14 emerytura 2022. Wniosek jednak będzie potrzebny? Te osoby jej nie dostaną

Już niebawem nastąpi wypłata 14 emerytury. Seniorzy otrzymali już 13 emeryturę, która była wyższa niż kiedykolwiek wcześniej. Podwyżka dotyczy również "czternastki", ale w przeciwieństwie do "trzynastki" nie każdy senior ją otrzyma. Czy będzie potrzebny wniosek?

Wypłata 13 emerytury miała miejsce w kwietniu. Teraz seniorzy, którzy chcą otrzymać kolejne świadczenie, muszą poczekać jeszcze kilka miesięcy. Zarówno "trzynastka" jak i "czternastka" podlega waloryzacji, a więc zwiększyła się w tym roku. Zasady przyznawania obydwu świadczeń różnią się. Trzynasta emerytura nie wymaga progu dochodowego, czternasta emerytura zaś ma określone warunki. Kto może otrzymać 14. emeryturę i czy wniosek będzie potrzebny?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wiadomości Co dalej z programami socjalnymi PiS-u?

14 emerytura 2022 będzie wyższa. Ile wyniesie świadczenie po waloryzacji?

Zarówno 13 jak i 14 emerytura jest równa minimalnej emeryturze. Wynosi zatem po waloryzacji w 2022 roku 1338,44 zł brutto w porównaniu do poprzedniego roku (wtedy kwota wynosiła 1250,88 złotych).

14 emerytura 2022: Czy będzie potrzebny wniosek? Lepiej o tym pamiętaj

Co prawda w przypadku trzynastej i czternastej emerytury składanie wniosku nie jest potrzebne, jednak jest pewien warunek, o którym warto pamiętać. Seniorzy, którzy dopiero w 2022 roku uzyskali prawo do pobierania emerytury i osiągnęli wiek emerytalny, muszą koniecznie zgłosić ten fakt do urzędu ZUS. Nie tylko dlatego, aby pobierać podstawowe świadczenie, ale także, aby czternasta emerytura wpłynęła na ich konto. Tyczy się to szczególnie seniorów, którym prawo do emerytury będzie przysługiwało dopiero pod koniec lata. Kiedy oficjalny termin wypłat zostanie ogłoszony, status emeryta należy mieć ustanowiony na miesiąc przed, aby zostać uwzględnionym na liście wypłat.

14 emerytura 2022 nie jest dla każdego. Kto jej nie otrzyma?

Ani trzynastej, ani czternastej emerytury nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń długoterminowych jest zawieszone w momencie wypłaty świadczeń. Dodatkowo obowiązuje próg dochodowy i zasada "złotówka za złotówkę". Jeśli emeryt przekroczy go - świadczenie będzie proporcjonalnie pomniejszane. Są głosy, jakoby próg miał zostać przesunięty ze względu na waloryzację, jednak póki co nie ma na ten temat informacji. W 2021 roku wynosił 2900 zł brutto.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: