Jak i kiedy sadzić ogórki? Pamiętaj o tych zasadach, a plony będą obfite i zdrowe

Wśród najczęściej uprawianych warzyw bez wątpienia znajdują się ogórki. Choć składają się one w większości z wody, to są bogatym źródłem wielu witamin, ale przede wszystkim pysznym dodatkiem do kanapek, sałatek i wielu innych potraw. Zdradzamy zatem, jak i kiedy sadzić ogórki, aby cieszyć się ich obfitymi i zdrowymi plonami.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wprowadź wiosnę do swojego domu. Hiacyntowy ogródek pięknie ozdobi każde wnętrze

Sadzenie ogórków nie jest trudnym zadaniem, o ile będziemy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Postanowiliśmy je zatem zebrać, aby ułatwić ich sadzenie przede wszystkim początkującym ogrodnikom. Jak i kiedy sadzić ogórki, aby zdrowo rosły? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie poniżej. 

Kiedy sadzić ogórki? Decydującym czynnikiem jest temperatura

Sadzonki ogórków są bardzo wrażliwe na chłód, dlatego przed rozpoczęciem ich przesadzania należy przez kilka dni kontrolować temperaturę zarówno w dzień, jak i w nocy. Często bowiem zdarza się tak, że pomimo słonecznych dni, wieczorami mogą panować przymrozki. Przyjmuje się, że temperatura gleby przed siewem powinna wzrosnąć do co najmniej 15°C. Dlatego na sadzenie ogórków co do zasady najlepszym terminem jest druga połowa maja. Należy pamiętać, że ogórki potrzebują w ogrodzie miejsca ciepłego, słonecznego i osłoniętego od wiatru.

Jak sadzić ogórki? Można to zrobić na dwa sposoby

Za najlepszy sposób sadzenia ogórków uznaje się ten z rozsady. Oznacza to, że do ziemi wkładamy już wykiełkowane nasiona. Tę metodę należy natomiast rozpocząć około 3 tygodnie przed przesadzeniem ich do ziemi. Do doniczek o średnicy ok. 8 cm wypełnionej do 3/4 żyzną ziemią, wkładamy po trzy ziarna ogórków. Doniczki ustawiamy w nasłonecznionym miejscy, gdyż najlepszą temperaturą dla sadzonek jest około 20-25 stopni. Należy pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Ogórki przesadzamy, gdy rozwiną po 2-3 liście właściwe i osiągną 15-30 cm wysokości. Trzeba je jednak wcześniej zahartować. Do gruntu przenosimy je razem z bryłką ziemi.

Drugim sposobem jest wysiewanie bezpośrednio do ziemi. Po trzy ziarna ogórków umieszczamy w dołku ziemi o głębokości 1,5–2 cm. Należy zachować odstępy między dołkami 10–15 cm a między rzędami ogórków 80–120 cm. Chcąc zabezpieczyć je przed zimnem, można okryć je agrowłókniną. Wówczas co 30 cm wykonujemy nacięcia na krzyż w agrowłókninie i w te miejsca sadzimy ogórki.

Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie pionowych podpór. Ogórki mają tendencję do silnego krzewienia się, a zastosowanie stabilnych i mocnych podpór zapewni im lepsze nasłonecznienie, a także zminimalizuje ryzyko powstania chorób. 

Dobre sąsiedztwo warzyw, czyli co sadzić obok ogórków

Chcąc zadbać o zdrowe i obfite plony, należy zwrócić uwagę na to, co posadzimy obok ogórków. Nie przy wszystkich roślinach jego sadzonki będą czuły się dobrze. Dobrym sąsiedztwem dla ogórków będą m.in.: 

  • aksamitka, nagietka i nasturcja — pomagają w walce z mszycami, nicieniami i mączlikiem,
  • oregano, kolendra i kminek — wspomagają wzrost ogórków i odstraszają szkodniki, 
  • kukurydza i słonecznik — ochronią ogórki przed wiatrem i słońcem. Mogą też służyć jako podpora, po której będą się piąć, 
  • marchew i pietruszka — rozluźniają i napowietrzają glebę wokół ogórków,
  • koper — przyciąga wiele owadów zapylających i przedłuża okres owocowania ogórków.

Zdecydowanie należy natomiast unikać sadzenia obok ogórków pomidorów, ziemniaków, papryki, rzodkiewki czy dyni

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: