Nie wyrzucaj skórek pomarańczy. Przydadzą się w ogrodzie czy na balkonie

Lubisz jeść pomarańcze albo pić świeżo wyciskany sok? Świetnie! Pamiętaj tylko, żeby nie wyrzucać resztek po owocach. Skórki z pomarańczy możesz wykorzystać podczas prac w ogrodzie czy nawet w miniogródkach, które często aranżujemy na balkonach. Do czego wykorzystać skórki pomarańczy?

Doniczki do sadzonek

Ze skórki pomarańczy możesz zrobić rewelacyjne doniczki na sadzonki. Przekrój pomarańczę na pół, zjedz środek, a "łódeczkę" zostaw. Zrób w niej niewielki otwór na dole. Wsyp ziemię, zasadź nasiona i gotowe. Podlewaj regularnie, a gdy przyjdzie pora, przenieś sadzonkę na powietrze. Możesz w całości zasadzić w ziemi. Nie musisz usuwać ekologicznej doniczki!

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl 

Przynęta na ślimaki

Borykasz się z plagą ślimaków w ogrodzie? Wykorzystaj skórki z połowy pomarańczy. Przekrój owoce na pół, zostaw "łódeczki". Rozłóż połówki w całym ogrodzie czy też na całej działce. Następnego dnia prawdopodobnie resztki po pomarańczach będą pełne ślimaków. Przenieś je poza ogród. Im dalej, tym lepiej!

Odstraszanie szkodników

Skórki pomarańczy odstraszą nie tylko ślimaki. Gdy wyciśniesz sok, pokrój skórki w paski. Potrzebujesz naprawdę wielu pasków ze skórek. Możesz je zbierać przez kilka dni. Rozrzuć skórki po ogrodzie. Wiele owadów czy gryzoni wyniesie się z twojego ogrodu, bo… nie lubią zapachu pomarańczy. Usuń skórki z ogrodu, gdy będą już bardzo wysuszone.

Zobacz wideo Lubisz pomarańcze? To świetnie! Sprawdź, jak możesz wykorzystać ich skórkę

Naturalny spray odstraszający szkodniki

Skórki pomarańczy można również wykorzystać do stworzenia naturalnego sprayu odstraszającego szkodniki. Sprawdzi się on w walce ze ślimakami, mszycami, mrówkami, mączlikami, muszkami owocowymi.

Skórki po pomarańczach zalej szklanką wody i zagotuj. Po 10 minutach wyłącz palnik. Gdy płyn ostygnie, przelej go do pustej butelki ze spryskiwaczem. Spryskaj sprayem rośliny w swoim ogrodzie (i domu czy na balkonie). Powtarzaj czynność co trzy do czterech dni.

Jako pokarm dla roślin

Skórki pomarańczy będą też świetnym „pokarmem" dla roślin. Możesz rozrzucać je w formie nawozu na grządki lub sadzić w nich rośliny (wspomniany sposób na doniczki na sadzonki). Resztki po pomarańczach dostarczą roślinom ważnych składników odżywczych, takich jak fosfor, azot i potas.

Więcej o: