Sposób na ślimaki. Skuteczne i przyjazne środowisku rozwiązanie, aby zniknęły z posesji

Ślimaki to bardzo uciążliwe szkodniki, których czasem ciężko się pozbyć. Doskonale wiedzą o tym ogrodnicy i posiadacze przydomowych warzywników. Istnieją jednak domowe i skuteczne metody na pozbycie się ich. Przedstawimy dziś kilka z nich.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ślimaki w naszych przydomowych ogrodach pojawiają się zwłaszcza rano lub wieczorem. Dzieje się tak dlatego, że mięczaki te preferują bytowanie w wilgotnych warunkach. Warto wiedzieć, że pełnią one także ważną rolę w rozkładzie i obiegu materii organicznej w przyrodzie, lecz potrafią również zaszkodzić naszym roślinom. Przedstawimy dziś sposoby na szybkie pozbycie się ich w łagodny sposób.

Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu

Klaudia HalejcioStrój kąpielowy Klaudii Halejcio. Ten wyjątkowy wzór to hit sezonu

Jakie ślimaki stanowią największe zagrożenie dla warzywnego ogródka?

Ślimaki lubią takie miejsca, które są wilgotne, zacienione lub położone niedaleko mokradeł. Niestety są żarłocznymi roślinożercami gustującymi zwłaszcza w młodych okazach roślin. W korzeniach warzyw potrafią drążyć kanały, w liściach czy płatkach wygryzają nieregularne dziury, a mniejsze rośliny potrafią pochłonąć w całości. Najbardziej szkodliwe są ślimaki nagie, takie jak: ślinik luzytański czy pomrowik plamisty.

Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie domowym sposobem?

Warto wiedzieć, że ślimaki wybierają miejsca, gdzie mogą się ukryć wśród liści i wysokich traw albo zagrzebać w świeżych resztkach roślin czy kompoście. Dlatego bardzo istotne jest utrzymywanie ładu i porządku w swoim ogródku i na rabatkach jeżeli nie chcemy mieć w nich tych mięczaków. Oto kilka podpowiedzi:

 • Systematycznie przewietrzać glebę, grabiąc i motycząc miejsca upraw, dzięki czemu wydobędziemy na powierzchnię jaja mięczaków, które na słońcu szybko zginą.
 • Systematycznie niszczyć chwasty na rabatach, często kosić trawnik i nie dopuszczać do gnicia resztek roślinnych, pozbyć się kompostownika.
 • Podlewać rabaty rano, robiąc to wieczorem, tworzymy ślimakom idealne warunki do żerowania.
 • Profilaktycznie i systematycznie osuszać teren w pobliżu upraw, a także kosić rowy i zarośla znajdujące się w ich zasięgu. Usuwajmy również z tych miejsc kamienie i deski, które mogą być kryjówką dla szkodników.

Jak zrobić syrop z kwiatów mniszka lekarskiego bez cukru? Uważaj, aby nie pomylić ich z mleczemJak zrobić syrop z kwiatów mniszka lekarskiego bez cukru?

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy? Postaw na odstraszające je rośliny

Skutecznym sposobem na ślimaki a w szczególnie te bez skorupy jest sadzenie w naszym ogrodzie roślin, które odstraszają te mięczaki. Mięczaki te nie lubią smaku i zapachu niektórych ziół, kwiatów i warzyw dlatego warto je zastosować w celu ochrony tych upraw, na których najbardziej nam zależy. Oto niektóre z roślin odstraszających ślimaki:

 • cząber ogrodowy
 • cebula
 • czosnek
 • tymianek
 • rumianek
 • szałwia
 • gorczyca
 • mydlnica lekarska
 • krwawnik
 • macierzanka

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: