Biodynamiczny kalendarz ogrodnika. Co i kiedy sadzić? 2022 rok obfituje w bujne i piękne rośliny

Kalendarz ogrodnika, czyli co i kiedy sadzić. 2022 rok może zaskoczyć nas pogodą, ale w temacie roślin i plonów - niewiele się zmienia. Które gatunki warto uprawiać zgodnie z ruchami ciał niebieskich? Kalendarz księżycowy i biodynamiczny jest stosowany od lat!

Kalendarz księżycowy, to jeden ze sposobów na uprawę roślin. Wielu rolników posługuje się nim, aby znaleźć dogodny czas na zasadzenie roślin, a tym samym - zyskanie jak największych plonów. Kalendarz księżycowy to też kalendarz biodynamiczny. Co to oznacza i jakie są gatunki, które warto zasadzić w 2022 roku? Oto krótkie zestawienie od maja tego roku.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czas na urlop! Jak zabezpieczyć na ten czas swoje rośliny? Jak się spakować? Jak przechowywać pieniądze?

Kalendarz ogrodnika na 2022 rok, czyli kalendarz księżycowy - biodynamiczny

Zacznijmy od tego, czym w rzeczywistości jest kalendarz ogrodnika, kalendarz księżycowy. Okazuje się, że kalendarz księżycowy jest po prostu jedną z wytycznych do biodynamicznej uprawy roślin. Dzięki takiej stosowanej uprawie, uzyskujemy wysokiej jakości plony. Przetwory z owoców, czy warzyw niemal nigdy się nie psują, a przechowywane w piwnicach długo zachowują wartości odżywcze.

Kasia CichopekKombinezon damski Cichopek za ponad 800 zł to hit na lato! "Widzę szyk"

Kalendarz ogrodnika. Co kiedy sadzić 2022? Oto prognoza na maj

W maju przede wszystkim warto sadzić rośliny korzeniowe, takie jak marchewka, czy pietruszka. Warto zrezygnować ze zbyt częstego podlewania roślin, a zamiast tego postawić na ich wietrzenie. Pięknie rosnąć i kwitnąć będą te rośliny, które zaliczamy do kwitnących, jeśli zasadzimy je w maju. Maj to niekorzystny czas na zbiory np. owoców do robienia z nich przetworów. Mogą szybo się psuć.

Klaudia HalejcioStrój kąpielowy Klaudii Halejcio. Ten wyjątkowy wzór to hit sezonu

Kalendarz ogrodnika 2022. Te prace w ogrodzie warto wykonać do zimy

Najważniejszym zadaniem na maj jest odchwaszczanie rabatek. Później można przejść wysiewu, ale dopiero po 15 maja. Wówczas łatwo przyjmą się aksamitki, nasturcje, maciejki, a donice ogrodowe, balkonowe i tarasowe udekorować warto pelargoniami i surfiniami. 

W czerwcu przycinaj regularnie trawnik. To najlepszy czas na zasianie roślin dwuletnich, np. niezapominajek czy stokrotek. Warto też podwiązać rośliny i uporządkować róże. Pierwsze warzywa można już zbierać, a będą to sałata, rukola czy szparagi.

W lipcu zasadź rośliny rabatowe, dbaj o nawilżenie kwiatów i zasadź marchew i rzepę.

Sierpień to czas największych zbiorów. Korzystaj z owoców i warzyw i ciesz oko kwitnącymi roślinami w ogrodzie. Czas plonów nastąpi też we wrześniu. To ostatni moment na cieszenie oka, nadchodzi bowiem jesień, a wtedy pozostanie ci sadzenie tulipanów, krokusów i krzewów.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: