Podwójna emerytura co miesiąc. Ci seniorzy mogą ubiegać się o aż dwa świadczenia, ale nie z ZUS

Podwójna emerytura jest tylko dla wybranych seniorów. ZUS nie może wypłacić obu świadczeń, ale aby je otrzymać, trzeba złożyć aż dwa wnioski w różnych miejscach. Komu przysługuje podwójna emerytura co miesiąc i jakie wymogi należy spełnić? Wyjaśniamy.

Dwie emerytury to porządny zastrzyk gotówki dla niemal każdego seniora. Niestety, wysokość podstawowych świadczeń nadal pozostawia wiele do życzenia, a świadczenia takie jak 13 i 14 emerytura są jednorazowe i nie poprawiają sytuacji na dłużej. Podwójną emeryturę co miesiąc mogą pobierać tylko wybrani. Jest możliwa w dokładnie trzech przypadkach. Jak ją otrzymać?

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Podwójna emerytura co miesiąc dla osób, które płaciły składki KRUS

Podwójną emeryturę mogą otrzymać te osoby, które, zanim osiągnęły wiek emerytalny, opłacały składki w KRUS. Konieczne jest opłacanie ich przez okres 25 lat i dopiero wtedy można ubiegać się o świadczenie. Emeryt składa wtedy wniosek o przyznanie mu emerytury w dwóch urzędach - w ZUS i KRUS. Obie emerytury wpływają na jego konto dożywotnio co miesiąc.

Podwójna emerytura dla tych, którzy pracowali za granicą

Ponieważ Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może wypłacać dwóch emerytur, seniorzy, którzy pracowali również za granicą, mogą wnioskować o drugie świadczenie właśnie tam. Należy wziąć poprawkę na to, że wiek emerytalny może być różny w zależności od kraju. Emeryturę za pracę, którą wykonywało się w Polsce, można dostać z ZUS po osiągnięciu 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni) lat.

Podwójna emerytura co miesiąc dla służb mundurowych

Jeszcze do niedawna służby mundurowe mogły liczyć na dwie emerytury. Jedna była wypłacana przez ZUS, a druga przez ZER MSWiA. Przepisy się zmieniły, ale emerytura cywilna i mundurowa nadal obowiązuje. Z tą różnicą, że ów żołnierz, czy policjant musi wybrać jedną, która bardziej mu się opłaca. Dwie emerytury (z ZUS i MSWiA) mogą pobierać tylko emeryci, którzy zaczęli służbę po 1999 roku.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: