Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl
Dla wielu ślub kościelny jest jednym z najważniejszych dni w życiu. Inni uważają, że to tylko formalność. Reszta nie czuje potrzeby w ogóle zawierania związku małżeńskiego. Kiedyś wiele par decydowało się na ślub ze względu na dziecko. Teraz statystki pokazują zupełnie inną tendencję, bo co najmniej 20 proc. dzieci przychodzi na świat w związkach nieformalnych. Co na to wszystko kościół? Jakie jest jego podejście do ciąży i ślubu kościelnego.
Kilka lat temu papież Benedykt XVI rozpoczął dialog dotyczący tego, czy kobiety ciężarne mogą wziąć ślub kościelny. Swego czasu bp Długosz mówił tak:
Przygotowania do ślubu muszą być prowadzone od dzieciństwa, staż narzeczeński ma wynieść co najmniej kilka lat, a czas nauk przedmałżeńskich pół roku.
Jednocześnie zaznaczając, że ciężarne zostaną objęte szczególnym rygorem w tej kwestii, by sprawdzić, czy dziecko nie jest jedynym powodem do zawarcia małżeństwa.
Ilość wątków w tej sprawie na forach internetowych jest naprawdę spora. Portal Interia, przytoczył jedną z historii pary, która opowiedziała o tym jak została potraktowana przez księdza.
Razem z moim mężczyzną niedawno dowiedzieliśmy się o ciąży. Zdecydowaliśmy o szybkim ślubie. Dodam, że nie jest to wpadka. Będąc u księdza w mojej rodzinnej parafii, usłyszeliśmy: "Nie". Ksiądz zapytał otwarcie, dlaczego chcemy szybkiej ceremonii i padło pytanie o ciążę. Nie było sensu kłamać. Na terenie całego miasta, tj. w czterech innych świątyniach także usłyszeliśmy: "Nie"... Prócz zaprzeczenia padły jeszcze słowa o nieodpowiedzialności i głupocie z mojej strony.
- pisała jedna z internautek.
Inna napisała, że ksiądz nie powiedział wprost, że nie udzieli spodziewającej się dziecka parze sakramentu ślubu, ale będzie to kosztować więcej.
Chyba będzie trzeba dać więcej do koperty niż myśleliśmy. U nas ksiądz dał wyraźnie do zrozumienia, że podana kwota jest za mała.
- napisała.
Nie da się ukryć, że temat ślubu kościelnego w ciąży wciąż może być tematem tabu. Niektórzy uważają, że czasy się zmieniły i nie jest to problem. Zresztą są księża, którzy nie robią w tej kwestii żadnych problemy. Niestety, czasem duchowni bywają nieugięci i nie tylko odpowiadają "nie", ale również dodają swoje przysłowiowe trzy grosze, które mogą być dodatkowo stresujące dla ciężarnej.
Bez względu na to czy decydujemy się na ślub kościelny, czy cywilny położne są zgodne co do terminu tej uroczystości. Najlepszym momentem jest drugi trymestr czyli czas pomiędzy 14. a 26. tygodniem ciąży. Wtedy brzuch nie jest jeszcze taki duży, a i dolegliwości jak mdłości czy senność powinny odejść w zapomnienie. Ponadto nie ma tak dużego ryzyka przedwczesnego porodu jak np. w trzecim trymestrze ciąży.
Wasze historie i opinie są dla nas ważne. Czekamy na Wasze listy i komentarze. Piszcie do nas na adres: kobieta@agora.pl. Najciekawsze listy opublikujemy.
***
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina