Marta ma w tym roku aż siedem wesel. "Jeśli odmówię, to i do mnie ludzie nie przyjdą"

Wesela są często dla gości sporym obciążeniem finansowym. Ile może kosztować udział w takiej imprezie? Rozmawiamy na ten temat z Martą, która w tym roku wybiera się aż na siedem wesel.

Więcej ciekawych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakubik: Dostałem od Smarzowskiego najbardziej oryginalną propozycję pod słońcem

Marta, 29-latka z Radomia, w tym roku otrzymała zaproszenia aż na osiem wesel i na dwa wieczory panieńskie. I jak podkreśla, z żadnego wolałaby nie rezygnować, gdyż są to wesela bliskich jej osób. Dwie imprezy są jednak w tym samym terminie, więc na jednej z nich się nie pojawi. 

- Ja i mój chłopak mieszkamy w okolicach, gdzie huczne wesela są bardzo popularne. Pochodzimy z dość tradycyjnych rodzin, gdzie panuje przekonanie o tym, ze najpierw zaręczyny, później zmówiny, następnie ślub i wesele, a na koniec dziecko. Tak nas uczyli rodzice i nie ukrywam, że chcemy, aby u nas też tak to wyglądało - mówi 29-latka.

Ile kosztuje bycie gościem weselnym?

Jak przyznaje Magda, koszty, które musi ponieść w związku z imprezami, są jej zdaniem dosyć duże. Wydatki zaczynają się już na etapie wieczorów panieńskich. 

- Coraz popularniejsze są wyjazdy na cały weekend. Musimy zapłacić za nocleg, dojazd, jedzenie, alkohol. Do tego dochodzi jeszcze fotograf, prezent i atrakcje na miejscu. Wiadomo, świadkowa i świadek płacą w takich przypadkach najwięcej, ale sami uczestnicy także muszą liczyć się ze sporymi wydatkami. Za każdy wyjazd zapłacę około 500 złotych - mówi Marta.

Wiele kobiet w ramach przygotowań do imprez weselnych korzysta z usług kosmetyczek i fryzjerów. Profesjonalny makijaż to koszt mniej więcej 150-200 złotych. Stylizacja fryzury w salonie fryzjerskim - od 100 do 200 złotych.

- Dotychczas zawsze chodziłam przed weselami do fryzjerki i makijażystki. W moim mieście jest sporo takich usług i raczej każdy stara się korzystać z tego przed imprezami. Jednak z roku na rok usługi są coraz droższe. Jeszcze pięć lat temu za makijaż płaciłam 50 złotych. Teraz trzeba zapłacić trzy razy tyle. Stylizacja włosów u fryzjera to koszt od 100 do 160 złotych. Nie planuje z tego rezygnować, choć nie ukrywam, ze finansowo może być ciężko - wyjaśnia Marta. 

A co z kreacją? Marta nie ukrywa, że woli nie zakładać dwa razy tej samej sukienki na imprezy, na których spotka tych samych gości. - Na szczęście wesela mamy z różnych stron, więc trzy lub cztery kreacje w zupełności wystarczą. Mam też jakieś w szafie - na pewno wykorzystam je na poprawiny. Zawsze mogę też pożyczyć coś od przyjaciółek - mówi Marta. 

Ile do koperty na wesele?

W sezonie weselnym wiele osób zadaje sobie to pytanie. Zazwyczaj nie chcemy przesadzić w żadną stronę. Często możemy usłyszeć, że pieniądze z kopert mają zwrócić nowożeńcom koszty organizacji imprezy, dlatego nie powinniśmy dawać mniej niż 300 złotych od pary. Wiele osób twierdzi także, że w przypadku najbliższych, kwota w kopercie powinna wynosić od 600 do 1000 złotych.

Marta na wszystkie wesela wybiera się wraz ze swoim chłopakiem. - Nie jesteśmy małżeństwem, jednak mamy już spory staż związku i nie przywiązujemy zbyt dużej wagi do podziału, jeśli chodzi o prezenty. Najczęściej płacimy sami za swoich znajomych czy swoje rodziny, czasami składamy się wspólnie. Marcin zazwyczaj kupuje kwiaty i wino. W tym roku mamy więcej wesel od jego strony i planujemy na każde składać się po połowie - zdradza.

"Byłoby to przykre"

Nasza rozmówczyni przyznaje, że tegoroczne wesela i dwa wieczory panieńskie mocno nadszarpną jej budżet. Jednak nie chce z nich rezygnować. - Ja i mój chłopak bardzo lubimy chodzić na wesela. Co roku mamy jakąś imprezę. Ale nie ukrywam, że teraz, kiedy jest tego tak dużo, to nie mam chęci na ciągłe imprezowanie. Wiem jednak, że jeśli komuś odmówię, to i do mnie ludzie nie przyjdą i byłoby to przykre - posumowuje Marta. 

Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl lub edziecko@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.

Więcej o: