Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Mniszek lekarski to roślina, którą bez problemu znajdziemy w ogrodach, na łakach czy polach. Mało kto jednak wie, że po pierwsze jest jadalna, po drugie ma prozdrowotne właściwości. Jednak podczas przygotowywania syropu z tych kwiatów należy uważać, aby nie pomylić jego ich z mleczem polnym.
Syrop z mniszka ma działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Bardzo często stosowany jest w przypadku bólu gardła, a także kaszlu. Doskonale sprawdzi się również jako lek na dolegliwości żołądkowe i na infekcje skórne. Syrop z mniszka lekarskiego zawiera wiele cennych witaminy oraz minerały. Na co dokładnie działa:
W sytuacji odczuwania jakiś z wyżej wspomnianych dolegliwości zalecamy również wizytę u lekarza.
Potrzebne będą nam w pierwszej kolejności kwiaty mniszka. Powinno się je zbierać w maju. To właśnie wtedy są najbardziej dojrzałe i nie są gorzkie. Najlepiej zrobić to w słoneczny dzień, przed południem, gdy są najbardziej otwarte. Zebrane kwiaty należy przebrać i usunąć z nich ewentualne owady. Co dokładnie potrzebujemy, aby domowym sposobem przygotować syrop z mniszka lekarskiego bez cukru? Oto lista:
Zebrane kwiaty mniszka dodatkowo rozkładamy na papierze, aby przeschły, najlepiej na kilka godzin. Następnie wkładamy je do słoika, dodajemy skórkę i sok cytrynowy, poszatkowany korzeń imbiru (im więcej go damy tym syrop będzie pikantniejszy). Na koniec wszystko zalewamy miodem tak, aby nic nie pływało i nie wystawało poza jego powierzchnię. Taką miksturę starajmy się choć raz dziennie wstrząsnąć, pilnując, aby wszystko po wymieszaniu nadal było pod miodem. Po 3 tygodniach przecedzamy nasz tak stworzony syrop mniszkowy przez sitko i przekładamy w ciemne miejsce, ewentualnie zostawiamy w środku wszystkie dobrodziejstwa i gotowe.
Jak wyglądają mlecz polny i mniszek lekarski? Wbrew pozorom różnią się między sobą wyraźnie, dzięki czemu łatwo odróżnić się siebie te dwie rośliny. Jakie są różnice?
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina