Każdy z nas zna przynajmniej jedną Marię. Z Marysią byliśmy w jednej klasie, na studiach w grupie czy też pracujemy w jednym zespole w pracy. Imię Maria choć obecnie traci na popularności, jest "odporne" na mody. Krótkie i dostojne imię swoje osadzenie w tradycji zawdzięcza oczywiście Marii, matce Jezusa Chrystusa.
Właśnie z powodu Marii, matki Jezusa, przez długie lata było ono zakazane. Uważane za boskie, zarezerwowane tylko dla świętych, nie mogło być nadawane zwykłym śmiertelniczkom. Obowiązywało to aż do XVIII wieku! Wiek XIX przyniósł zmianę, którą zapoczątkowali już wcześniej pomysłowi rodzice. Zmieniając imię na Maryna czy Marianna, oswoili i przywrócili je do łask. I już w wieku XIX imię to przyjęły choćby takie osobistości jak Maria Konopnicka czy Maria Dąbrowska.
Co właściwie oznacza imię Maria? To hebrajskie imię, które oznacza "ukochaną przez Boga". Taka hipoteza jest najczęściej powtarzana. Jednak są także inne źródła, które mówią o znaczeniu „piękna" – od mara – być pięknym. Czy też z języka egipskiego Mrjt – ukochana.
Inne powstałe formy od imienia Maria to, jak czytamy w portalu wikipedia.org, Mariola, Maryla, Marita, Marzena, Marlena (przez połączenie Marii i Magdaleny) i Marietta (to akurat francuskie zdrobnienie).
Ciekawostką może być też fakt, że imię Maria bywało swego czasu nadawane jako drugie imię mężczyznom. Przykładem znanych osób, które posługiwały się lub posługują się takimi imieniem mogą być Maksymilian Maria Kolbe czy Bronisław Maria Komorowski.
Maria wciąż jest popularnym imieniem. Przoduje w tradycyjnych imionach dla dziewczynek. Jednak widać już spadek zainteresowania nim wśród rodziców. Jeszcze kilka lat temu zajmowało ósmą lokatę w rankingu najpopularniejszych imion żeńskich. Zgodnie z informacjami gov.pl, imię Maria w 2020 roku zostało nadane 4650 dziewczynkom, co dało mu dziesiąte miejsce w rankingu najbardziej popularnych imion dla płci żeńskiej. W bieżącym rankingu – za rok 2022 - wypadło poza pierwszą dziesiątkę.