Jak i kiedy sadzić pomidory, aby zebrać najlepsze plony? Te metody zapewnią najlepsze owocowanie

Zastanawiasz się jak i kiedy sadzić pomidory, aby plony były udane? Uprawa tego popularnego warzywa nie jest zbyt skomplikowana. Warto jednak wykorzystać tych kilka metod, aby mieć pewność, że zbierzemy jak najwięcej owoców z tego niepozornego krzaczka.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pomidor to jedno z najpopularniejszych warzyw uprawianych nie tylko na wsiach, ale także w mieście. Bardzo dobrze radzi sobie on zarówno w gruncie, tunelu jak i donicy. Ze względu na wciąż rosnące ceny żywności warto posiadać, chociaż kilka roślin własnej uprawy, aby zaoszczędzić. Dziś podstawimy jak prawidłowo sadzić pomidory, kiedy to robić, a także jak ustrzec się przed zarazą ziemniaczaną.

Zobacz wideo Domowy sos pomidorowy w słoiczku

Paulina Sykut Jeżyna Sukienka Sykut-Jeżyny to hit na wiosnę i lato! Kupisz ją za 159,99 zł

Kalendarz ogrodnika co kiedy sadzić? Dowiesz się kiedy sadzić pomidory, aby zyskać najlepsze plony

Jeżeli chcemy uzyskać jak najlepsze plony pomidora, tworzenie jego rozsady powinno mieć miejsce już w lutym. Jeżeli tego nie zrobiliśmy, bez problemu możemy wyposażyć się dorodne okazy na targowiskach lub w szkółkach roślin. Odpowiednio wyrośniętą sadzonkę możemy umieścić w gruncie dopiero po 20 maja gdy minie ryzyko ostatnich przymrozków, czyli "mroźnych ogrodników".

Należy jednak pamiętać, że przesadzanie rozsad powinno się poprzedzić ich hartowaniem. Jak to zrobić? W tym celu rośliny przez około 7 dni należy utrzymywać w temperaturze nieco poniżej 10 stopni Celsjusza, ograniczyć podlewanie oraz stopniowo zwiększać intensywność wietrzenia. To uchroni rośliny przed szokiem termicznym i pozwoli się im szybciej zaaklimatyzować i bujnie rosnąć.

Jak sadzić pomidory? Oto kilka wskazówek

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę, w jakich odległościach należy umieszczać nasze rozsady pomidora. Te wysoko rosnące umieszczajmy co 40–50 cm. Jeżeli jednak nasza odmiana jest bardziej krzaczasta, wykopujemy dla niej dołki co 30–90 cm. Wszystko robimy zgodnie z opisem na opakowaniu nasion, ponieważ poszczególne odmiany różnią się dość znacznie ilością potrzebnego miejsca. 

Przed wysadzeniem roślin na stałe miejsca rozsadę należy dobrze podlać, a same sadzonki umieszczamy w podłożu głęboko, aż po pierwsze liście właściwe. Głębokość ta jest istotna dla tej rośliny, ponieważ posadzone w ten sposób warzywa, wytworzą korzenie przybyszowe na całej długości zagłębionej w ziemi łodygi. Będzie to sprzyjać efektywniejszemu pobieraniu wody i soli mineralnych a cała roślina zyska więcej stabilności. Wszystko to przyczyni się do lepszego owocowania.

Jak pozbyć się mchu z trawnika? Te metody skutecznie i szybko go usunął a twoja murawa stanie się bujna Jak pozbyć się mchu z trawnika? Te metody skutecznie go usuną

Jak zabezpieczyć pomidory przed zarazą ziemniaczaną?

Niestety pomimo wysiłku czasem na naszych pomidorach może pojawić się zaraza ziemniaczana, która potrafi w szybkim czasie zniszczyć całą uprawę. Jak się przed nią chronić? Oto kilka zasad:

  1. Wybieraj odmiany pomidorów odporne na zarazę.
  2. Obserwuj rośliny i jak tylko znajdziesz coś podejrzanego, to usuwaj zarażone części.
  3. Dbaj o higienę pomidora. Podczas usuwania zarażonych części uważaj, aby nie dotknęły zdrowych obszarów i innych roślin.
  4. Daj roślinom przestrzeń. Choroba nie będzie się pzenosić gdy rośliny nie będą się stykać. 
  5. Pozbywaj się zarodników i zarażonych części roślin. Zarażone części roślin wyrzuć, a najlepiej spal. Pod żadnym pozorem nie umieszczaj w kompostowniku!
  6. Podlewaj zawsze od dołu. Wilgoć sprzyja rozwojowi choroby, dlatego nie podawaj rośliny po liściach.
  7. Usuwaj dolne liście. Zarodki zarazy ziemniaczanej często są w ziemi.
  8. Utrzymuj silne rośliny. Silne rośliny wykażą większa odporność.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: