Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Odpowiedni poziom wilgotności powietrza jest bardzo ważna dla mieszkańców domu czy mieszkania. Jeżeli jest za wysoka, może doprowadzić to do rozwoju pleśni. Gdy jest za niska dochodzi do suchości w gardle po przebudzeniu, lub kataru i uczucia przemarznięcia. A więc jaka jest odpowiednia?
Zobacz wideo
Czy wycięcie pleśni ratuje resztę jedzenia? [NaZdrowie]
Jaka powinna być wilgotność w domu?
W domu wilgotność powietrza powinna wynosić od 40% do 65%. To optymalna skala do pomieszczeń zamkniętych, ale ważna jest również przy tym odpowiednia temperatura. Przy optymalnej temperaturze na poziomie 20-22°C wilgotność powinna wynosić 40-60%. W jaki sposób możemy sprawdzić te parametry w domu? Można tego dokonać za pomocą specjalnego urządzenia, jakim jest higrometr. Mamy do wyboru np. włosowy, kondensacyjny, elektrolityczny oraz termohigrometr. Warto wiedzieć, że ten ostatni rodzaj oprócz wykonywania pomiaru wilgotności powietrza mierzy również temperaturę.
Wilgotność powietrza w sypialni jest szczególnie ważna
Suche powietrze w pokoju, zwłaszcza tym, w którym śpimy, może działać negatywnie na nasze zdrowie. W sypialni jednak powinno się ono lekko różnić od tego w pokoju dziennym ze względu na temperaturę. Pamiętajmy, że czym niższa temperatura w danym pomieszczeniu tym powinno mieć ono wyższa wilgotność. W sypialni odpowiedni parametry to od 18 do 20 stopni Celsjusza i 50-60% wilgotność powietrza.
Domowe sposoby na zbyt suche powietrze
Istnieje kilka sposobów na skuteczne nawilżenie powietrza:
- Ustaw pojemnik z gorącą wodą w pokoju. Parująca woda przyczyni się do poprawy poziomu wilgotności w powietrzu. Należy uważać na zagrożenie wynikające z kontaktu z gorącą parą oraz wodą.
- Powieś mokry ręcznik na grzejniku. Zamiast ręcznika możesz wykorzystać również ubrania. Należy pamiętać o przedostających się do powietrza wraz z procesem suszenia resztek środków chemicznych, które wykorzystywane są podczas prania i płukania.
- Zawieś wilgotną zasłonę przy otwartym oknie. Jest to również dobry sposób na ochłodę w sezonie letnim. Podobnie jak w przypadku ręcznika czy ubrań do powietrza mogą przedostawać się niepożądane resztki środków chemicznych.
- Otwarte drzwi od łazienki po kąpieli, gdzie wilgotność powietrza będzie wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach. W przypadku korzystania z wanny nie spuszczaj z niej wody, lecz pozostaw, by parowała.
Jak skutecznie osuszyć powietrze domowymi sposobami?
Aby zmniejszyć wilgotność powietrza w domu, należy:
- suszyć pranie w dobrze wentylowanych pokojach
- często wietrzyć, a jednocześnie ogrzewać wszystkie pomieszczenia. Ważne w okresie jesienno-zimowy kiedy rzadko otwieramy okna
- zadbać o tzw. nawiewniki przy oknach. Pozwoli to na bezkolizyjne usuwanie zużytego powietrza do komina wentylacyjnego
- przykrywaj garnki podczas gotowania, sprawdź też, czy posiadasz sprawny okap
- stworzyć własny pochłaniacz wilgoci z soli, ryżu lub chlorku
- nie bierz długiego gorącego prysznica. Powoduje to nagromadzenie dużej ilości pary wodnej
- wykorzystać kwiaty: mają one zdolność pochłaniania wilgoci panującej w pomieszczeniach i wykorzystywania jej do swoich wewnętrznych procesów
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina