Czyszczenie kostki brukowej nigdy nie było prostsze! Tym jednym środkiem usuniesz nie tylko chwasty i mech

Jeżeli zastanawiasz się, czy istnieje środek, dzięki któremu czyszczenie kostki brukowej stanie się łatwiejsze mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Potrzebną substancję prawdopodobnie masz już w swojej kuchni. Ocet na chwasty, mech i brud to jeden z niezawodnych sposobów.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kostka brukowa to jeden z ulubionych materiałów tworzenia pojazdów czy opraw domów przez Polaków. Aby jednak w estetycznie się prezentowała, należy o nią odpowiednio dbać, co często nie jest proste. Okazuje się, że w naszej szafce kuchennej mamy środek, który ułatwi nam o zadanie.

Zobacz wideo Plama z trawy? To nie problem! Wystarczą dwa składniki

Co do czyszczenia kostki brukowej z mchu i trawy? Najlepszy domowy sposób to ocet na chwasty

Co mechanicznego usunięcia chwastów czy mchu z kostki brukowej wystarczy nam szczotką z włosiem ze stalowego drutu hartowanego. Drut ten nie uszkodzi struktury ani powierzchni kostki, za to pozwoli pozbyć się niechcianych roślin wraz z ukorzenieniem. Jednak z wieloma chwastami i zabrudzeniami świetnie radzi sobie też ocet. Takie domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej są bardzo skuteczne, i co ważne, nie wymagają wysokich nakładów kosztów.

Jak wyczyścić kostkę z chwastów i mchu za pomocą octu?

Ocet to uniwersalny i ekologiczny środek czyszczący, który można z powodzeniem wykorzystać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Jednak w jaki sposób użyć go przy czyszczeniu kostki brukowej? Oto instrukcja krok po kroku:

  • Stwórz roztwór octu z wodą w proporcjach 2:1. Do oprysku można wykorzystać najtańszy ocet spirytusowy o stężeniu od 10% do 20%. Chwasty młode i zielone wystarczy opryskać 10% octem. Jeżeli zaś są to chwasty starsze, wyrośnięte, o łodygach częściowo zdrewniałych, konieczne jest większe stężenie octu.
  • Obficie spryskaj nim kostkę.
  • Oprysk octem na chwasty wykonuje się w dzień bezwietrzny, suchy i słoneczny, gdy temperatura powierza przekracza 15°C.
  • Po oprysku nie powinno padać przez co najmniej 24 godziny, gdyż deszcz również rozcieńczy i spłucze ocet, a efektu nie będzie.
  • Jeżeli chwasty odrastają, zaleca się powtarzanie oprysku octem co tydzień. Po wykonaniu 2-3 takich oprysków, zauważymy, że chwastów odrasta coraz mniej.

Zawarty w occie kwas sprawia, że porosty wysychają i obumierają wraz z korzeniami, dlatego ten sposób czyszczenia kostki brukowej jest bardzo skuteczny. Polecany jest jako domowy sposób do walki z mchem, perzem i trawą łąkową.

Czym wyczyścić kostkę brukową domowe sposoby

Warto wiedzieć, że octu, przy czyszczeniu kostki brukowej możemy użyć też w innym celu niż pozbycie się chwastów. Jest to też niezawodny sposób na usunięcie plam z tłuszczu, benzyny czy oleju silnikowego. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą w proporcjach 2:1, a następnie spryskać kostkę. Taki preparat zostawiamy a kostce około godziny, a po tym czasie spłukujemy czystą wodą.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: