Kwiaty na słoneczny balkon - wybieramy rośliny na balkon południowy

Skąpany w słońcu, południowy balkon wydaje się idealnym miejscem do uprawy roślin balkonowych obficie kwitnących. W rzeczywistości warunki, jakie na nim panują, są dość trudne i niosą ze sobą wiele zagrożeń, dlatego nie wszystkie rośliny poradzą sobie w takim miejscu. Poznaj najpopularniejsze kwiaty na słoneczny balkon.

Ekspozycja południowa: jakie kwiaty na balkon słoneczny?

Południowa strona to istny raj dla odpornych gatunków lubiących słońce. Pamiętajmy, że słońce sprzyja wegetacji i bujnemu wzrostowi roślin, jednak kiedy letnie niebo bywa bezchmurne, może przyczynić się do wysuszenia balkonowych kwiatów. Aby temu zapobiec wybierajmy wyłącznie donice w jasnych kolorach, które nie będą się bardzo mocno nagrzewać. Doskonałym wyborem są także naczynia gliniane oraz beczułki ceramiczne. Jeżeli pogoda dopisuje, a dni są naprawdę upalne, starajmy się osłaniać kwiaty parasolem lub markizą, natomiast wieczorem obficie je podlewajmy.

Kwiaty na słoneczny balkon - najpopularniejsze:

Surfinia (Petunia atkinsiana) – w ostatnich latach robi furorę wśród kwiatów balkonowych. Na rynku jest mnóstwo odmian surfinii, obficie obsypanych kwiatami w różnych kolorach – pojedynczymi bądź pełnymi. Kwiaty niektórych odmian są pachnące. Kwitną wyjątkowo długo i obficie od maja do października. Ich pędy się przewieszają, dlatego idealnie nadają się do podwieszanych donic. Tworzą wtedy bujne i barwne kaskady.

Pelargonia – do wyboru jest wiele odmian o kwiatach w różnych kolorach, są odmiany o kwiatach pojedynczych i pełnych. Nie tylko lubi słońce, ale też jest stosunkowo wytrzymała na chwilowe niedobory wody. Na popularność pelargonii ma wpływ fakt, że kwitnie praktycznie przez cały sezon i posiada kwiaty o różnym kształcie oraz w wielu barwach. Wybór odmian pelargonii jest naprawdę duży, od popularnych pelargonii rabatowych, po pelargonie zwisające. Pelargonie zwisające znakomicie nadają się do tworzenia kompozycji balkonowych: można w jednym pojemniku posadzić same pelargonie albo połączyć je z innymi kwiatami balkonowymi.

Ciekawe kwiaty na balkonie występują w wielu odmianach i kolorach.Ciekawe kwiaty na balkon - 8 roślin, które pokochasz

Osteospermum – nazywane też osteo, stokrotką afrykańską lub gerberą ogrodową i Gazania lśniąca to rośliny jednoroczne należące do rodziny astrowatych. Wymagają one stanowiska słonecznego, a w dni pochmurne i deszczowe lubią zwijać płatki, o czym warto pamiętać umieszczając je w kompozycjach.

Scewole – kwiaty są drobne, wachlarzykowate, pięciopłatkowe. Mają fioletową, niebieską lub białą barwę. Scewola może kwitnąć od czerwca aż do jesieni. Uprawia się go w wiszących koszach, ozdobnych pojemnikach i skrzyniach.

Uczep (bidens) – jego intensywnie żółte kwiaty znakomicie nadają się do ozdoby bardzo słonecznego balkonu.

Bacopa – roślina balkonowa o delikatnych białych kwiatach dobrze prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami balkonowymi.

Zobacz wideo Dowiedz się więcej:

Lobelia – są odmiany o zwisających pędach. Obsypane niebieskimi, różowymi czy białymi kwiatami lobelie doskonale komponują się z innymi roślinami balkonowymi.

Lawenda – ta urokliwa roślina o fioletowej barwie wymaga stanowiska ciepłego, słonecznego i stosunkowo suchego oraz podłoża żyznego, przepuszczalnego i zasobnego w wapń. Lawenda jest znana i lubiana również ze względu na swój charakterystyczny zapach.

Werbena – kwiaty o rożnych kolorach nie są szczególnie wybredne jeśli chodzi o stanowisko. Powinno być ono słoneczne i ciepłe, przy czym dobrze znoszą nawet letnie upały. Nowsze odmiany mają bardzo mocną budowę; wiatr i deszcz nie wyrządzają kwiatom szkody.

Szałwia – śródziemnomorskie pochodzenie rośliny sugeruje, że podstawowym kryterium wyboru miejsca musi być słońce i światło. Szałwia lubi stać w pełnym słońcu przez cały dzień. W zależności od odmiany, kwiaty szałwii omszonej mogą być fioletowe, różowe, niebieskie lub białe.

Niewymagające rośliny na taras. Ich pielęgnacja jest niezwykle prosta. Można posadzić je już w marcuNiewymagające rośliny na taras. Ich pielęgnacja jest niezwykle prosta

Nemezja – mało która roślina może pochwalić się tak barwnymi kwiatami jak nemezja powabna. Jej nieduże, ale bardzo liczne, dwuwargowe kwiaty, zebrane na szczytach wzniesionych, mocno rozgałęzionych pędów w niewielkie grona, zachwycają całą paletą barw.

Zobacz też: Surfinia - jeden z najpopularniejszych kwiatów balkonowych w Polsce

Więcej o: