Złe nawyki podczas sprzątania. To przez te drobiazgi twój dom jest jeszcze bardziej brudny

Sprzątanie to przykry obowiązek. Niewiele osób lubi faktycznie ścierać kurz z półek czy odkurzać. Dlatego robimy to szybko, czasem byle jak. Niekiedy też nasze nawyki związane ze sprzątaniem powodują, że trudno nam utrzymać porządek na dłużej. O jakich nawykach mowa?

Za dużo środków czystości

Brzmi może absurdalnie, ale taka jest smutna prawda. To, że użyjemy dużej ilości detergentu, nie sprawi, że powierzchnia będzie dłużej czysta czy też, że szybciej ją umyjemy. Prawdopodobne jest natomiast to, że pojawi się osad ze środka czystości, na którym będzie dodatkowo osadzał się brud.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Odkurzanie na początku

Odkurzasz na początku sprzątania całego domu? Potem dopiero wycierasz półki… Kurz zgromadzony w całym mieszkaniu ląduje na podłodze, dywanie. Efekt? Znowu potrzebne jest odkurzanie. Pamiętaj, odkurzamy zawsze na sam koniec!

Zobacz wideo Czyścimy akcesoria kuchenne - sztućce, drewniane łyżki, deskę do krojenia i naczynia

Gąbka do naczyń tylko do naczyń

Gąbką do zmywania naczyń zdarza ci się wyczyścić też blat, kran czy płytę indukcyjną? To nie jest dobry pomysł. Jeśli zrobisz to raz, trudno. Ale regularne przenoszenie bakterii z gąbki do naczyń na inne powierzchnie w kuchni jest po prostu niebezpieczne. Podobnie jak używanie tej samej ściereczki do wycierania rąk i do przykrycia ciasta, gdy wyrasta. Zawsze używamy oddzielnych!

Przeładowanie zmywarki

Zmywarka to cudowny wynalazek. Nikt nie lubi zmywać naczyń, szczególnie tych dużych garnków po obiedzie czy też mocno zabrudzonych patelni. Pamiętaj jednak, aby mądrze pakować rzeczy do urządzenia. Nawet jeśli chcesz zapakować zmywarkę jak najbardziej efektywnie, chcesz oszczędzać wodę i myć jak najwięcej naczyń na raz, rozlokuj je mądrze. Naczynia naprawdę mogą się nie umyć, gdy będą zbyt przylegać do siebie. Zmywarka nie może być przeładowana.

Więcej o: