Kiedy i jak sadzić pomidory, aby najlepiej owocowały? Te metody zapewnią najlepsze plony

Pomidory to jedno z chętniej uprawianych samodzielnie warzyw. Znajdziemy je w mniejszych ogródkach, wielkich ogrodach, ale także na balkonach w donicach. Aby rosły bujne i wydały dużo owoców trzeba jednak wiedziec kiedy i jak je sadzić. Dziś przedstawimy kilka podstawowych informacji.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zapach świeżo zerwanego z gałązki pomidora wynagradza trud włożony w jego wyhodowanie. Choć uprawa tego warzywa nie jest zbyt skomplikowana, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Dziś przedstawimy najistotniejsze z nich.

Zobacz wideo Czy ogórki i pomidory można ze sobą łączyć? [NaZdrowie]

Kiedy sadzić pomidory do gruntu?

Rośliny, które chcemy wysadzić do gruntu, powinny być odpowiednio wcześniej wysiane. Tworzenie rozsady w domu powinno mieć miejsce już w lutym. Taką sadzonkę możemy umieścić w gruncie po 20 maja gdy minie ryzyko ostatnich przymrozków, czyli "mroźnych ogrodników"Jednak przesadzanie rozsad powinno się poprzedzić ich hartowaniem. W tym celu rośliny przez około 7 dni należy utrzymywać w temperaturze nieco poniżej 10 stopni Celsjusza, ograniczyć podlewanie oraz stopniowo zwiększać intensywność wietrzenia.

Co ile sadzić pomidory? Czyli w  jakich odstępach sadzić pomidory, aby najlepiej owocowały

To, w jakich odstępach powinniśmy sądzić nasze sadzić pomidory, zależy od ich odmiany. Te wysoko rosnące należy sadzić co około 40–50 cm. Tutaj dobrze sprawdzi się metoda „na jeden pęd" prowadzona przy palikach. Na czym ona polega? Jeden główny pęd pielęgnuje się, pozostałe przycinając, żeby skoncentrować energię rośliny na rozwoju owoców. Jeżeli jednak nasza odmiana jest bardziej krzaczasta, wykopujemy dla niej dołki co 30–90 cm. Wszystko robimy zgodnie z opisem na opakowaniu nasion, ponieważ poszczególne odmiany różnią się dość znacznie ilością potrzebnego miejsca.

Jak sadzić pomidory w naszym ogrodzie? Wiemy, jak głęboko sadzić pomidory, aby odpowiednio się ukorzeniły

Warto wiedzieć, że pomidory wytwarzają głęboki system korzeniowy i wymagają gleby mocno próchnicznej. Podłoże na te warzywa trzeba wcześniej przygotować, przekopując je na głębokość co najmniej 30 cm i jeżeli jest taka potrzeba, nawozimy. Przed wysadzeniem roślin na stałe miejsca rozsadę należy dobrze podlać, a same sadzonki umieszczamy w podłożu głęboko, aż po pierwsze liście właściwe. Dlaczego tak głęboko? Posadzone w ten sposób warzywa, wytworzą korzenie przybyszowe na całej długości zagłębionej w ziemi łodygi. Będzie to sprzyjać efektywniejszemu pobieraniu wody i soli mineralnych a cała roślina zyska więcej stabilności.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: