Komarzyca - naturalna broń na komary i meszki. Poznaj zastosowanie i uprawę tej rośliny

Na balkonach i tarasach cieszy się coraz większą popularnością. Idealnie uzupełnia kwiatowe kompozycje, które urozmaicone są o atrakcyjne liście i zwisające pędy. Kwiat komarzyca to popularna roślina odstraszająca komary. Podpowiadamy jakie ma zastosowanie komarzyca oraz jak ją uprawiać.

Kwiat komarzyca - zastosowanie rośliny

Komarzyca (Plectranthus coleoides) jest byliną z rodziny jasnotowatych. Nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie, ale również jako roślina doniczkowa w mieszkaniu. Plektrantus ma swoją ojczyznę na wschodzie Indii, a stamtąd rozprzestrzeniła się na obszar Azji i Afryki. Jako roślina tropikalna nie jest zimoodporna i w naszych warunkach musi zimować w ciepłym pomieszczeniu. 

hibiskus Kwiaty na balkon. Lista roślin na balkon południowy, wschodni i zachodni

Charakterystyczny zapach komarzycy jest powodem, dla którego roślina jest sadzona na balkonach i tarasach. Jej liście wydzielają bardzo intensywny zapach, który wyczuwalny jest szczególnie wieczorami. Silnie odstrasza on uciążliwe komary i meszki.

Zobacz wideo Zobacz też:

Komarzycę możemy potraktować jako samodzielną roślinę ozdobną lub zestawić z innymi popularnymi roślinami balkonowymi, zarówno tymi kwitnącymi, jak i zielonymi. Jej długie łodygi zachęcają do sadzenia w skrzynkach balkonowych i wiszących doniczkach. To świetny sposób na stworzenie oryginalnej kompozycji balkonowej. Dobrym pomysłem jest posadzenie w jednej takiej donicy kilku różnych odmian komarzycy, różniących się ubarwieniem liści. Jeżeli chcemy posadzić komarzycę w towarzystwie roślin kwitnących, wybierzmy takie o podobnych wymaganiach: pelargonie lub werbeny. Rośliny kwitnące umieśćmy w środkowej części pojemnika, a plektrantus w bocznej, ponieważ jest to roślina bardzo ekspansywna; szybko się rozrasta i może zdominować inne gatunki.  

Roślina ozdobna. Czy komarzyca kwitnie?

Kwiat komarzyca jest u nas z reguły uprawiany jako roślina jednoroczna. Początkowo rośnie wyprostowana, później tworzy długie pędy, które zwisają łukowato na boki i osiągają długość wielu metrów. Atrakcyjne listki komarzycy w zależności od odmiany są jasnozielone, zielono-białe, zielono-biało-żółte, w dwóch odcieniach zieleni lub zielone z purpurowymi elementami. Dla wielu z nas istotną informacją jest to, czy komarzyca kwitnie. Roślina rozwija małe kwiaty, które są raczej niepozorne. Jasnofioletowe albo białe mają kształt typowy dla rodziny jasnotowatych (wargowych). Wyrastają w okółkach na szczycie pędów w formie 15-20 centymetrowych gron. Zdecydowanie atrakcyjną częścią komarzycy są ozdobne liście. 

Kwiat komarzyca: uprawa. Porady dla początkujących

Plektrantus to roślina łatwa w uprawie o niewielkich wymaganiach. Choć jest to bylina, to w polskich warunkach klimatycznych nie zimuje na dworze, ponieważ jest zupełnie nieodporna na niskie temperatury. Oczywiście jest możliwe przezimowanie komarzycy, ale w tym celu trzeba jesienią przenieść ją do pomieszczenia.

Piękny balkon. Zdjęcie ilustracyjne Piękny balkon. Sprawdzone patenty na aranżację balkonu

Wymagania pielęgnacyjne komarzycy:

  • Stanowisko: Komarzyca na balkonie preferuje stanowiska półcieniste. Lubi nieco rozproszone światło. Lepiej dać jej zbyt dużo cienia, aniżeli zbyt wiele słońca – ciągłe, intensywne i bezpośrednie nasłonecznienie jest dla niej szkodliwe.
  • Podłoże i przesadzanie: Roślina nie jest szczególnie kapryśna, wręcz przeciwnie. Wystarczy jej standardowe podłoże do kwiatów balkonowych. Warto jednak dołożyć do niego warstwę drenażu – komarzyca lubi przepuszczalną glebę.
  • Podlewanie i nawożenie: Komarzycę najlepiej podlewać często, ale niezbyt obficie. Roślina czuje się najlepiej, gdy podłoże jest przez cały czas lekko wilgotne. Znosi również krótkotrwałe przesuszenie, ale jest bardzo wrażliwa na zalanie i łatwo wtedy gnije. Nawozimy ją raz na dwa tygodnie nawozem do roślin zielonych. Można także przy sadzeniu wymieszać podłoże z wolnodziałającym nawozem granulowanym, dzięki czemu nie będziemy musieli przez cały sezon zaprzątać sobie głowy nawożeniem.
  • Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne: Pędy komarzycy warto uszczykiwać na końcach, ponieważ z czasem stają się mocno wybujałe, a pomiędzy kolejnymi liśćmi powstają duże puste przestrzenie, co nie wygląda zbyt estetycznie. Oderwane fragmenty pędów możemy wykorzystać, jako sadzonki. Wystarczy ukorzenić je w wodzie lub włożyć bezpośrednio do podłoża na głębokość 2-3 cm. Komarzyca to roślina, która bardzo łatwo się ukorzenia i nie wymaga stosowania specjalistycznych preparatów ukorzeniających.
  • Choroby i szkodniki: W warunkach odpowiedniej uprawy nie powinno być problemów ze zdrowiem komarzyc. Jest raczej odporną rośliną na większość chorób u roślin. Czasem może pojawić się mszyca. 

Zobacz też: Kwiaty do sypialni na dobry sen. Które będą najlepsze, a których lepiej unikać?

Więcej o: