Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Oto trzy najskuteczniejsze metody

Niestety kret to częsty, ale niechciany gość w naszych ogrodach. Potrafi on zepsuć nawet najpiękniejsze aranżacje. Nie jedzą one korzeni roślin, ale potrafią mocno je uszkodzić podczas kopania. Dziś podopowiadamy jak pozbyć się ich szybko i skutecznie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Uszkadzanie korzeni roślin oraz nieestetyczne kopce to tylko niektóre z przejawów działalności kreta w naszym ogrodzie. W Polsce najpopularniejszy jest kret europejski, jest niedużych rozmiarów dochodzących do 20 centymetrów i wagi 120 gram. Pomimo niewielkich proporcji ciała dzięki silnym łapom z zakrzywionym do tyłu pazurom potrafi jednej nocy wykopać 20 metrów tuneli i uformować aż 30 kopców! Nic więc dziwnego, że potrafi bardzo uprzykrzyć życie ogrodnikom. Dziś przedstawimy kilka skutecznych sposobów na pozbycie się go.

Zobacz wideo Kopiec kreta

Jak pozbyć się kretów z ogrodu? Zadbaj o dobry drenaż ziemi

Większość tych małych stworzeń potrzebuje wilgotnej ziemi, która jest łatwa do kopania. Dodatkowo taki rodzaj gleby zawiera niezbędne pożywienie dla owadów będących pokarmem tych ssaków. Zmniejszenie poziomu wilgotności gleby w ogrodzie i zwiększenie drenażu może sprawić, że ogród będzie mniej sprzyjał tworzeniu tuneli. Jak o to zadbać? Oto podpowiedzi:

  • Regularnie walcuj trawnik, aby zagęścić glebę i zmniejszyć prawdopodobieństwo zatrzymywania wilgoci.
  • Zgrabiaj stosy liści i innych resztek tak często, jak to możliwe. W przeciwnym razie będą zatrzymywać wilgoć, dzięki czemu gleba pod nią pozostanie mokra.
  • Regularnie przycinaj drzewa i krzewy, aby doświetlić trawnik. Pomoże to szybciej wysuszyć podwórko po każdym deszczu.
  • Regularnie walcuj trawnik, aby zagęścić glebę i zmniejszyć prawdopodobieństwo zatrzymywania wilgoci.
  • Zastosuj odpowiednie metody kształtowania krajobrazu, aby zapobiec powstawaniu kałuż lub obszarom, które nie odprowadzają prawidłowo deszczu. Sprawdź, czy po opadach deszczu, gdzieś gromadzi się woda.

Jak pozbyć się kreta domowymi sposobami?

Niewiele osób wie, że kreta można skutecznie pozbyć się z ogrodu, stosując naturalne odstraszacze. To małe stworzenie nie lubi zapachu:

  • aksamitek
  • czarnego bzu
  • bazylii
  • czosnku
  • komosy

Tam, gdzie grasują krety, warto wówczas zasadzić choć jedną z wymienionych roślin i szybko pozbędziemy się problemu.

Skuteczny domowy sposób na kreta to sierść lub włosy

Gryzonie te bardzo nie lubią też zapachu ludzkich włosów, a także sierści psów czy kotów. W jaki sposób możemy to wykorzystać? Warto zebrać włosy ze szczotki i uformować z nich kulkę. Następnie wrzucić ją do kreciej nory. Po wyczuciu niechcianego zapachu powinien szybko zmienić miejsce żerowania.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: