Ile dać w kopertę na komunię? Duży wydatek czeka zwłaszcza chrzestnych

Ile dać w kopertę na komunię? Przystąpienie dziecka po raz pierwszy do Eucharystii jest zdecydowanie przeżyciem duchowym. Okazji tej towarzyszy jednak zwyczaj darowywania prezentów. Coraz częściej jest to koperta z pewną kwotą pieniędzy.

Ile w kopertę na komunię? Pieniądze coraz częściej są prezentem

Ile w kopertę na komunię? To pytanie zada sobie w najbliższych dniach bardzo wielu komunijnych gości. Coraz częściej taka impreza odbywa się nie w domu, ale w lokalu. Dzień pierwszej komunii dziecka jest więc także okazją do spotkania w gronie rodzinnym. Przyjęło się, że goście pojawiają się z prezentami dla dziecka. Coraz częściej jest to koperta z pewną sumą pieniędzy. Wydaje się, że jest to najbardziej wygodne rozwiązanie dla samych gości. Nie muszą martwić się zastanawianiem nad tym, czego chciałby młody człowiek. Ma to znaczenie zwłaszcza w tych sytuacjach, gdy członkowie rodziny rzadziej się ze sobą spotykają i pierwsza komunia jest w praktyce okazją do odnowienia relacji rodzinnych.  

Ile wypada dać w kopercie? Rodzice chrzestni muszą zadbać o fundusze

Ile wypada dać w kopercie z okazji pierwszej komunii dziecka? Warto w tym miejscu dokonać rozróżnienia pomiędzy rodzicami chrzestnymi a innymi gośćmi. Właśnie tych pierwszych czeka dość duży wydatek. Nie dziwi więc, że często wydatki na prezent komunijny są odpowiednio wcześniej przewidywane w domowym budżecie. Oczywiście żyjemy w czasie bardzo trudnym jeśli chodzi o domowe finanse. We znaki daje się zwłaszcza wysoka inflacja. Z tego powodu w cenie są zachowania racjonalne: nie ma sensu silić się na bardzo drogie prezenty przy jednoczesnym zadłużaniu się w trudnych czasach.

Ile dać w kopertę na komunię? Oczywiście nie ma tutaj jednej stawki, która miałaby być z góry ustalona. W gruncie rzeczy dość dużą ilość informacji można znaleźć w dyskusjach na forach internetowych i w social mediach. Zwykle padają tutaj kwoty od 500 do 1500 zł. Niekiedy zdarza się, że prezent komunijny ma charakter hybrydowy. Wówczas składa się na niego symboliczny podarunek np. w postaci łańcuszka i pewna kwota pieniędzy.  

Zobacz wideo 100 lat sukienek na komunię. Polskie gusta od 1915 roku

Ile na komunię 2022? 

Ile na komunię 2022? To samo pytanie zadają sobie także inni goście komunijni. Wiele zależy tutaj od relacji z dzieckiem, które po raz pierwszy przystępuje do Eucharystii. Największy wydatek czeka dziadków. Mówi się tu o kwocie 400-500 zł. Pozostali goście najczęściej wręczają ok. 200-300 zł. 

Oczywiście w dalszym ciągu kupno prezentu jest jakąś opcją. Wymaga jednak nieco większego wysiłku odnośnie poszukiwania właściwego podarunku. Wówczas jest szansa na prawdziwie personalizowany wybór, który może być niezwykle miły dla dziecka. Zawsze dobrym pomysłem jest też wręczenie dziecku pieniędzy w ładny sposób. Można się tu wspomóc jakąś pamiątką, maskotką, czekoladkami lub kartką z okazji pierwszej komunii. Z pewnością to lepszy pomysł, niż zwyczajne wręczenie pieniędzy w białej kopercie. 

Jednocześnie warto zadbać o to, żeby sprawy materialne nie przyćmiły prawdziwego sensu tego dnia. Pierwsze przystąpienie do Eucharystii jest aktem religijnym i powinno mieć bardzo duże znaczenie dla życia duchowego małego człowieka. Prezenty, chociaż są bardzo miłe i lubiane, nie mogą zacierać tego podstawowego znaczenia.     

Zobacz też: Oryginalny prezent na komunię dla dziewczynki i dla chłopca. Te propozycje będą pamiątką na lata

Więcej o: