pomocą często przychodzi klimatyzator. Istnieją jednak wady i zalety tego urządzenia, a każdy może zadecydować sam które są przeważające.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Temperatura powietrza rośnie. W związku z tym ciężko o chłodniejszą atmosferę nawet w naszych domach. To właśnie dlatego zainteresowanie klimatyzatorami wciąż rośnie. Znajda się bez problemu miłośnicy tego urzadzenia jak i wielcy przeciwnicy. Aby każdy miał szanse samodzielnie ocenić wady i zalety klimatyzatora w domu, przedstawimy dziś te największe plusy i minusy jego instalacji.

Zobacz wideo Czy od klimatyzacji można się pochorować? [NaZdrowie]

Czy warto mieć klimatyzację w domu? Znamy największe zalety

Największą zaletą klimatyzacji w domu jest oczywiście zapewnienie komfortu termicznego. Gdy temperatura na zewnątrz wzrasta, jest to niezbędne zarówno do pracy, jak i wypoczynku. Ponadto upały są niebezpieczne m.in. dla osób z chorobami kardiologicznymi lub problemami z układem oddechowym klimatyzacja to sprzęt wręcz urządzenie zalecane.

Warto też wiedzieć, że nowoczesne urządzenia wyposażone są w szereg czujników wykrywających poziom temperatury, wilgotności powietrza, czy nawet jego zanieczyszczenia. Dlatego nie musimy się martwić o to, jakie parametry ustawić. Większość urządzeń potrafi samodzielnie je dostosować. 

Dużą zaletą klimatyzatora jest też to, że on nie tylko chłodzi, ale także grzeje. Urządzenie to szczególnie dobrze może sprawdzić się w sezonie przejściowym gdy w dzień temperatura jest odpowiednia, lecz w nocy zbyt niska.

Czy warto instalować klimatyzację w domu? Oto wady

Kłopotliwy montaż znajduje się na pierwszym miejscu pośród wad naszego urządzenia. Jest on dość kłopotliwy i samodzielnie ciężko go wykonać. W związku z tym często trzeba mierzyć się z dodatkowymi kosztami wynajęcia ekipy specjalizującej się w tym zadaniu, a koszty rosną. Ponadto jeśli mieszkamy w bloku, to powinniśmy wiedzieć, że montaż klimatyzacji wymaga zgody spółdzielni. Dodatkowo wymagane są też odpowiednie zgody budowlane w zależności od rozmiarów planowanych przeróbek.

Klimatyzacja wymaga regularnego czyszczenia i serwisowania. Co jakiś czas należy wymienić w nim filtry, wyczyścić go i wezwać serwis, by zrobił mu przegląd. Jest to niezwykle ważne. To właśnie przez osoby, które zapominają o tym „szczególe", klimatyzacja zyskała złą sławę. Gromadzący się w urządzeniu brud, bakterie i drobnoustroje dostają się do układów oddechowych domowników, a ci zaczynają chorować. Stąd właśnie pokutuje opinia, że używanie jej jest niezdrowe.

Co zamiast klimatyzacji w domu? Oto sposoby na chłodniejszą temperaturę w domu

Najlepszą metodą uchronienia się przed wysokimi letnimi temperaturami w domu czy mieszkaniu jest zapobieganie jego nagrzewania się. Można to uzyskać na różne sposoby:

  • zasłanianie wszystkich okien zasłonami wewnętrznymi
  • opuszczanie na dzień rolet zewnętrznych
  • zamykanie na dzień okien od strony słonecznej
  • wietrzenie mieszkania wcześnie rano i późno wieczorem

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: