Odkurzacz, suszarka i dwie pułapki. Skuteczne sposoby na muszki owocówki

Cieszymy się, gdy na straganach i w warzywniakach pojawiają się sezonowe owoce. Nasza radość jednak często mija od razu po powrocie do domu. Dlaczego? W naszej kuchni błyskawicznie pojawiają się też muszki owocówki. I trudno się ich pozbyć! Nie tylko są uciążliwe, lecz także bywają niebezpieczne. Przenoszą nowiem groźne bakterie i wirusy. Jak się ich pozbyć szybko i skutecznie?

Czystość najważniejsza

Profilaktyka to najlepszy sposób. Brzmi banalnie, ale naprawdę warto sprawdzać, czy nie zostały resztki owoców na blacie w kuchni czy stole. Nie powinniśmy też zbyt długo przechowywać owoców, szczególnie tych obitych czy z plamkami. Przekrojone owoce przechowuj w pojemnikach albo w lodówce. A co jeśli mimo utrzymywania domu w czystości i stosowania się do tych zasad muszki owocówki trafiły do naszej kuchni?

Pułapka z wykorzystaniem resztek owoców

Potrzebujesz słoika, folii kuchennej, widelca i resztek owoców. Możesz wykorzystać nadgnity owoc czy nawet obierki jabłek, gruszek. Resztki wkładamy do słoika, wlewamy do środka odrobinę wody. Robimy wieczko z folii. Na koniec robimy malutkie dziurki widelcem. Muszki zlecą się do środka!

Zobacz wideo Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Pułapka z wykorzystaniem octu i płynu do mycia naczyń

W niewielkiej miseczce wymieszaj kilka łyżek octu jabłkowego oraz łyżkę płynu do mycia naczyń, który na pewno masz w domu. Muszki zlecą się do pułapki zwabione słodkim zapachem. Nie będą mogły odlecieć, bo utopią się w miksturze ze środkiem czystości.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl 

Suszarka

To bardzo skuteczne, lecz także dość brutalny sposób. Wystarczy gorący (naprawdę gorący!) strumień suszarki skierować w stronę muszek. Owady zginą pod wpływem ciepła.

Odkurzacz

Sposób analogiczny do wykorzystania suszarki. Kierujemy rurę odkurzacza w stronę latających muszek. Te szybko trafiają do środka. Tu jednak pamiętajmy, aby szybko opróżnić czy też wymienić worek. Muszki mogą się rozmnożyć w środku odkurzacza.

Więcej o: