Jakie kwiaty posadzić na balkonie? Rośliny, które sprawdzą się najlepiej

Nawet najmniejszy balkon może stanowić namiastkę ogrodu. Co posadzić w skrzynkach balkonowych, aby cieszyć się urokiem kwiatów od wiosny do jesieni? Jeśli chcemy zachwycać się feerią barw i kaskadami kwiatów, powinniśmy dostosować gatunki roślin do warunków panujących na balkonie. Podpowiadamy jakie rośliny wybrać na balkon słoneczny oraz na zacieniony.

Jakie kwiaty na balkon warto wybierać?

Pięknie kwitnące, bujne i zdrowe kwiaty jak z okładki magazynu to marzenie prawie każdego z nas. Dlatego warto pamiętać, że każde, nawet najmniej wymagające rośliny, będą potrzebowały minimalnej opieki. Wszystko, czego potrzebują to żyzna ziemia, regularne podlewanie i nawożenie. Możemy też nabyć w sklepach ogrodniczych doniczki z systemem nawadniania. Dzięki temu kwiaty rosną pięknie, a my możemy już tylko wypoczywać. Nawet niewielki balkon możemy zamienić w ukwiecony zieleniec. Aby przestrzeń zachwycała bujną roślinnością przez całe lato, postarajmy się sprytnie mieszać gatunki, które mają różny okres kwitnienia. Oprócz tego wybierajmy rośliny o rozmaitych wielkościach - warto sadzić zarówno gatunki skrzynkowe, jak i te o zwisających pędach. Dzięki temu kompozycje będą bujne i efektowne. Pamiętajmy, że powinniśmy postarać się dostosować kwiaty do warunków panujących na naszym balkonie. Inne kwiaty będą się dobrze czuły na balkonie południowym, a inne z małą ilością światła.

Kwiaty na słoneczny balkon

Południowa strona to istny raj dla odpornych gatunków lubiących słońce. Pamiętajmy, że słońce sprzyja wegetacji i bujnemu wzrostowi roślin, jednak kiedy letnie niebo bywa bezchmurne, może przyczynić się do wysuszenia balkonowych kwiatów. Aby temu zapobiec wybierajmy wyłącznie donice w jasnych kolorach, które nie będą się bardzo mocno nagrzewać. Doskonałym wyborem są także naczynia gliniane oraz beczułki ceramiczne. Jeżeli pogoda dopisuje, a dni są naprawdę upalne, starajmy się osłaniać kwiaty parasolem lub markizą, natomiast wieczorem obficie je podlewajmy.

Rośliny kwitnące, które doskonale sprawdzają się na słonecznym balkonie południowym, zachodnim to: pelargonie, petunie, surfinie, werbena, astry - złocienie, dalie, goździki, lwie paszcze, lawenda, lewkonie, sunsatie, uczep rózgowaty- bidens. Dobrym wyborem są również scewole, które przywędrowały do nas z gorącej Australii, a także szałwie, lobelie czy stokrotki afrykańskie. 

Zobacz wideo Zobacz też:

Kwiaty na zacieniony balkon

Balkon północny to ten najtrudniejszy w aranżacji. O ile bowiem w stosunkowo łatwy sposób można chronić rośliny przed bardzo ostrym słońcem, o tyle brak letnich promieni może powodować słaby wzrost roślin. Na szczęście doświadczeni ogrodnicy polecają kilka sprawdzonych gatunków, którym brak słońca nie jest straszny. Doskonałym wyborem na zacieniony balkon będą zatem: begonie bulwiaste, lobelie przylądkowe, bratki, fuksje, ostróżki, koleus, niecierpek waleriana, żeniszek meksykański i tytoń oskrzydlony. Wiosną z kolei fantastycznie sprawdzą się tu niezapominajki i pierwiosnki. Oprócz tego, warto zdecydować się na krzewy i pnącza, m.in. na bukszpan, przewrotnik, bluszcz czy bluszczyk kurdybanek. 

Efektowne kwiaty zwisające. Na balkon o różnych ekspozycjach

Kwiaty balkonowe zwisające posiadają słabą mrozoodporność i są wrażliwe na przymrozki. W związku z tym termin ich sadzenia na balkonach i tarasach to zazwyczaj druga połowa maja, gdy minie ryzyko wystąpienia późnowiosennych przymrozków. Wcześniej rozsadę kwiatów balkonowych trzeba zahartować, czyli stopniowo przyzwyczajać do warunków panujących na zewnątrz, wystawiając je na dzień, a chowając na noc. 

Do najpopularniejszych kwiatów balkonowych zwisających należą:

Pelargonia zwisająca – do wyboru jest wiele odmian o kwiatach w różnych kolorach, są odmiany o kwiatach pojedynczych i pełnych. Pelargonie zwisające znakomicie nadają się do tworzenia kompozycji balkonowych: można w jednym pojemniku posadzić same pelargonie albo połączyć je z innymi kwiatami balkonowymi.

Scewole - kwiaty są drobne, wachlarzykowate, pięciopłatkowe. Mają fioletową, niebieską lub białą barwę. Scewola może kwitnąć od czerwca aż do jesieni. Uprawia się je w wiszących koszach, ozdobnych pojemnikach i skrzyniach.

Fuksja – odmiany o zwisających pędach najlepiej posadzić pojedynczo w wiszących pojemnikach. Do wyboru jest wiele odmian o różnorodnych kwiatach.

Plektrantus – inaczej komarzyca. Tutaj liście są ozdobą. Zwisające pędy plektrantusa pięknie komponują się z roślinami o ozdobnych kwiatach.

Begonia zwisająca – do wyboru jest wiele odmian begonii o różnych barwach kwiatów, pojedynczych lub pełnych. Begonie nie nadają się na bardzo nasłonecznione balkony, bowiem ostre słońce może poparzyć ich liście.

Surfinia – w ostatnich latach robi furorę wśród kwiatów balkonowych. Na rynku jest mnóstwo odmian surfinii o zwisających pędach, obficie obsypanych kwiatami w różnych kolorach – pojedynczymi bądź pełnymi. Kwiaty niektórych odmian są pachnące.

Uczep (bidens) – jego intensywnie żółte kwiaty znakomicie nadają się do ozdoby balkonu.

Bacopa – roślina balkonowa o delikatnych białych kwiatach, dobrze prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami balkonowymi.

Lobelia – są odmiany o zwisających pędach. Obsypane niebieskimi, różowymi czy białymi kwiatami. Lobelie doskonale komponują się z innymi roślinami balkonowymi.

Piękny i zadbany balkon pełen roślin zielonych i kwitnących to ozdoba mieszkania. Warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie tej przestrzeni już wiosną, tak aby cieszył oczy w sezonie letnim. 

Zobacz też: Niewymagające rośliny na taras. Ich pielęgnacja jest niezwykle prosta. Te kwiaty można już posadzić

Więcej o: