Ślimaki w ogrodzie. Wszystko, co warto wiedzieć o ślimakach [co jedzą, ile żyją, jak się rozmnażają, co je odstrasza]

Ślimaki w ogrodzie, zwłaszcza w dużej ilości, to prawdziwe utrapienie. Te niezwykle żarłoczne mięczaki w krótkim czasie są w stanie dokonać ogromnych zniszczeń w naszych uprawach. Warto więc wiedzieć, jak temu zapobiec i tym samym ocalić rośliny. Podpowiadamy, jakie metody najlepiej sprawdzą się w walce ze ślimakami w ogrodzie.

Co jedzą ślimaki? Sprawdzamy

Zastanawiasz się, co jedzą ślimaki? Warto wiedzieć, że w zależności od gatunku mogą być one roślinożerne, glonożerne, pasożytnicze lub drapieżne. Na przykład ślimak Helenka żywi się rybami, krewetkami czy innymi ślimakami. Z kolei dla winniczka lub gatunków pozbawionych skorupy takich jak np. ślinik luzytański pokarmem są rozmaite rośliny.

Co jedzą ślimaki ogrodowe?

Warto wiedzieć, co jedzą ślimaki ogrodowe. Żywią się one przede wszystkim młodymi pędami roślin, które potrafią zjeść aż do korzeni. Nie pogardzą również malinami, jabłkami, truskawkami, burakami czy marchewkami. Ich przysmak stanowią też niektóre rośliny ozdobne. Sygnałem, że mamy do czynienia akurat ze ślimakami, a nie innymi szkodnikami są spore dziury wygryzione w liściach roślin oraz zaschnięty lub lepki śluz na nich pozostawiony. Jeżeli ślimaków, zwłaszcza tych posiadających skorupę nie jest zbyt dużo, a szkody przez nie wyrządzane są minimalne, to zastanówmy się nad koniecznością ich zwalczania. Ślimaki pełnią bowiem ważną rolę w ekosystemie - zjadają  martwe lub gnijące części owoców i innych roślin  (ograniczając rozprzestrzenianie się chorób czy pasożytów) oraz nasiona chwastów uczestnicząc tym samym w tworzeniu ziemi kompostowej. Same zaś stanowią pożywienie dla ptaków, myszy, jeży, nornic oraz jaszczurek.

Zobacz wideo Płyny na owady - naturalne sposoby na pozbycie się insektów

Co na ślimaki w ogrodzie? Garść porad 

Co na ślimaki w ogrodzie będzie najlepsze? Decydując się na walkę z licznymi ślimakami żerującymi w naszym ogrodzie mamy do wyboru: gotowe, chemiczne lub ekologiczne preparaty przeciwko ślimakom, które bez problemu zakupimy w sklepie ogrodniczym, lub skorzystanie z różnych naturalnych i skutecznych domowych sposobów na ślimaki w ogrodzie. Z gotowych preparatów wybierzmy te odporne na deszcz oraz wilgoć, które jak wiadomo, przyciągają ślimaki. Z kolei z domowych metod na ślimaki w ogrodzie polecamy:

  • posypywanie solą ścieżek w ogrodzie 
  • rozsypywanie fusów z kawy, zmielonego cynamonu (lub obu połączonych) wokół roślin
  • tworzenie barier na ślimaki - może to być żwir, trociny, soda, skorupki jaj, drobne kamyki, popiół drzewny czy piasek pomieszany z popiołem. Rozsypujemy je wokół roślin, które chcemy ochronić
  • rozkładanie taśmy miedzianej wokół grządek lub wybranych roślin
  • rozkładanie na grządkach pomiędzy roślinami ściętych liści narecznicy samczej - Uwaga! Zjedzona jest silnie trująca również dla człowieka
  • oprószanie roślin mączką bazaltową
  • piwna pułapka - w ziemi (tam, gdzie ślimaki lubią się pożywiać) zakopujemy dość wysokie słoiki, które w  1/3 wypełniamy piwem. Ślimaki, które wpadną w taką pułapkę, musimy codziennie usuwać
  • ręczne zbieranie ślimaków - najlepiej robić to w deszczowy, pochmurny dzień, lub wieczorem po godzinie 21. Zebrane ślimaki wynosimy kilkadziesiąt metrów poza naszą działkę.

Co odstrasza ślimaki? Polecane gatunki roślin

Co odstrasza ślimaki? W odstraszaniu ślimaków z pomocą przyjdą nam również niektóre rośliny posadzone w ogrodzie, których ślimaki bardzo nie lubią. Należą do nich:

  • Szałwia lekarska
  • Czosnek
  • Cząber ogrodowy
  • Cebula zwyczajna
  • Gorczyca
  • Trybula ogrodowa
  • Krwawnik pospolity
  • Lawenda wąskolistna
  • Bylica piołun
  • Wiesiołek krzewiasty
  • Orlica pospolita
  • Macierzanka
  • Mydlnica lekarska
  • Rumianek
  • Hyzop
  • Bodziszek wspaniały

Z wyżej wymienionych posadzonych roślin tworzymy obrzeża dla wybranych zagonków, a nawet całego obszaru działki czy ogrodu.

Jak zwalczyć ślimaki? Skuteczne sposoby 

Jak zwalczyć ślimaki? Jak wiadomo, lubią one miejsca zacienione i wilgotne, jeżeli więc odpowiednio zadbamy o ogród, to znacząco zmniejszymy ryzyko ich pojawiania się w niepożądanej ilości. Regularnie dbajmy o porządek: wyrywajmy chwasty, usuwajmy zalegające gałęzie lub rośliny, które mogą stanowić schronienie dla ślimaków, pamiętajmy o systematycznym koszeniu trawy. Płytko pod ziemią często znajdują się również jaja ślimaków - warto więc w słoneczny dzień lekko przekopać motyką ziemię, aby jaja wydostały się na powierzchnię i wyschły uniemożliwiają tym samym wyklucie się nowych ślimaków. Podlewając rośliny, róbmy to w porannych godzinach, zanim lubiące wilgoć ślimaki wyruszą na żer.

Zobacz też: Szerszeń: wygląd, użądlenie i jego konsekwencje. Czy szerszenie faktycznie są tak groźne?

Jak rozmnażają się ślimaki?

Jak rozmnażają się ślimaki? Ślimaki lądowe są hermafrodytami, czyli obojnakami. Gotowość do rozmnażania zyskują w wieku kilku miesięcy (6 - 9). Proces ten odbywa się przeważnie w okresie wiosennym. Narząd rozrodczy ślimaka stanowi niewielki guzek koloru białego, który ulokowany jest po prawej stronie jego szyi. Aby znaleźć oraz przyciągnąć do siebie partnera ślimak zatrzymuje co jakiś czas i mocno rozciąga szyję. Po spotkaniu odpowiedniego osobnika następują ''zaloty". Ślimaki rozciągają się naprzeciwko sobie w górę i zaczynają dotykać się mackami. W kolejnym etapie para ślimaków łączy się podeszwami, głowy mając unieruchomione. Uwalniany jest śluz i następuje kontakt z szybko powiększającymi się genitaliami. Po dotknięciu otworu płciowego przez jednego ze ślimaków wystrzeliwana jest tzw. ''strzałka miłosna". Po wystrzeleniu takiej strzałki przez oba ślimaki dochodzi do kopulacji oraz wymiany spermy. Po zapłodnieniu w ciele ślimaka powstaje kapsułka jaja. Ciąża u ślimaka trwa średnio dwa tygodnie. Ślimak składa jaja w wykopanym przez siebie płytkim (na 5 - 7 cm) dołku w ziemi. Po około 2-4 tygodniach z jaj wykluwa się mały ślimak, który po zjedzeniu resztek muszli zaczyna wydostawać się na powierzchnię.

Jak długo żyją ślimaki? Zależy od gatunku 

Jak długo żyją ślimaki? Długość życia ślimaków jest bardzo różna i zależy od konkretnego gatunku i środowiska, w jakim bytują. Zazwyczaj, o ile ślimak nie padnie ofiarą innego drapieżnika, wynosi ona od kilkunastu miesięcy do nawet 20 - 30 lat.

Dlaczego ślimaki wychodzą po deszczu?

Dlaczego ślimaki wychodzą po deszczu? Suche, gorące powietrze niekorzystnie wpływa na ślimaki, których powłoka ciała nie jest zabezpieczona przed utratą wilgoci. Na czas niekorzystnych warunków atmosferycznych ślimak zasklepia się w skorupie, otaczając otwór gęstym śluzem. Dopiero pod wpływem wody zasklepiona warstwa śluzu ulega rozpuszczeniu. Ślimaki wychodzą po deszczu, aby ugasić pragnienie, uzupełnić niedobory płynów, oraz zdobyć pożywienie. Niektóre gatunki żywią się bowiem dżdżownicami, które po opadach deszczu również wychodzą na zewnątrz, stanowiąc łatwy łup dla takiego ślimaka.

Zobacz też: Trzmiel: najważniejsze informacje. Czy trzmiele kąsają?

Więcej o: