Kwiaty do sypialni na dobry sen. Które będą najlepsze, a których lepiej unikać?

Sen jest funadamentem dobrze funkcjonującego organizmu. Właśnie dlatego robimy wszystko, aby spało nam się jak najlepiej. Wybór odpowiednich kwiatów do aranżacji sypialni może mieć wpływ na jakość naszego snu. Należy jednak pamiętać, że zły dobór roślin doniczkowych w naszej sypialni może nam szkodzić. Jakie kwiaty do sypialni na dobry sen wybrać? Jakich kwiatów unikać w sypialni z powodu ich szkodliwego działania dla naszego organizmu podczas snu? Sprawdzamy.

Kwiaty na dobry sen

Podczas snu nasz organizm regeneruje się, dlatego powinniśmy zrobić wszystko, aby zapewnić ku temu najlepsze warunki. Warto odpowiednio dobrać kwiaty do sypialni na dobry sen. Kwiaty w sypialni mogą być chociażby naturalnym i efektywnym oczyszczaczem powietrza. Kwiaty doniczkowe w wyniku fotosyntezy pochłaniają dwutlenek węgla i produkują tlen w ciągu dnia. Z kolei w nocy zachodzi odwrotny proces. Rośliny w sypialni wydzielają także parę wodną, która podnosi wilgotność pomieszczenia. Jednak najważniejsze jest to, że ich obecność neutralizuje drobnoustroje powodujące przeziębienia. Niektóre z gatunków są w stanie skutecznie wyeliminować z powietrza rakotwórcze związki zawarte w kleju meblowym, nazywane formaldehydami. Obecność roślin doniczkowych działa także korzystnie na naszą psychikę. Za pomocą kwiatów jesteśmy w stanie skutecznie się wyciszyć i skoncentrować. Rośliny pomogą załagodzić stres i jego efekty, dzięki czemu sen jest przyjemniejszy.

Zobacz wideo Wiedzieliście?

Najlepsze kwiaty do sypialni

Dobry jakościowo sen wpływa pozytywnie na naszą urodę, samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie. Wiedząc już, że kwiaty doniczkowe produkują więcej tlenu, niż go zużywają, możemy wprowadzić więcej zieleni do swojej domowej przestrzeni. 

Jakie są najzdrowsze kwiaty do sypialni?

Aloes – roślina znana z właściwości zdrowotnych, pomaga w gojeniu stanów zapalnych skóry, czy poparzeń. Ponadto aloes oczyszcza powietrze, a także odpowiednio dotlenia mózg. Należy do kwiatów produkujących tlen w nocy, dzięki czemu stale poprawia jakość powietrza otoczeniu. Aloes podnosi także poziom wilgotności. Proces ten pomaga nam zasnąć, a także polepsza jakość snu. 

Sansewieria – roślina znana także pod nazwą wężownica lub „język teściowej" , oczyszcza powietrze ze znacznych ilości dwutlenku węgla. Wszystkie rodzaje wężownicy tolerują trudne warunki, takie jak ograniczony dostęp do światła lub zbyt wysoka temperatura, są to więc rośliny dobre do sypialni o ekspozycji północnej lub południowej. Jej zadaniem jest także filtracja toksyn z pomieszczenia.

Aloes - Aloe vera Jak podlewać aloes? Poznaj zasady uprawy, pielęgnacji i właściwości aloesu

Skrzydłokwiat – to roślina, która skutecznie pomaga nam w walce z zanieczyszczonym powietrzem w naszym domu. Jej kwiaty są w stanie pochłaniać toksyny tj. formaldehydy i aceton z powietrza, pomagając nam tym samym lepiej spać. 

Nefrolepis wyniosły – ta dekoracyjna paproć domowa będzie w pełni bezpiecznym kwiatem zdobiącym sypialnię, w szczególności dziecięcą. Paprotki pochłaniają toksyczne związki zawarte w farbach i szkodliwe wyziewy z kuchenek, a dodatkowo ujemnie jonizują powietrze, neutralizując wpływ urządzeń elektrycznych na zdrowie i samopoczucie organizmu.

Lawenda – roślina wpływającą rozluźniająco i wyciszająco na nasz organizm za sprawą zawartych w niej związków aromatycznych. W związku z tym pozwala ona zwalczyć stres i załagodzić jego skutki. Odgrywa także kluczową rolę w przypadku walki z bezsennością, gdyż osłabia czynności układu nerwowego, powodując łatwiejsze zasypianie. Lawenda nie wymaga także od nas dużo pracy przy uprawie. 

Jaśmin –  roślina ma małe, białe kwiaty i posiada efektowny wygląd. Wydziela słodki zapach, który często jest używany w postaci olejku jaśminowego w celu odprężenia. Badania wykazują, że ten zapach jest związany ze zmniejszonym poziomem niepokoju, a także poprawia jakość snu. Jaśmin jest dość łatwy w utrzymaniu. 

Kaktus bożonarodzeniowy  – inaczej Grudniki to sukulenty, które świetnie nadają się do sypialni. W nocy produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, a w ciągu dnia skutecznie filtrują i nawilżają powietrze. Są też ozdobą pomieszczenia, zwłaszcza zimą, kiedy pięknie kwitną. 

Bambus – mało kto wie, że bambus także należy do grona roślin oczyszczających powietrze w sypialni i innych pomieszczeniach zamkniętych. Bambus nie jest rośliną trującą, dlatego bez obaw możesz postawić go w zasięgu rąk twojego dziecka.

Jak dbać o paprocie domowe? Wydaj 2 zł i ciesz się ich bujnym i pięknym wyglądem Jak dbać o paprocie domowe? Wydaj 2 zł i ciesz się ich bujnym wyglądem

Szkodliwe kwiaty doniczkowe w sypialni

Nie wszystkie rośliny doniczkowe korzystnie oddziałują na nasze zdrowie i jakość snu. Przeciwwskazaniem jest wydzielany przez kwiaty doniczkowe intensywny zapach. Rośliny wydzielające intensywną woń w zamkniętych pomieszczeniach takich jak sypialnia powodować mogą ból głowy, podrażnienia dróg oddechowych, w wyniku czego pojawiać się mogą zawroty głowy, katar i kaszel. Dotyczy to w szczególności alergików, u których objawy alergii mogą się pogłębić.

Jakich kwiatów unikać w naszych sypialniach?

Róża – piękne kwiaty róży, zarówno cięte, jak i doniczkowe, nie sprawdzą się w pomieszczeniach sypialnianych. Ich charakterystyczna, ciężka won nie sprzyja bowiem dobremu wypoczynkowi i utrudnia zasypianie.

Hiacynt –wyjątkowo dekoracyjna roślina może okazać się szkodliwa dla zdrowia. Jego kwiatostany produkują znaczne ilości pyłków, które obciążają drogi oddechowe. Hiacynty są także bardzo wonne i  niebezpieczne dla alergików.

Lilia – intensywny zapach może powodować problemy z zasypianiem. 

Hortensja – kwiaty pięknie wyglądają, ale zbyt długie przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu w ich towarzystwie nie jest wskazane. 

Zobacz też: Kwiaty dopasowane do znaku zodiaku. Sprawdź, która roślina jest dla Ciebie stworzona

Więcej o: