Godzinny trening pozwala spalić nawet 600 kalorii! Jak jeździć na rowerze, aby spalić ich jak najwięcej?

Jazda na rowerze to chętnie wybierana aktywność fizyczna. Rowerem jeździmy po zakupy, odwozimy dzieci do przedszkola czy wybieramy się całą rodziną na wycieczki. Rower może służy jednak nie tylko rekreacji czy załatwianiu sprawunków. To też świetny pomysł na skuteczny trening, który pozwoli nam szybko schudnąć. Jak jeździć na rowerze, aby spalać jak najwięcej kalorii?

Jazda na rowerze a odchudzanie. Same pozytywne efekty!

Jazda na rowerze na rowerze to prawdziwa przyjemność, prawda? Szczególnie gdy nieśpiesznym tempem przemierzamy powstające jak grzyby po deszczu kolejne ścieżki rowerowe. Już taka rekreacyjna jazda na rowerze pozwoli nam zadbać o zdrowie. O ile oczywiście jeździmy regularnie.

Gdy wybierzemy się na wycieczkę, która trwa dłużej niż 30 minut, zaczniemy też spalać kalorie. Ale o sposobach na efektywne spalanie kalorii podczas jazdy na rowerze, opowiemy za chwilę. Jazda na rowerze, która trwa dłużej niż 30 minut pomoże nam uregulować poziom glukozy we krwi. To więc sport, który polecają lekarze także przy zaawansowanej cukrzycy.

Ponadto regularna jazda na rowerze zapobiega miażdżycy. Systematyczna aktywność fizyczna obniża bowiem poziom złego cholesterolu, a przy tym podnosi poziom "tego dobrego".

Aktywność na świeżym powietrzu wspomoże też pracę naszych płuc. Dzieje się tak dlatego, że podczas jazdy na rowerze zużywamy 10 razy więcej tlenu niż podczas odpoczynku.

Zobacz wideo Czy za brak kasku na rowerze można dostać mandat?

Jazda na rowerze a odchudzanie. Jak spalić jak najwięcej kalorii?

To pytanie, które zadaje sobie wielu poczatkujących rowerzystów. Jak jeździć na rowerze, aby szybko schudnąć? Określenie liczby kalorii, które tracimy podczas jazdy na rowerze, jest trudne. Zależy bowiem nie tylko od naszej masy, wzrostu czy tempa przejazdu. Liczy się też ukształtowanie terenu, nawierzchnia. Oczywiście także czas treningu i jego tempo. Czynników zmiennych jest wiele, ale przyjmuje się, że intensywny godzinny trening pozwala spalić nawet 600-650 kalorii!

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl 

Jak spalić jak najwięcej kalorii? Oczywiście im trudniejszy teren i szybsza jazda, tym więcej kalorii spalisz. Ale spokojnie. Zacznij od planu. Wygospodaruj przynajmniej trzy godziny w tygodniu na jazdę na rowerze. Dobrze robić przerwy jednodniowe między treningami, więc może być to na przykład poniedziałek, środa i piątek. Zacznij powoli, a z czasem przyspieszaj. Sprawdzą się także treningi interwałowe. Na czym to polega? Przeplataj jazdę o umiarkowanej prędkości z szybkimi podjazdami, takimi, podczas których wykorzystasz maksymalną pracę mięśni nóg.

Nie zapomnij też o dobrym nastawieniu. Załóż słuchawki, włącz energetyczną muzykę i w drogę! Pamiętaj, umiarkowany, ale stały wysiłek fizyczny jest najlepszym sposobem na skuteczne spalanie kalorii.

Więcej o: