Czyszczenie klimatyzacji domowej krok po kroku. Zrób to szybko i skutecznie

Chcesz w domu zamontować klimatyzację? Każdy, kto już ją posiada, wie doskonale, że czyszczenie tego urządzenia jest wręcz niezbędne. Jeżeli tego nie robimy regularnie, narażamy się na kilka nieprzyjemności z tym związanych. Wytłumaczymy dziś krok po kroku jak to zrobić samodzielnie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Klimatyzator wciąż na nowo wymienia powietrze, przez co narażony jest na zbieranie z niego zanieczyszczeń. Mogą to być pyły, grzyby, kurz czy inne bakterie. Dostają się one do wymienników ciepła i osadzają się w urządzeniu. To właśnie dlatego czyszczenie tego urządzenia to podstawa jego prawidłowego funkcjonowania.

Zobacz wideo Czy od klimatyzacji można się pochorować? [NaZdrowie]

Klaudia Halejcio Zestaw na plażę Klaudii Halejcio robi wrażenie. Wiemy, gdzie go kupisz

Czyszczenie klimatyzacji domowej: jak zrobić to krok po kroku?

Najważniejszym elementem każdej klimatyzacji jest filtr. Jego czyszczenie domowymi sposobami nie jest skomplikowane. Będziesz potrzebować:

  • ściereczkę
  • delikatny środek myjący
  • odkurzacz
  • ciepłą wodę

Najpierw usuń kratkę przednią i dokładnie ją umyj. Następnie, jeśli to możliwe, wyciągnij filtr i także delikatnie go myj. Jeżeli jest to niemożliwe, możemy użyć odkurzacza do usunięcia nagromadzonego kurzu. Myjemy również tacą zbierającą skropliny. Czyszczenie klimatyzacji domowej powinno się robić min. co dwa, trzy tygodnie. Podczas konserwacji, należy sprawdzić też rurkę odprowadzającą wodę oraz wylot wody z klimy.

Klimatyzator pokojowy a jego odgrzybianie. Sposobów jest kilka

Metod na odgrzybianie klimatyzacji domowej jest klika. Najbardziej znanym sposobem jest metoda piankowa lub użycie chemicznego preparatu w aerozolu. W obu przypadkach pryska się nim wnętrze urządzenia, jednak po tym zabiegu konieczne jest dokładne przewietrzenie pomieszczenia.

Inna popularna metoda  na odgrzybianie klimatyzacji to ozonowanie. Jest to sposób bardzo skuteczny, ale drogi i nie wykonamy go samodzielnie. W tym celu wynajmuje się profesjonalne firmy. Wykonywany jest wraz ze środkiem chemicznym. Jest jeszcze metoda ultradźwiękowa. Para wytworzona poprzez specjalną reakcję, dociera do wszelkich zakamarków urządzenia i dokładnie je czyści.

Co jednak ważne generalny przegląd klimatyzacji domowej, powinien być jednak wykonany przez specjalistów i powinien mieć miejsce przynajmniej raz w roku.

Klimatyzacja: czy jest zdrowa, komu szkodzi, a komu służy? Klimatyzacja w mieszkaniu. Jakie są jej wady i zalety? Są inne sposoby

Jakie są skutki utrzymywania niewyczyszczonego klimatyzatora?

Zaniedbanie urządzenia może nieść za sobą nieprzyjemne skutki. To właśnie przez takie brudne klimatyzatory wzięła się ich zła sława. Wzrost zachorowań jest główną tego przyczyną. Ponadto zanieczyszczona klimatyzacja domowa obciążona jest małą wydajnością i zwiększonym poborem energii. Klimatyzator wówczas głośniej pracuje, co może drażnić domowników.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: