To oficjalne! Czternastka dla emerytów 2022 będzie wypłacona szybciej. Rząd podał termin

Choć początkowo czternasta emerytura miała być świadczeniem jednorazowym, to w tym roku seniorzy ponownie mogą liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki. Wiadomo już, na jakich zasadach będzie ona przysługiwała i kto otrzyma pieniądze. Ile wynosi 14 emerytura 2022 netto? Kiedy wypłata trafi na konta seniorów? Odpowiadamy na najczęstsze pytania seniorów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

W tym roku czternastkatrafi aż do około 9 mln seniorów. Zasady przyznawania świadczenia będą podobne, jak w roku ubiegłym, jednak zmieni się wysokość wypłat. Kto może liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki i w jakiej wysokości? Podpowiadamy.

Czternasta emerytura 2022. Kto otrzyma dodatkowe świadczenie?

Seniorzy, którzy chcą otrzymać 14. emeryturę nie muszą składać żadnego wniosku do ZUS. Wystarczy, że na dzień 31 lipca 2022 roku nie będą miały zawieszonego prawa do świadczenia podstawowego, a jego wysokość nie będzie przekraczać progu 4188,44 zł. Jak podała kancelaria premiera: 

Rozwiązanie to będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

14 emerytura 2022. Kiedy wypłata? Jest już znany termin

Czternastki zgodnie z początkowymi zapowiedziami, miały zostać wypłacone jesienią lub późnym latem. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w jednym z wywiadów z Super Expressem przyznał, że wypłaty do seniorów dotrą na początku listopada: 

Projekt rządowy w sprawie 14. emerytury będzie złożony w maju i do końca maja go przyjmiemy. Wypłaty czternastki będą na początku listopada. 

Okazuje się jednak, że seniorzy mogą spodziewać się pieniędzy znacznie szybciej. Na konferencji prasowej w Świerczach minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała, kiedy ruszą wypłaty czternastek: 

Od sierpnia ruszą pierwsze wypłaty. Seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, odpowiednie organy będą wypłacały to świadczenie w terminie wypłaty świadczenia emerytalno-rentowego

Ile wyniesie 14 emerytura 2022 netto? Nie każdy otrzyma jednakową wypłatę

Czternastki będą wynosiły tyle, co aktualnie obowiązująca najniższa emerytura. Mają być zwolnione z podatku PIT, jednak od wypłat potrącona zostanie składka zdrowotna. Oznacza to, że seniorzy otrzymają "na rękę" 1217,98 zł. Dotyczy to jednak wyłącznie tych, których comiesięczne świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają 14. emeryturę pomniejszoną zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. Najniższa kwota, jaka może zostać wypłacona to 50 zł. 

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: