Pluskwa domowa. Co musimy wiedzieć, aby ustrzec się przed tym pasożytem?

Pluskwa domowa to pasożyt, który żywi się krwią ludzi i innych ssaków. O pojawieniu się tego owada w domu świadczy zwykle widoczne na skórze ugryzienie pluskwy. Likwidacja tego szkodnika może okazać się niezwykle trudna. Jak wyglądają pluskwy, jak wygląda ugryzienie, skąd się biorą i jak je zwalczać?

Pluskwa domowa. Jak rozpoznać pluskwy?

Pluskwa domowa (Cimex lectularius) to mały owad, który żywi się wyłącznie krwią ludzi i zwierząt. Pasożyty te mają czerwonawo-brązowy kolor, są bezskrzydłe i niewielkie. Mogą przetrwać kilka miesięcy bez jedzenia i chować się za dnia w zgięciach materacy, tapicerce, szczelinach mebli, podłóg czy za tapetami. Dorosła pluskwa przypomina pestkę jabłka. Dojrzały osobnik mierzy ok. 5 mm. Jest owalny i płaski, co pozwala mu się kryć w najwęższych zakamarkach. Insekty nie mają skrzydeł, ani zdolności skakania, a ich pancerz jest niezwykle twardy. Przed jedzeniem pasożyty są przezroczyste i trudne do zauważenia. Po posiłku ich odwłok rozdyma się i nabiera brunatnego koloru.

Pluskwy unikają światła, dlatego w ciągu dnia przebywają w ukryciu. W nocy wychodzą ze swych kryjówek i atakują domowników podczas snu, pobierając krew z naczyń włosowatych. Pogryzienie przez pluskwy objawia się uciążliwym swędzeniem oraz ewentualnym zaczerwieniem. Jeżeli szybko i sprawnie nie zareagujemy, to pluskwy mogą się rozprzestrzenić na pozostałe pomieszczenia. 

Skąd się biorą pluskwy domowe?

Pluskwy najczęściej przebywają w szczelinach, szparach, gniazdkach elektrycznych, listwach przypodłogowych, a przede wszystkim w materacach. Żywią się krwią człowieka i najczęściej niepostrzeżenie przenoszone są właśnie przez ludzi. Pluskwa przenoszona jest wraz z człowiekiem i jest częstą "pamiątką" przywiezioną do domu po podróży. Pluskwy domowe mogą występować zarówno w starych budynkach, jak i w wysokiej klasy hotelach. Utarło się przekonanie, że pluskwy pojawiają się wszędzie tam, gdzie brud i nieporządek. Po części jest to prawda, gdyż łatwiej im się ukryć w takich miejscach, ale poza tym wcale nie są wybredne, jeśli chodzi o warunki mieszkaniowe i chętnie zalęgną się wszędzie tam, gdzie będą miały dostęp do jedzenia. Kiedy znajdą już odpowiednie źródło pokarmu, czyli krew ludzi i zwierząt, to niezmiernie trudno będzie się ich pozbyć. Gdy zostaną przez nas niezauważone, rozmnażają się i opanowują pozostałe pomieszczenia w naszym domu.

Zobacz wideo Sprawdź również:

Pluskwy mogą być bardzo łatwo przetransportowane: w bagażu, odzieży, pościeli czy nawet w używanych meblach. Aby pozbyć się pluskiew, należy dostrzec pierwsze oznaki inwazji pasożytniczej i zastosować kompleksowe działania, obejmujące zapobieganie i zwalczanie.

Ugryzienie pluskwy domowej - objawy i leczenie

Większość pluskiew domowych żywi się żywicielami podczas snu. Krew pobierają w bezbolesny sposób. Podczas karmienia wstrzykują niewielką ilość śliny w skórę żywiciela. Jeśli żywią się jedną konkretną osobą przez kilka tygodni, osoba ta może stać się bardziej wrażliwa na ich ślinę i zawarte w niej substancję. Pogryziony może w końcu rozwinąć reakcję alergiczną.

Pluskwy domowe, podobnie jak pchły, mają tendencję do gryzienia po parę razy obok siebie. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że pluskwa przerywa podczas posilania się, a następnie wraca około jednego centymetra obok poprzedniego ugryzienia. Ugryzienia mogą stać się widoczne po 14 dniach, ale często pojawiają się w ciągu kilku dni. Ukąszenia pluskiew domowych są większe niż te pozostawione przez pchły. Pluskwy domowe pasożytują na odsłoniętych częściach skóry, najczęściej ugryzienia znajdowane są na brzuchu, ale także na szyi, ramionach, barkach, plecach i klatce piersiowej, bardzo rzadko na nogach i stopach.

Większość pogryzionych osób nie wykazuje żadnych objawów i często nie zdaje sobie sprawy z pogryzień. Utrudnia to zapobieganie lub identyfikowanie potencjalnych problemów z pluskwami domowymi. U niektórych osób mogą występować nudności. Bardzo rzadko osoby pogryzione mogą mieć reakcję anafilaktyczną na ukąszenia pluskiew domowych. 

Sposoby na pozbycie się pluskwy

Pluskwy w domu i mieszkaniu to nadal wstydliwy problem, którego trudno się pozbyć. Szukając skutecznego sposobu na te pasożyty, natrafiamy na wiele ofert dezynsekcji oraz preparatów owadobójczych. Pamiętajmy, że powinny to być wyłącznie atestowane i mające odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa środki chemiczne. Są one wtedy bezpieczne dla ludzi i zwierząt, nie zostawiają szkodliwych, chemicznych smug i powłok.

Skutecznym rozwiązaniem jest zwalczanie pluskiew przy pomocy gorącej pary, która pozwoli pozbyć się zarówno owadów jak i ich jaj i do tego służą specjalne parownice. Myjka parowa to najlepszy sposób by pozbyć się pluskiew i ich jaj. Parownica na pluskwy pozwoli pozbyć się pasożytów dzięki wysokiej temperaturze pary (105°C) wyrzucanej pod wysokim ciśnieniem (3,2 bar). Wyparza, dezynfekuje, czyści. Są też, pułapki na pluskwy domowe w postaci lepu, który jest pokryty silnym klejem, do którego mocno przywierają owady. W sytuacji obecności tego owada w domu, pułapki lepowe i lepy na pluskwy stanowią idealne uzupełnienie preparatów biobójczych, gdy chcemy zwalczyć te szkodniki. 

Najważniejsze jest jednak znalezienie gniazda pluskw. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ gniazdo bywa trudno dostępne, a czasem nawet jest ich kilka. Pamiętaj, że nawet jeśli wybijemy każdego żywego osobnika, to i tak za 3 tygodnie możemy ponownie mieć problem z pluskwami, ponieważ tyle czasu potrzeba na inkubację ich jajeczek. Dlatego przynajmniej przez miesiąc po każdej batalii należy dokładnie sprawdzać miejsca, w których siedziały i w razie potrzeby podejmować dalsze próby ich usunięcia.

Uwaga! Podczas podróży zaleca się unikania kładzenia bagażu na łóżku, aby zmniejszyć ryzyko zabrania pluskwy do domu w walizce. Warto też odkurzyć bagaż po powrocie do domu i pozbyć się zawartości odkurzacza w szczelnie zamkniętej torbie. 

Jeśli zauważymy pluskwy w naszym domu, zaleca się skontaktowanie się ze specjalistą. Pluskwy domowe mogą przenosić się z pokoju do pokoju w ubraniu, a próba samodzielnego ich usunięcia często może tylko pogorszyć sytuację.

Zobacz też: Skuteczny sposób na meszki w domu. Prosty trik, dzięki któremu pozbędziesz się ich na zawsze

Więcej o: