Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Kleszcze to okryte złą sławą pajęczakiem. Przenosi on groźne choroby w tym boreliozę. Musimy pamiętać, że szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Aby się przed nimi uchronić, należy więc zastosować sprytne techniki. Dziś przedstawimy kilka z nich.
Jeżeli chcemy ochronić nasz ogród przed kleszczami, warto wiedzieć, że nie lubią one konkretnych zapachów. Stosowane specjalne środki na ich odstraszane często zawierają naturalne wyciągi z roślin. Bez problemu możemy zasadzić je w okolicy naszego domu. Oto lista najskuteczniejszych:
Picie naparu z czystka może uchronić nas przed kleszczami. Samo zioło ich nie odstrasza, jednak zawiera on sporo polifenoli, czyli silnych przeciwutleniaczy, które mogą wpłynąć na woń potu i sprawić, by był mniej zachęcający dla tych pajęczaków.
W odstraszeniu od nas kleszczy mogą pomóc nam też konkretne zapachy. Okazuje się, że te pajęczaki nie lubią olejku goździkowego, tego z drzewa herbacianego, tymiankowego, szałwiowego, z trawy cytrynowej, z mięty pieprzowej i ze słodkich migdałów. Należy pamiętać, że przed ich użyciem należy je rozcieńczyć. Wystarczy 5 kropli wybranego olejku, wymieszaj z 50 ml oleju roślinnego. Wyjątek stanowi olejek z drzewa herbacianego, który można aplikować na skórę bezpośrednio z buteleczki. Pamiętajmy jednak, że naturalna ochrona utrzymuje się jedynie przez 60-90 minut od nałożenia płynu na ciało.
Aparat gębowy kleszcza przebija skórę i tworzy rynienkę, którą wpuszcza substancje znieczulające i zapobiegające krzepnięciu krwi, a wraz z nimi różne drobnoustroje. Tą samą drogą wysysa też naszą krew. Jak się go pozbyć gdy dojdzie do ugryzienia? Prawidłowa procedura zależy od rodzaju narzędzia używanego do usuwania kleszczy. Można o zrobić:
W przypadku każdego narzędzia ważne jest, aby kleszcz był uchwycony jak najbliżej skóry. To powstrzymuje od zgniecenia pajęczaka, a tym samym uwolnienia potencjalnie niebezpiecznych płynów ustrojowych. Najlepiej jest też wyjmować kleszcza powoli i unikać silnych szarpnięć, z wyczuciem, jak najbliżej skóry.
Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina