Jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami? Dzięki nim twoje urządzenie będzie jak nowe za 4 zł

Czyszczenie zmywarki niestety bywa uciążliwe, jednak należy wykonywać je regularnie. Jeżeli tego nie robimy, w naszym urządzeniu mogą zalegać resztki jedzenia, a także kamień. Jeżeli chciałabyś szybko i skutecznie ją odświeżyć mamy dla ciebie ciekawe domowe sposoby. Są nie tylko sprawdzone, ale tez tanie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Każdy, kto posiada w domu zmywarkę, zapewne wie, jaka bywa ona wymagająca. Niestety urządzenie to samo się nie czyści, a więc musimy pamiętać o tym zadaniu regularnie. Jeżeli nie chcemy korzystać z mocno chemicznych środków dostępnych w sklepach, możemy wykonać to domowymi sposobami. Są one nie tylko tanie, ale też ekologiczne.

Zobacz wideo Czyścimy osad i kamień - domowe sposoby na trudne zabrudzenia

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki: możesz wykorzystać sodę

Soda potrafi być nieocenioną pomocą podczas domowych porządków. Co ciekawe sprawdzi się podczas czyszczenia zmywarki ze wszelkich osadów, tłuszczu czy nalotów kamienia. Oto instrukcja krok po kroku jak to wykonać:

 1. Wyjąć kosze oraz filtr ze zmywarki.
 2. Usunąć ze środka nieczystości i resztki.
 3. Umyć filtr w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń, a następnie włożyć go na miejsce.
 4. Zrobić papkę z sody i ciepłej wody. Można do niej dodać kilka kropel soku z cytryny dla ładniejszego zapachu.
 5. Rozprowadzić papkę po zmywarce przy użyciu zwilżonej szmatki.
 6. Wyszorować dokładnie środek urządzenia i usunąć nieczystości.
 7. Ustawić program płukania.
 8. Uchylić drzwiczki zmywarki, pozostawiając ją do wyschnięcia.

Czyszczenie zmywarki: domowe sposoby, które nie zawiodą. Wypróbuj ocet

Ocet to nieoceniony pomocnik każdej pani domu podczas sprzątania podobnie jak soda. Doskonale usuwa tłuszcz i zabrudzenia, a jednocześnie odkaża. W przypadku zmywarki dodatkowo pomaga przywrócić jej blask oraz zamaskować brzydki zapach wydostający się ze środka. Wystarczy, że jak w przypadku sposobu powyżej wykonamy trzy pierwsze kroki, a następnie:

 1. Zwilżoną ściereczką umyjemy wnętrze zmywarki.
 2. Na dno wlejemy szklankę octu spirytusowego i włożymy kosze na miejsce.
 3. Ustawimy program z najwyższą możliwą temperaturą.
 4. Po zakończeniu zostawimy uchylone drzwiczki do całkowitego wyschnięcia.

Jak często należy czyścić zmywarkę i jakie elementy należy umyć?

Czyszczenie zmywarki należy przeprowadzać regularnie, ponieważ kiedy tego nie robimy, nasze naczynia mogą być niedomyte i posiadać zacieki np. z kamienia. Aby tak się nie stało, najlepszym rozwiązaniem jest czyszczenie zmywarki raz na tydzień. Jednak oprócz pielęgnacji filtrów, koszy czy szuflad na sztućce, należy cotygodniowo odświeżyć także drzwi zmywarki, uszczelki, panel sterującego oraz wyczyścić metalowe ścianki wewnątrz sprzętu. Jednak przed rozpoczęciem czyszczenia warto zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do urządzenia, w której znajdziesz informację dotyczące, chociażby sposobu demontażu filtrów.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: