Zasady segregacji odpadów - gdzie wyrzucić styropian?

Dziś nie trzeba już nikogo przekonywać, że zasady segregacji odpadów to podstawa ochrony środowiska naturalnego. Chociaż jest to czynność stosunkowo prosta, wiele osób może mieć problem z prawidłowym umieszczeniem poszczególnych odpadów w pojemnikach do segregacji. Podpowiadamy gdzie wyrzucić styropian, aby postępować zgodnie z zasadami recyklingu śmieci.

Jakim odpadem jest styropian?

Styropian to nic innego jak nazwa handlowa polistyrenu ekspandowanego, czyli porowatego tworzywa sztucznego, które uzyskiwane jest poprzez podgrzewanie granulek z parą wodną. Jest to niezwykle praktyczny materiał, który ma wiele zastosowań w niemal każdym przemyśle.

Zobacz wideo Zobacz też:

Na co dzień spotykamy się z nim bardzo często. To właśnie w styropian zapakowane są kupowane na wynos posiłki, wyściełane są nim paczki oraz zabezpieczane cenne materiały. Niestety, chociaż lekki, wygodny i pozbawiony zapachu, materiał ten może być dla niektórych prawdziwą zmorą. Zatem gdzie wyrzucić styropian?

Segregacja śmieci. Gdzie oddać zużyte tonery? Segregacja śmieci - utylizacja tonerów. Gdzie oddać zużyte tonery?

Zasady segregacji odpadów: gdzie wyrzucić styropian?

Nikt nie może zaprzeczyć temu, że styropian jest niezwykle wszechstronnym i funkcjonalnym materiałem, który bardzo często trafia do naszych domów. Jak traktować ten materiał podczas segregacji śmieci? Wymóg segregacji śmieci nakazuje wyrzucanie odpadów do odpowiedniego pojemnika. Dla wielu osób jest to jednak temat problematyczny. Zadajemy sobie pytanie, czy styropian to plastik. Bez wątpienia nie, jednak najczęściej to właśnie do kosza na plastiki jest wyrzucany. Żółte pojemniki na tworzywa sztuczne są odpowiednim miejscem dla zużytego styropianu. Musimy jednak pamiętać, aby był to styropian niezabrudzony, dlatego na przykład pojemniki po żywności kupionej na wynos należy najpierw umyć, a dopiero potem wyrzucić je do śmieci.

Zatem styropianowe opakowania np. po jajkach, tacki po warzywach powinny trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne (żółte pojemniki). Jeśli styropianowe opakowanie po jedzeniu na wynos jest mocno zatłuszczone, to powinno trafić do odpadów zmieszanych (czarne pojemniki). Większość form styropianowych podlega recyklingowi, jednak wywóz tego typu odpadów i przetwarzanie ich to mało opłacalny proces - często droższy niż sama produkcja.

Utylizacja dokumentów Utylizacja dokumentów. Jak pozbyć się ich w bezpieczny sposób?

Sytuacja nieco się komplikuje gdy mamy do czynienia ze styropianem budowlanym, który nie dość, że nieco różni się od swoich spożywczych odpowiedników, to na dodatek jest od nich zdecydowanie większy i zajmuje więcej miejsca. Zasady segregacji odpadów w przypadku takiego materiału również obowiązują. W tym wypadku mamy do wyboru dwa rozwiązania:

  • Styropian opakowaniowy (np. po lodówce, pralce, TV), możemy zebrać i na własną rękę przewieźć go do lokalnego (PSZOK) - Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Punkty te przyjmują właśnie odpady, które są niebezpieczne lub problematyczne w pozbyciu się – także odpady budowlane, w tym styropian. Warto jednak pamiętać, że jednorazowo możemy przynieść do PSZOK-u sto kilogramów materiałów.
  • Możemy wynająć firmę, która zajmuje się profesjonalnym wywozem odpadów budowlanych. Zapewni nam ona odpowiedniej wielkości kontener, dzięki któremu sprawnie i szybko pozbędziemy się niepotrzebnych zapasów styropianu.

Zobacz też: Segregacja śmieci - jak prawidłowo segregować odpady? Osiem najważniejszych zasad

Więcej o: