Jak prać buty w pralce, aby wyglądały jak nowe? Te błędy są popełniane najczęściej

Jak szybko i skutecznie pozbyć się zabrudzeń z butów? W przypadku tych lżejszych poradzi sobie wilgotna szmatka, zaś w pozostałych bez problemu można obuwie po prostu wrzucić do pralki. Wiele osób zastanawia się jednak, jak prać buty w pralce, aby ich nie uszkodzić. Podpowiadamy zatem, o czym należy pamiętać i czego unikać.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nietypowe zastosowania skórki od banana. Wyczyścisz nią między innymi... skórzane buty!

Decydując się na wypranie butów w pralce, należy pamiętać o kilku zasadach. Stosowanie się do nich, pozwoli cieszyć nam się ulubionym obuwiem przez kolejne sezony bez uporczywego szorowania. Zdradzamy, jakich błędów należy unikać, aby po praniu wciąż wyglądały jak nowe. 

Pranie butów w pralce nie zawsze jest możliwe. Jakie modele należy prać ręcznie?

Nie wszystkie buty nadają się do prania mechanicznego. Elementy niektórych fasonów sprawiają, że wypranie danego obuwia w pralce mogłoby doprowadzić do jego zniszczenia lub deformacji. Mowa tutaj, chociażby o butach: 

  • klejonych,
  • skórzanych,
  • zamszowych
  • zawierających membranę, 
  • na obcasie, 
  • espardylach, 
  • z ćwiekami lub innymi ozdobami. 

Jak prać buty w pralce? Oto najważniejsze zasady

Zanim włożymy buty do pralki, musimy wyjąć z nich sznurowadła i wkładki. Następnie usuwamy zabrudzenia tj. piach czy zaschnięte błoto za pomocą delikatnej szczotki. Warto obuwie włożyć również do specjalnego woreczka lub owinąć starym ręcznikiem czy kocem. W ten sposób unikniemy powstania uszkodzeń mechanicznych. Dopiero wtedy buty wkładamy do bębna pralki. Należy wybrać krótki program z maksymalną temperaturą 30°C i obrotami 400 na minutę. I co najważniejsze, do pojemnika wsypujemy jedynie trochę proszku do prania. Niestety najczęściej spotykanym błędem jest dodawanie płynów zmiękczających lub do płukania. Tych środków należy stanowczo unikać. 

Suszenie butów to ostatni, ale równie kluczowy etap

Utrata pierwotnego kształtu czy powstanie odbarwień może być skutkiem nie, wyprania butów w pralce, ale ich nieprawidłowego wysuszenia. Błędem jest wystawianie latem butów na słońce, a zimą stawianie ich w pobliżu lub nawet na kaloryferze. Obuwie powinno znajdować się z dala od bezpośrednich źródeł ciepła. Najlepszym sposobem na suszenie butów jest wypchanie ich zwiniętymi i suchymi gazetami. Trzeba je jedynie od czasu do czasu zmieniać do momentu całkowitego wyschnięcia butów.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: