Będzie druga waloryzacja emerytur 2022? Podwyżki mogą oznaczać utratę tego świadczenia. "To żart?"

Od pewnego czasu mówi się o drugiej waloryzacji emerytur. W ten sposób seniorzy zyskaliby kolejny zastrzyk gotówki. Druga waloryzacja emerytur 2022 jest możliwa, ale jej ewentualna kwota może rozczarować. Emeryci mają jeszcze inne obawy. Czy mogą na tym stracić?

Dwa słowa, które słyszymy w ostatnim czasie najczęściej? M.in. inflacja i waloryzacja. Te dwie rzeczy idą w parze, czego dowodem jest m.in. podwyżka trzynastej i czternastej emerytury, a także innych świadczeń. Pierwsza waloryzacja emerytur w 2022 roku wyniosła aż 7 procent, a i tak uchodziła za rekordową. Jeśli druga waloryzacja wejdzie w życie, wskaźnik może być nawet dwukrotnie wyższy! Czy druga waloryzacja 2022 wejdzie w życie? Seniorzy są zaniepokojeni.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Druga waloryzacja emerytur 2022 to postulat związkowców

Związkowcy żądają od rządu konkretnych działań. Obecnie w kraju mamy najwyższą od 20 lat inflację, która zdaje się pędzić cały czas naprzód. Związkowcy chcą wprowadzenia kolejnej w tym roku waloryzacji rent i emerytur, a także podwyższenia płacy minimalnej. Poniżej wyjaśniamy, jakie są realne szanse.

Druga waloryzacja 2022 nie przyniosłaby realnych zysków?

Jeśli druga waloryzacja emerytur wejdzie w życie, to świadczenia mogłyby wzrosnąć nawet o 12%. W sytuacji seniorów zmiana skutkowałaby podwyżką nawet o 100 złotych. Ci, którzy pobierają najniższe świadczenia, mogliby otrzymać emeryturę wyższą o 146 zł miesięcznie netto. Co więcej, emeryt otrzymujący 1600 złotych brutto otrzymałby podwyżkę w wysokości 174,72 złote na rękę.

Druga waloryzacja emerytur 2022 może się udać? Jest pewien warunek

Do premiera trafiła propozycja zmiany i być może będzie rozpatrywana w najbliższym czasie. Póki co nie wiadomo, czy waloryzacja nr 2 wejdzie w życie. Rząd spekuluje, że jeśli waloryzacja zostanie przeprowadzona, niewykluczone, że emeryci zostaną pozbawieni czternastej emerytury. Z ankiety przeprowadzonej przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" wynika, że wielu obywatelom odpowiadałoby takie rozwiązanie.

Niestety, w związku z podwyżką cen, takie rozwiązanie ma też swoich przeciwników. W komentarzach na naszym profilu w mediach społecznościowych zamieszczono wpisy:

Zamiast 14? To żart? Ceny wzrosną i wyjdzie nam na to samo co teraz
Musieliby wstrzymać inflację, żeby miało to ręce i nogi
Okradają, ale pod przykrywką. To ściema!
Więcej o: