Jak pozbyć się muszek owocówek? Te banalne sposoby są niezawodne i kosztują grosze

Dojrzałe i nadpuste owoce lub warzywa przyciągają je jak magnes. Muszki owocówki to problem, który na sile przybiera szczególnie w okresie letnim. Ich dłuższym wizytom w naszej kuchni można jednak zapobiec. Zdradzamy, jak pozbyć się muszek owocówek.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Muszki owocówki to niewielkie owady, które osiągają do 3 mm długości. Choć żyją bardzo krótko, to potrafią być uciążliwym gościem w naszym domu, a szczególnie kuchni. Wabi je tam aromat octu owocowego. Nie należy jednak bagatelizować ich obecności. Równie szybko bowiem się rozmnażają, przenosząc na żywność drobnoustroje. Jak skutecznie się ich pozbyć? Podpowiadamy. 

Muszki owocówki — jak się pozbyć tych owadów? Zacznij od porządków w kuchni 

Chcąc zminimalizować ryzyko pojawienia się w naszym domu muszek owocówek, warto dbać o porządek w kuchni. To właśnie tam znajdują najwięcej przyciągających ich zapachów. Można tego uniknąć, pamiętając o: 

  • niezostawianiu zbyt długo w zlewie brudnych naczyń, ale także mokrych gąbek,
  • regularnym czyszczeniu zlewu i odpływu,
  • zakrywaniu koszów na śmieci i regularnym ich opróżnianiu, 
  • dokładnym zamykaniu pojemników, w których przechowujemy żywność,
  • unikaniu trzymania na stole lub blacie kuchennym artykułów spożywczych w szczególności owoców i warzyw. 

Jak pozbyć się muszek owocówek? Te domowe pułapki są niezawodne

Kiedy jednak muszki owocówki na dobre rozgoszczą się w kuchni, warto przygotować pułapkę, dzięki której szybko pozbędziemy się problemu. Wystarczy wykorzystać składniki, które większość z nas ma w swojej kuchni na co dzień

  • pułapka owocowa — najbardziej kuszące dla muszek będą owoce dojrzałe lub lekko już się psujące. Wystarczy pokroić je na kawałki i włożyć do szerokiej miseczki, a następnie szczelnie przykryć wierzch naczynia folią spożywczą. Folię nakuwamy wykałaczką w kilku miejscach. Po wejściu do środka już się z niej nie wydostaną, 
  • ocet jabłkowy — pułapkę w podobny sposób można przygotować, zastępując owoce octem jabłkowym, 
  • ocet — do słoika wlewamy w równych proporcjach ocet i płyn do mycia naczyń, ale nie mieszamy. Taką pułapkę zostawiamy bez przykrycia. 

Domowy sposób na muszki owocówki. Ten zapach je odstraszy

Poza pamiętaniem o porządku w kuchni można zastosować także "zapachowe odstraszacze", które zniechęcą muszki do zostania w naszym domu na dłużej. Na rynku dostępne są specjalne odstraszacze elektryczne, jednak my zdecydowanie polecamy naturalne metody, a należy do nich... mięta. Ich aromat skutecznie wypędzi muszki. Jeśli jesteśmy jej miłośnikami, to warto, aby mięta w doniczce zagościła w naszej kuchni na stałe. Możemy również wykorzystać miętowe olejki. Wystarczy dodać kilka kropel do wody, a następnie przetrzeć taką miksturą kuchenny blat. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: