Druga waloryzacja emerytur 2022, a "czternastka". Seniorzy stracą pieniądze? Minister nie ma wątpliwości

Druga waloryzacja emerytur 2022 to życzenie wielu seniorów. Taki ruch rządu byłby odpowiedzią na rosnącą inflację i dałby szansę wielu emerytom na poprawę sytuacji finansowej. Niestety, istnieje ryzyko, że druga waloryzacja przekreśli inne świadczenie. Czy druga waloryzacja emerytur 2022, oraz "czternastka" są możliwe w tym samym roku?

Pierwsza waloryzacja rent i emerytur zyskała uznanie seniorów. Wzrosła trzynasta emerytura, a także świadczenia podstawowe. W obecnej sytuacji, kiedy inflacja pędzi naprzód, takie rozwiązanie nieco pomogło finansowo wielu obywatelom i obywatelkom. Wielkimi krokami zbliża się wypłata czternastej emerytury, której prognoza w 2022 roku pojawiła się niespodziewanie. Rząd zdecydował się wypłacić także i to świadczenie, na podobnych warunkach jak w 2021 roku. Seniorom to jednak nie wystarcza. Nie cichną głosy o drugiej waloryzacji, która mogłaby jeszcze bardziej wpłynąć na ich sytuację finansową.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Druga waloryzacja emerytur 2022. O ile wzrosłyby świadczenia?

Kwota emerytury po waloryzacji w marcu wynosi 107 proc. kwoty emerytury przysługującej w lutym. Na tej podstawie łatwo obliczyć, że np. emerytura, która wynosiła 2000 złotych, po marcu 2022 wynosi 2140 złotych. W "Gazecie Wyborczej" opublikowano informację podaną przez informatora rządowego. Zdradził, że w założeniu rządu - gdyby od początku 2022 roku średnia śródroczna inflacja przekroczyła 8 proc. (np. stanie się to w czerwcu), to emeryci dostawaliby w tym samym roku (np. od sierpnia) drugą waloryzacją, w wysokości 2 proc.". Problem polega na tym, że od sierpnia powinna ruszyć wypłata czternastej emerytury.

Druga waloryzacja emerytur 2022 będzie możliwa? Minister nie ma wątpliwości

Zdaniem ankietowanych biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" wynika, że obywatele woleliby ponowną waloryzację od wypłaconej "czternastki". Niestety, zdaje się, że są na to bardzo małe szanse. Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, w Programie I Polskiego Radia powiedziała:

Jeżeli chodzi o waloryzację rent i emerytur to była ona w tym roku wyższa niż zakładane wskaźniki Głównego Urzędu Statystycznego, a więc waloryzacji dodatkowej w tym roku nie planujemy, ale planujemy wypłatę 14. emerytury

Druga waloryzacja emerytur 2022, a czternasta emerytura. Kiedy wypłata tego świadczenia?

14. emerytury i renty zostaną wypłacone z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń w sierpniu 2022 r. Obowiązują takie same zasady, jak w 2021 roku. Nadal nie jest pewne, czy próg dochodowy zostanie podwyższony w związku z waloryzacją rent i emerytur.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.plkobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: