Czym wyczyścić żelazko, aby lśniło jak nowe? Znamy skuteczne sposoby na przypalony brud

Brudne lub przypalone urządzenie podczas prasowania to zmora idealnej pani domu. Niestety czasem ciężko pozbyć się tych zabrudzeń, a pozostawienie ich grozi zniszczeniem ubrań i samemu urządzenia. Wiemy czym wyczyścić żelazko teflonowe, a także takie z generatorem pary szybko i skutecznie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jeżeli nasze żelazko pozostanie zbyt długo na jakimś materiale lub zetknie się z tkaniną, z którą nie powinno, powstaje na nim przypalony brud ciężki do usunięcia. Znamy jednak skuteczne domowe sposoby, aby pozbyć się niechcianego zanieczyszczeń a nasze urządzenie wyglądało jak nowe.

Zobacz wideo Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Czym wyczyścić przypalone żelazko? Domowe sposoby

Jednym ze sposobów na wyczyszczenie brudnej stalowej stopy żelazka, która się przypaliła, jest wykorzystanie soli kuchennej i kawałka tektury. Jak to wykonać? Wystarczy, że włącz żelazko na średnią moc i uruchomisz funkcję pary. Teraz na desce do prasowania połóż tekturę a na niej rozsyp grubą warstwę soli. Teraz „wyprasuj" sól kierując urządzenie w różnych kierunkach i gotowe.

Jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko teflonowe?

Żelazko teflonową powłoką niestety jest najbardziej wymagające podczas czyszczenia. Jego stopa jest bardzo podatna na zarysowania, dlatego w tym przypadku musimy szczególnie uważać, by nie uszkodzić teflonowej powłoki. Kategorycznie zabronione jest stosowanie do czyszczenia soli czy sody. Najlepiej usunąć przypalenie np. za pomocą octu. Ten produkt jest skuteczny, ale należy uważać, aby nie pozostał na stopie żelazka po skończeniu czyszczenia. Nasącz ściereczkę uniwersalnym octem i przetrzyj stopkę żelazka.

Jak wyczyścić żelazko z generatorem pary?

Zastanawiasz się jak czyścić żelazko ze stacją parową? Najważniejsze, aby robić to regularnie i po każdym użyciu. Wystarczy, chociażby przetarcie urządzenia suchą szmatką kiedy będzie już zimne. Istotne jest także samo mycie obudowy, ponieważ w jej zakamarkach również gromadzi się brud. Większość nowoczesnych modeli posiada jednak wbudowaną funkcję tzw. poczwórnego oczyszczania. Co to oznacza? Niweluje ona osadzanie i nawarstwianie się kamienia. Pamiętaj też o systematycznym czyszczeniu zbiornika na wodę, w którym gromadzi się uporczywy osad. Odkamienianie to kluczowy element dbania o żelazko, który znacznie przedłuża jego żywotność, niezależnie od tego, jaki model posiadasz.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: