Czym wyczyścić przypalone żelazko, aby go nie uszkodzić? Ten niezawodny sposób zaoszczędzi czas i pieniądze

Zastanawiasz się czym wyczyścić przypalone żelazko, aby go nie uszkodzić? Wszystko zależy od materiału, z którego wykonana została jego stopka. Przedstawimy dziś skuteczne domowe sposoby na tę teflonową, ceramiczną i stalową. Ponownie będą wyglądać jak nowe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Nawet jeżeli czyścimy nasze żelazko regularnie może przytrafić się sytuacja kiedy je przypalimy i potrzebne będą specjalne metody jego mycia. W zależności od materiału stopki możemy użyć różnych domowych sposobów na pozbycie się brudu. Przedstawimy dziś te najskuteczniejsze.

Zobacz wideo Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne?

Żelazka ceramiczne z pozoru są trwałe i nie do zdarcia, jednak zdarza się je nam przypalić. Kiedy chcemy doczyścić je z tak uciążliwego brudu, należy jednak uważać, aby go nie uszkodzić.  Warto wtedy skorzystać ze skutecznych domowych metod. W tym przypadku warto użyć niezawodnej sody oczyszczonej. Jak to zrobić? Oto instrukcja:

  1. W wodzie rozpuść kilka łyżek sody oczyszczonej.
  2. Następnie rozgrzej żelazko, odłącz je z prądu.
  3. Poczekaj, aż troszeczkę ostygnie.
  4. Na ciepłe żelazko ostrożnie nałóż pastę z sody oczyszczonej i pozostaw na chwilę.
  5. Następnie przetrzyj z zabrudzeń i zetrzyj pastę ręcznikiem papierowym.

Twoje żelazko powinno być czyste jak nowe.

Jak skutecznie wyczyścić przypalone żelazko teflonowe

Teflonowa powłoka na stopie żelazka jest zdecydowanie najbardziej wymagającym materiałem do czyszczenia. Dlatego, że jest bardzo podatna na zarysowania. W  tym przypadku musimy szczególnie uważać, by nie uszkodzić teflonowej powłoki. W tej sytuacji kategorycznie zabronione jest stosowanie do czyszczenia soli czy sody. Najlepiej postarać się delikatnie usunąć przypalenie np. za pomocą octu. Jak to zrobić? Przedstawiamy to kok po kroku:

  1. Nanieś ocet na miękką szmatkę lub watę.
  2. Pocieraj przypalenie aż do jego całkowitego wyeliminowania.
  3. Przetrzyj urządzenie wilgotną ściereczką do czysta.

Czym wyczyścić przypalone żelazko? Domowe sposoby

Jedną z popularniejszych metod czyszczenia przypalonego żelazka jest ta z użyciem soli kuchennej. Aby wykonać ten trik, połóż arkusz woskowego papieru (np. do pieczenia) i obficie posyp go solą. Ustaw żelazko na wysoką temperaturę i przesuwaj je po papierze kilka razy w różnych kierunkach, a następnie strząśnij nadmiar soli z żelazka. Efektem będzie lśniąca stopa żelazka bez brudu i przypaleń.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: