Czternasta emerytura w 2022 roku zaskoczyła seniorów. Jeszcze do niedawna nie planowano powrotu tego świadczenia. Tymczasem rząd nie tylko ogłosił wypłacenie jej, ale i została poddana waloryzacji. Wynosi więcej niż rok temu, ale nadal obowiązują warunki, aby ją otrzymać. W przeciwieństwie do trzynastej emerytury, pod uwagę brany jest próg dochodowy. Oficjalny termin wypłat zbliża się wielkimi krokami. Kiedy seniorzy otrzymają wyczekaną "czternastkę"? Znamy odpowiedź.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Na ten moment warunki przyznawania czternastej emerytury są identyczne, jak w ubiegłym roku. Pomimo waloryzacji rent i emerytur, próg dochodowy wynosi 2900 złotych brutto, a osoby, które go przekroczą - muszą liczyć się z pomniejszoną wypłatą świadczenia, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Oprócz tego należy mieć ukończony wiek emerytalny, odpowiednio 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.
Z początku planowano wypłatę czternastej emerytury na jesień 2022. Pieniądze miały trafić do seniorów we wrześniu, lub nawet październiku. Rząd zaskoczył najstarszych obywateli, oficjalnie ustanawiając wypłatę świadczenia na sierpień br. "Czternastka" zostanie wypłacona wraz z podstawowym świadczeniem, prawdopodobnie na początku miesiąca.
Seniorzy oprócz trzynastej i czternastej emerytury, coraz częściej domagają się otwarcie drugiej waloryzacji. Ma to oczywiście związek z rosnącą inflacją. Niestety, minister Maląg podała niedawno informację do mediów, że rząd nie zdecyduje się na ponowną waloryzację, a odpowiedzią na rosnącą inflację jest właśnie powrót czternastej emerytury w tym roku.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina