Jakie kwiaty wybrać na stół weselny? Inspiracje, koszty i tanie rozwiązania

Kwiaty stanowią nieodłączny element ślubu i wesela, podkreślają wyjątkowy charakter uroczystości, a jednocześnie są ważną częścią wizerunku Pary Młodej. Warto wcześniej wybrać kwiaty, które pojawią się w kościele, w bukiecie Panny Młodej, ale też na stole weselnym, tworząc spójną i przemyślaną całość. Jakie kwiaty na stół weselny wybrać? Ile kosztują kwiaty na stół weselny? Przedstawiamy pomysły, inspiracje i praktyczne rady.

Kwiaty na stół weselny

W każdym kolejnym sezonie pojawiają się nowe pomysły i zaskakujące rozwiązania, dzięki którym stodoła, pałac lub karczma zamieniają się w prawdziwie magiczne miejsca. Jedni stawiają na dekoracje w stylu glamour, inni na wesele w stylu boho czy rustykalnym. Wybierając dekoracje kwiatowe na stół weselny powinniśmy sugerować się subiektywnymi oczekiwaniami co do wyglądu, kolorystyką i rodzajem ślubu

Przy wyborze kwiatów na weselny stół powinniśmy kierować się przede wszystkim:

  • swoim gustem,
  • budżetem, którym dysponujemy,
  • stylem ślubu oraz wesela,
  • porą roku,
  • symboliką kwiatów, które chcemy wykorzystać,
  • motywem przewodnim wesela,
  • wyglądem oraz kolorem sukni ślubnej,
  • miejscem organizacji wesela.

Oprócz wyżej wymienionych komponentów, wybór kwiatów powinien być również podyktowany ich dostępnością na rynku. Wybierając kwiaty, które nie występują w danym sezonie, trzeba liczyć się z wyższymi kosztami.

Zobacz wideo Zobacz też:

Podpowiadamy jaki rodzaj kwiatów jest łatwo dostępny w porze roku Twojego wesela:

Kwiaty wiosenne: tulipan, bez, konwalia, frezja, narcyz, zawilce, jaskier oraz szafirek.

Kwiaty letnie: piwonia, dalia, róża, hortensja, kalia, lawenda, gladiola, słonecznik, gardenia, eustoma, gipsówka, ostróżka.

Kwiaty jesienne: goździk, jarzębina, róża, wrzosiec, hortensja oraz alstremeria.

Kwiaty zimowe: róża, goździk, margerytka, pionsecja, amarylis oraz ciemiernik.

Modne w okresie letnim są piwonie i to zdecydowanie ten kwiat jest najchętniej wybierany przez Panny Młode. Równie chętnie decydują się na dekoracje z dodatkiem eukaliptusa. Kiedyś na stołach weselnych królowały wysokie dekoracje, a dziś prym wiodą niskie, wielogatunkowe dekoracje w towarzystwie świec. Pamiętajmy, że szukając kwiatów na stół weselny oraz do bukietu dla Panny Młodej warto rozważyć sezonowe kwiaty ogrodowe, kwiaty polne oraz trawy. Ich dodatek podkreśli porę roku oraz nada charakteru kwiatowym dekoracjom na stole. 

Bardzo popularnym wyborem są tonacje pastelowe, ponieważ pasują one praktycznie do każdego wnętrza. Jeśli para nie jest zdecydowana na jeden konkretny kolor, to poleca się właśnie pastelową paletę barw. Kolejną neutralną tonacją jest ponadczasowe połączenie biel-zieleń, które wygląda prosto, efektownie i niezwykle elegancko.

Jakie są koszty kwiatów na weselny stół?

Bukiety na stół weselny w niektórych przypadkach są wliczone w cenę, jaką płaci się za jednego gościa. Manager sali z pewnością o tym poinformuje i przekaże kontakt do florystki, która odpowiedzialna jest za dekoracje. W takiej sytuacji wystarczy poinformować, jakie kwiaty mają znaleźć się w stworzonych kompozycjach. Jeśli zależy nam na trudno dostępnych kwiatach, może okazać się, że konieczna będzie dopłata. Jeśli jednak sala nie oferuje tego typu udogodnienia, to należy samodzielnie wybrać kwiaciarnię lub pracownię florystyczną, która zajmie się kompleksowym przygotowaniem kwiatowych dekoracji. Kwiaciarnie za dekoracje sali weselnej podają zróżnicowane stawki - od 1000 do nawet 4500 złotych. Oczywiście cena bukietów ślubnych na stół zależna jest od rodzaju kwiatów, jakie wybierzecie oraz ilości kompozycji. 

Tanie kwiaty na stół weselny - jak zaoszczędzić na dekoracjach?

Wiedząc już, ile kosztują kwiaty na stół weselny, możemy zastanowić się, czy jesteśmy w stanie ponieść takie koszty. Jak zaoszczędzić na kwiatach na weselnym stole? Bukiety na stół weselny możemy wykonać własnoręcznie. To jedna z tańszych opcji, jednak jest ona niezwykle pracochłonna. Jeśli chcemy, aby bukiety były okazałe, do podstawowych kwiatów dodajmy trochę zielonej roślinności, na przykład liści modnego eukaliptusa. Jeżeli chcemy zdecydowanie ograniczyć wydatki na kwiatowe kompozycje ślubne przeznaczone na stół weselny, zacznijmy od wybrania sezonowych kwiatów, które w danym miesiącu są najtańsze i powszechnie dostępne. Poza tym możemy wykorzystać kwiaty z naszych ogrodów oraz łąk. Bukiety ślubne na stół weselny możemy  z powodzeniem urozmaicić tańszymi kwiatami: baza może być wykonana z droższych gatunków, ale dodatek gipsówki lub wspomnianych wcześniej, zielonych liści eukaliptusa, obniży koszty całej kompozycji. 

Wydatki na przystrojenie stołu weselnego możemy zmniejszyć wybierając skromniejsze dekoracje. Zamiast kompozycji wymagających wykorzystania dużej ilości roślin, wybierzmy mniejsze bukiety, składające się z kilku gałązek kwiatów o długich łodygach, które doskonale będą wyglądały w wąskich wazonikach.

Zobacz też: Modne bukiety ślubne 2022. Piwonie, róże a może bukiety w stylu boho?

Więcej o: