Co odstrasza kleszcze? Znamy skuteczne sposoby. Tak uchronisz przed nimi siebie i bliskich

Co odstrasza kleszcze? Choć przebywają one głównie w lasach i dzikich zaroślach, coraz częściej zasiedlają także tereny ogrodów i parków. Ich ugryzienie bywa niebezpieczne. Jeśli wiec chcemy się ustrzec przed jego skutkami, warto znać skuteczne metody na pozbycie się tego stworzenia z otoczenia naszego domu. Wyjaśnimy też jak wyciągnąć kleszcza gdy dojdzie do ukąszenia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kleszcze to okryte złą sławą pajęczakiem. Przenosi on groźne choroby w tym boreliozę. Musimy pamiętać, że szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu. Aby się przed nimi uchronić, należy więc zastosować sprytne techniki. Dziś przedstawimy kilka z nich.

Zobacz wideo Jak usunąć kleszcza?

Jakie ziele odstrasza kleszcze? Tych zapachów nie lubią te stworzenia

Jeżeli chcemy ochronić nasz ogród przed kleszczami, warto wiedzieć, że nie lubią one konkretnych zapachów. Stosowane specjalne środki na ich odstraszane często zawierają naturalne wyciągi z roślin. Bez problemu możemy zasadzić je w okolicy naszego domu. Oto lista najskuteczniejszych:

  1. Złocień dalmatyński
  2. Wrotycz pospolity
  3. Kocimiętka Faassena
  4. Rozmaryn lekarski
  5. Lawenda wąskolistna

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami? Rada przyda się osobom wybierającym się do lasu

Picie naparu z czystka może uchronić nas przed kleszczami. Samo zioło ich nie odstrasza, jednak zawiera on sporo polifenoli, czyli silnych przeciwutleniaczy, które mogą wpłynąć na woń potu i sprawić, by był mniej zachęcający dla tych pajęczaków.

Co odstrasza kleszcze? Pająki te nie znoszą tych zapachów

W odstraszeniu od nas kleszczy mogą pomóc nam też konkretne zapachy. Okazuje się, że te pajęczaki nie lubią olejku goździkowego, tego z drzewa herbacianego, tymiankowego, szałwiowego, z trawy cytrynowej, z mięty pieprzowej i ze słodkich migdałów. Należy pamiętać, że przed ich użyciem należy je rozcieńczyć. Wystarczy 5 kropli wybranego olejku, wymieszaj z 50 ml oleju roślinnego. Wyjątek stanowi olejek z drzewa herbacianego, który można aplikować na skórę bezpośrednio z buteleczki. Pamiętajmy jednak, że naturalna ochrona utrzymuje się jedynie przez 60-90 minut od nałożenia płynu na ciało.

Jak wyciągnąć kleszcza? Ważny jest spokój i szybka reakcja

Aparat gębowy kleszcza przebija skórę i tworzy rynienkę, którą wpuszcza substancje znieczulające i zapobiegające krzepnięciu krwi, a wraz z nimi różne drobnoustroje. Tą samą drogą wysysa też naszą krew. Jak się go pozbyć gdy dojdzie do ugryzienia? Prawidłowa procedura zależy od rodzaju narzędzia używanego do usuwania kleszczy. Można o zrobić:

  • pęsetą,
  • lassem,
  • haczykiem,
  • specjalną kartą.

W przypadku każdego narzędzia ważne jest, aby kleszcz był uchwycony jak najbliżej skóry. To powstrzymuje od zgniecenia pajęczaka, a tym samym uwolnienia potencjalnie niebezpiecznych płynów ustrojowych. Najlepiej jest też wyjmować kleszcza powoli i unikać silnych szarpnięć, z wyczuciem, jak najbliżej skóry.

Kobieta.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina

Więcej o: