Jak sadzić pelargonie? Połowa maja to najlepszy okres na sadzenie roślin

Jak sadzić pelargonie, aby można się było cieszyć pięknymi kwiatami o żywych barwach? Można to robić w skrzynkach lub donicach. Ważne, aby wybrać dobry czas i właściwie przygotować rośliny.

Kiedy sadzić pelargonie?

Podstawą jest wybór odpowiedniego czasu, w którym można wysadzić te cenione i piękne kwiaty. Kiedy sadzić pelargonie? Oczywiście najlepiej robić to około połowy maja. Kluczowa jest tutaj jednak nie konkretna data, ale kwestia przymrozków. Należy zająć się wysadzaniem pelargonii dopiero wtedy, gdy nie będzie już ryzyka ich przemarznięcia. 

Jak sadzić pelargonie? Jak się przygotować?

Jak sadzić pelargonie? Pelargonie rabatowe, bluszczolistne i wielkokwiatowe to rośliny, które bardzo chętnie uprawia się dla ich pięknych i trwałych kwiatów. Z pewnością znaczenie ma także to, że nie są to kwiaty bardzo wymagające. 

Poza dość trudnym i czasochłonnym rozmnażaniem przez sadzonki wierzchołkowe zielne można postawić na zakup gotowych sadzonek. Właśnie taki sposób sadzenia pelargonii jest najczęściej praktykowany. Warto wybierać dobrze rozkrzewione sadzonki o świeżych liściach. 

Pelargonie. Zdjęcie ilustracyjnePelargonie. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że pelargonie mają bardzo dobre warunki do wzrostu w ziemi ogrodowej o odczynie neutralnym 6-7 pH. Dobrze jest wybrać gotową glebę do kwiatów doniczkowych z keramzytem i żwirem. Często wykonuje się dodatkowy drenaż z keramzytu. Istotne jest także to, aby nadmiar wody mógł ujść z wybranych pojemników np. dzięki otworom drenażowym. Najlepiej jest sadzić pelargonie w donicach z naturalnych materiałów. Wpływa to pozytywnie na stan korzeni.  

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Jak sadzić pelargonie w skrzynkach balkonowych?

Jak sadzić pelargonie w skrzynkach balkonowych? Właśnie takie pojemniki mogą się bardzo podobać, ale jednocześnie dają dość dużo miejsca dla rozwoju. Przed samym sadzeniem warto rozluźnić bryły korzeniowe, co pobudzi rośliny do wzrostu. Jednocześnie należy dbać o to, aby nie doszło do uszkodzenia samych korzeni. Stąd często pelargonie moczy się przed wyjęciem doniczek. 

Jak sadzić pelargonie w skrzynkach balkonowych krok po kroku? Warto zadbać o:

 1. Wybór skrzynek z otworami umożliwiającymi pozbycie się nadmiaru wody.
 2. Wysypanie dna skrzynki keramzytem lub drobnymi kamykami i wyrównanie go. W ten sposób powstaje drenaż.
 3. Napełnienie skrzynek podłożem do kwiatów doniczkowych i delikatne ugniecenie.
 4. Wykonanie dołków na pelargonie. Ich odległość od siebie nie może być mniejsza od 20 cm. Warto zachować odstępy nawet przy małych roślinach, bo niebawem mocno się rozrosną.
 5. Sadzenie roślin w taki sposób, w jaki rosły do tej pory. Nie ma potrzeby umieszczania ich głębiej. 
 6. Obfite podlanie roślin po ich posadzeniu. 

Pelargonie. Zdjęcie ilustracyjnePelargonie. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Jak uprawiać pelargonie w doniczce?

Jak uprawiać pelargonie w doniczce lub skrzynce? Rośliny te muszą być obficie nawożone po to, aby miały piękne kwiaty. Po ok. 2 tygodniach od posadzenia stosuje się specjalne nawozy do pelargonii. Zwykle określoną dawkę podaje się raz w tygodniu. W przypadku suszy lub wysokich temperatur trzeba podlewać pelargonie nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem).  

Z czym najlepiej sadzić pelargonie? 

Pelargonie są bez wątpienia niezwykle ozdobnymi kwiatami. Same mogą stanowić wspaniałą dekorację balkonu lub tarasu. Bywa jednak, że są łączone z innymi roślinami. Z czym najlepiej sadzić pelargonie? Doskonale prezentują się z kwiatami sezonowymi takimi, jak choćby werbena ogrodowa. Pozwoli ona wypełnić przestrzenie pomiędzy pelargoniami.

Inne popularne rośliny zestawiane z pelargoniami to:

 • szałwia omszona;
 • petunie;
 • surfinie;
 • lobelia przylądkowa;
 • kostrzewa sina;
 • kocanka;
 • lawenda wąskolistna. 

Zobacz też: Kwiaty pnące - dzięki nim każdy balkon czy taras przemienią się w miejsce pełne uroku

Więcej o: