Jakie kwiaty posadzić na balkonie? Rośliny, które sprawdzą się najlepiej

Nawet najmniejszy balkon może stanowić namiastkę ogrodu. Co posadzić w skrzynkach balkonowych, aby cieszyć się urokiem kwiatów od wiosny do jesieni? Jeśli chcemy zachwycać się feerią barw i kaskadami kwiatów, powinniśmy dostosować gatunki roślin do warunków panujących na balkonie. Podpowiadamy jakie rośliny wybrać na balkon słoneczny oraz na zacieniony.

Jakie kwiaty na balkon warto wybierać?

Pięknie kwitnące, bujne i zdrowe kwiaty jak z okładki magazynu to marzenie prawie każdego z nas. Dlatego warto pamiętać, że każde, nawet najmniej wymagające rośliny, będą potrzebowały minimalnej opieki. Wszystko, czego potrzebują to żyzna ziemia, regularne podlewanie i nawożenie. Możemy też nabyć w sklepach ogrodniczych doniczki z systemem nawadniania. Dzięki temu kwiaty rosną pięknie, a my możemy już tylko wypoczywać. Nawet niewielki balkon możemy zamienić w ukwiecony zieleniec. Aby przestrzeń zachwycała bujną roślinnością przez całe lato, postarajmy się sprytnie mieszać gatunki, które mają różny okres kwitnienia. Oprócz tego wybierajmy rośliny o rozmaitych wielkościach - warto sadzić zarówno gatunki skrzynkowe, jak i te o zwisających pędach. Dzięki temu kompozycje będą bujne i efektowne. Pamiętajmy, że powinniśmy postarać się dostosować kwiaty do warunków panujących na naszym balkonie. Inne kwiaty będą się dobrze czuły na balkonie południowym, a inne z małą ilością światła.

Balkon francuski: co to jest? Aranżacje, pomysły, inspiracje. Zdjęcie ilustracyjne Balkon francuski: co to jest? Aranżacje, pomysły, inspiracje

Kwiaty na słoneczny balkon

Południowa strona to istny raj dla odpornych gatunków lubiących słońce. Pamiętajmy, że słońce sprzyja wegetacji i bujnemu wzrostowi roślin, jednak kiedy letnie niebo bywa bezchmurne, może przyczynić się do wysuszenia balkonowych kwiatów. Aby temu zapobiec wybierajmy wyłącznie donice w jasnych kolorach, które nie będą się bardzo mocno nagrzewać. Doskonałym wyborem są także naczynia gliniane oraz beczułki ceramiczne. Jeżeli pogoda dopisuje, a dni są naprawdę upalne, starajmy się osłaniać kwiaty parasolem lub markizą, natomiast wieczorem obficie je podlewajmy.

Rośliny kwitnące, które doskonale sprawdzają się na słonecznym balkonie południowym, zachodnim to: pelargonie, petunie, surfinie, werbena, astry - złocienie, dalie, goździki, lwie paszcze, lawenda, lewkonie, sunsatie, uczep rózgowaty- bidens. Dobrym wyborem są również scewole, które przywędrowały do nas z gorącej Australii, a także szałwie, lobelie czy stokrotki afrykańskie. 

Zobacz wideo Zobacz też:

Kwiaty na zacieniony balkon

Balkon północny to ten najtrudniejszy w aranżacji. O ile bowiem w stosunkowo łatwy sposób można chronić rośliny przed bardzo ostrym słońcem, o tyle brak letnich promieni może powodować słaby wzrost roślin. Na szczęście doświadczeni ogrodnicy polecają kilka sprawdzonych gatunków, którym brak słońca nie jest straszny. Doskonałym wyborem na zacieniony balkon będą zatem: begonie bulwiaste, lobelie przylądkowe, bratki, fuksje, ostróżki, koleus, niecierpek waleriana, żeniszek meksykański i tytoń oskrzydlony. Wiosną z kolei fantastycznie sprawdzą się tu niezapominajki i pierwiosnki. Oprócz tego, warto zdecydować się na krzewy i pnącza, m.in. na bukszpan, przewrotnik, bluszcz czy bluszczyk kurdybanek. 

Efektowne kwiaty zwisające. Na balkon o różnych ekspozycjach

Kwiaty balkonowe zwisające posiadają słabą mrozoodporność i są wrażliwe na przymrozki. W związku z tym termin ich sadzenia na balkonach i tarasach to zazwyczaj druga połowa maja, gdy minie ryzyko wystąpienia późnowiosennych przymrozków. Wcześniej rozsadę kwiatów balkonowych trzeba zahartować, czyli stopniowo przyzwyczajać do warunków panujących na zewnątrz, wystawiając je na dzień, a chowając na noc. 

Do najpopularniejszych kwiatów balkonowych zwisających należą:

Pelargonia zwisająca – do wyboru jest wiele odmian o kwiatach w różnych kolorach, są odmiany o kwiatach pojedynczych i pełnych. Pelargonie zwisające znakomicie nadają się do tworzenia kompozycji balkonowych: można w jednym pojemniku posadzić same pelargonie albo połączyć je z innymi kwiatami balkonowymi.

Scewole - kwiaty są drobne, wachlarzykowate, pięciopłatkowe. Mają fioletową, niebieską lub białą barwę. Scewola może kwitnąć od czerwca aż do jesieni. Uprawia się je w wiszących koszach, ozdobnych pojemnikach i skrzyniach.

Fuksja – odmiany o zwisających pędach najlepiej posadzić pojedynczo w wiszących pojemnikach. Do wyboru jest wiele odmian o różnorodnych kwiatach.

Plektrantus – inaczej komarzyca. Tutaj liście są ozdobą. Zwisające pędy plektrantusa pięknie komponują się z roślinami o ozdobnych kwiatach.

Begonia zwisająca – do wyboru jest wiele odmian begonii o różnych barwach kwiatów, pojedynczych lub pełnych. Begonie nie nadają się na bardzo nasłonecznione balkony, bowiem ostre słońce może poparzyć ich liście.

Rośliny na balkon. Zdjęcie ilustracyjne Rośliny na balkon, które cieszą oczy jesienią. Jak o nie dbać?

Surfinia – w ostatnich latach robi furorę wśród kwiatów balkonowych. Na rynku jest mnóstwo odmian surfinii o zwisających pędach, obficie obsypanych kwiatami w różnych kolorach – pojedynczymi bądź pełnymi. Kwiaty niektórych odmian są pachnące.

Uczep (bidens) – jego intensywnie żółte kwiaty znakomicie nadają się do ozdoby balkonu.

Bacopa – roślina balkonowa o delikatnych białych kwiatach, dobrze prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami balkonowymi.

Lobelia – są odmiany o zwisających pędach. Obsypane niebieskimi, różowymi czy białymi kwiatami. Lobelie doskonale komponują się z innymi roślinami balkonowymi.

Piękny i zadbany balkon pełen roślin zielonych i kwitnących to ozdoba mieszkania. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie tej przestrzeni już wiosną, tak aby cieszył oczy w sezonie letnim. 

Zobacz też: Niewymagające rośliny na taras. Ich pielęgnacja jest niezwykle prosta. Te kwiaty można już posadzić

Więcej o: